Gitmek İçin İlham Veren 10 Dağ

 • 28 Mart 2013

Dağ, çevresindeki karasal alanlardan daha yüksek olan kara kütlelerine verilen addır. “Dağlık” sıfatı, dağlarla ilişkili ve kaplı alanları tanımlamak için kullanılır.

Dünyada birçok dağ olup bunların ortaya çıkış nedeni farklıdır. Bazı dağlar yerin sıkışmasıyla oluşken bazı dağlar lavların yeryüzüne çıkıp donmasıyla oluşur. Yanardağların lavlarının kaynağı, magma denen çok sıcak kütledir.

Asya’nın %54’ü, Kuzey Amerika’nın %36’sı, Avrupa’nın %25’i, Güney Amerika’nın %22’si, Avusturalya’nın %17’si ve Afrika’nın %’3’ü dağlarla kaplıdır. Dünya’nın karasal kütlesinin %24’ü bütünüyle dağlıktır. İnsanların %10’u dağlık bölgelerde yaşar. Dünya’nın nehirlerinin çoğu dağlık kaynaklarca beslenir ve insanlığın yarısından fazlası su için dağlara bağımlıdır. [Wikipedia]

Karlı zirveleri, olağanüstü görüntüsü, haşmetli duruşlarıyla dünyanın en güzel dağları.

Vang-Vieng-Laos

Vang Vieng, Laos

2 Yorum

 1. gülşah esüntimur

  28 Mart 2013 at 12:01

  Çok güzel bir manzara

  • maxmajestic

   30 Mart 2013 at 10:59

   Laos’un bu kasabası çok ilginç bir yer. Denize kıyısı yok, ancak kasaba merkezinde şortla gezen erkekleri ve bikini ile gezen batılı kızları görebilirsin.

   Herkesin elinde bira şişesi, bütün resotoran ve cafelerde neredeyse 24 saat Friends dizisi veya Family Guy dönüp durur. Gençler için saki kurtarılmış bir bölge. Herkes çılgın.

Aklınızdakileri paylaşın, yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>