İzmir Tatil Yerleri

 • 15 Ağustos 2014

İzmir tatil yerleri, hem doğal güzellikleri hem de tarihi zenginlikleri bir arada barındırıyor. İzmir, doğası, ören yerleri, müzik ve yemek kültürü, tarihi merkezleri ve birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olmasıyla, kültür turizminde öne çıkan kentlerden biri.

İzmir’in hem kent merkezinde, hem ilçelerindeki geniş tarihsel ve kültürel birikimi, yerel halkı ve doğal güzellikleri; kentin Türkiye’nin en iyi tatil yerlerinden biri yapıyor.

Şehrin gerek coğrafi konumu, gerekse tarihsel ve kültürel kaynaklarının çeşitliliği, onu gezilecek yerler listesine taşıyor. Alışılmış deniz kum güneş üçlüsünün en keyifli yaşanacağı destinasyonlardan birisi olan İzmir’in, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile  önce çıkan tatil yerleri:

Çeşme

İzmir-Çeşme-Marina-gezilecek-yerler

İzmir tatil yerleri denince ilk akla gelen destinasyonlardan Çeşme; deniz-güneş-kum, termal-sağlık, sörf, kültür ve tarih turizmi açısından Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden birisi. Son yıllarda yaz sezonun gözde mekanlarından biri haline gelen çeşme, otelleri, yazlık evleri, pansiyonları ile tatil için çok çeşitli konaklama seçenekleri sunuyor.

Ege mimarisine tarzında evleri ile Çeşme, deniz, güneş ve kumsal sevenler için uygun bir tatil yeri. Altın sarısı plajlara sahip olan Çeşme’nin en bilinen plajı Ilıca Plajıdır. Denizin içerisinde kaynayan termal suları dolayısı ile Ilıca adını almıştır.

Çeşme, sahilleri, kumsalları ve koyları ile olduğu kadar tarihi zenginlikleri ile de dikkat çekicidir. Tarihteki on iki İyon kolonisinden biri olan Çeşme, İzmir’in en batısında yer alan yarımadaya ismini vermiş. Çeşme kalesi ve Müzesi, Çeşme’nin en çok ziyaret edilen tarihi yerleri arasında yer alıyor.

16 Yorum

 1. Dila

  14 Haziran 2015 at 23:32

  Kadifekale, Ödemiş’in Birgi köyü, Şirince, Alaçatı, Foça… İzmir merkezde görülecek yerler az, ama çevresini gezmeye ömür yetmez.

 2. Çağatay

  22 Haziran 2013 at 16:43

  İzmir’im çok özledim. Gün sayıyorum, 23 gün… Tatil zamanı yaklaşıyor, heyecan dorukta.

  • Kemal Kaya

   31 Ağustos 2013 at 15:19

   Sonbahar geldi ve havalar biraz daha serinledi. İzmir için güzel mevsim Eylül’den sonra başlıyor. Kalabalık da azalıyor.

 3. Mehmet Topçu

  30 Mart 2013 at 11:08

  Bu yıl ilk defa ben de Çeşme erken rezervasyon otellerinden birinden rezervasyonumu yaptım. Çeşme’ye geliyorum tekrar haziran ayına. Eşimin tercihi bu yıl Bodrum’du ama ben yine Çeşme olsun diye onu ikna ettim. Fiyatlar çok iyi oldu. Bu erken rezervasyon işi için Kültür bakanlığına ne kadar teşekkür etsek azdır. iyi reklamını yaptılar, oteller de güzel fiyatlar koydu. Umarım iş yerinden de sorun çıkmaz da keyfime göre tatilimi yaparım.

 4. Gülşah Esüntimur

  27 Mart 2013 at 10:53

  Her zaman ki gibi çok güzel anlatmışsın. Bir gün temelli yerleşmek istediğim ilk yer İzmir.

  • maxmajestic

   27 Mart 2013 at 11:28

   Bence de, O yüzden ben de buradayım :)

   İzmir, her şeyden önce güzel bir iklime sahip. Tarih boyunca bir çok medeniyetin yerleşim yeri olması onu özel kılıyor. Milletlerin bir bildiği vardı sanırım :)

   Şehir merkezi için yapılması gereken çok şey var. Şehir merkezi ben çok da cezb etmiyor. Ama özellikle denize kıyısı olan ilçelerin hepsi şahane.

 5. Songül Şengül

  27 Mart 2013 at 08:49

  Mordoğan benim tatil için sevdiğim yerlerden birisi. İstanbul’dan memlekete (Ödemiş) geldiğimde birkaç günlüğüne de Mordoğan’da tatile gitmeyi seviyorum Temiz havası ve sakin doğası ile çok güzel.

  Doğası çok güzel, yemyeşil, deniz manzarası da harika. En güzeli ise İstanbul’daki gibi insanı yoran kalabalık yok. Hayat sanki yavaş akıyor orada. Bu güzel. Her fırsatım olunca gitmeye çalıştığım bir yer. Bu da benim tavsiyem olsun :)

  • Kemal

   30 Mart 2013 at 10:58

   Evet, şimdi bu Cumartesi sabahı o taraflarda, tertemiz havada, denize nazır güzel bir köy kahvaltısı yapmak vardı! :)

 6. Gezgin

  26 Mart 2013 at 14:49

  İzmir’de yaşayanlar gerçekten çok şanslılar. Çeşme, Foça, Urla hepsine ulaşım son derece kolay. Düşünsenize yazın cuma günü işten çıkın 1 saat sonra Çeşme’desiniz. Cumartesi, pazar denize girin akşama geri dönün. Sadece denize girmek için değil yılın dört mevsimi hafta sonu gezileri için mükemmel imkanlar var.

  • maxmajestic

   27 Mart 2013 at 11:29

   Aynen, bir çok kişi gelebilmek için yaz tatilini beklerken, biz sadece 1 saat yol giderek ulaşabiliyoruz bu güzelliklere.

 7. Erdem Sezer

  25 Mart 2013 at 19:43

  Yurtdışına gitmediğimde tercihimi Çeşme’den yana kullanıyorum. Ilıca ve Alaçatı’yı çok seviyorum.

 8. Banu

  24 Mart 2013 at 21:10

  Güzel memleketimin her bir köşesi güzel. Çeşme’de doğdum büyüdüm, elbette favorim Çeşme.
  Foça’nın o dokusu hoşuma gidiyor. Sakin bir kasaba, yaz ayları biraz kalabalık ama sonrasında tam kafa dinleme yeri.

  • Kemal Kaya

   19 Nisan 2014 at 12:15

   Çeşme sanırım neredeyse sadece yazlık evler ve eğlence ile anılıyor. Oysa 12 ay süren bir turizm projesiyle her zaman canlı kalabilecek bir hazine Çeşme.

 9. Volkan

  24 Mart 2013 at 02:07

  Benim favorim her zamanki gibi Alaçatı ve Çeşme. Deniz, kumsal, gece hayatı, iyi oteller, güzel doğa ve iyi yemek… ne arasan var.

  • Serhat

   25 Mart 2013 at 10:24

   Ben geçen yıl kız arkadaşımla Özdere’de tatile gitmiştim. Çok beğendim. Sakin ve huzurlu, kalabalık yerleri sevmiyoruz. çeşme çok pahalı ve kalabalık. Özdere, Kuşadası’na da yakın Selçuk’a da.

   • maxmajestic

    27 Mart 2013 at 11:31

    Özdere tarafları kamp yapmak için de çok güzel yerler. Sukunet, temiz hava, gürültüsüz bir yaşam isteyenler için ideal. Sahiller kalabalık olmayınca deniz de temiz kalıyor tabi. Fiyatlar da öyle :)

Aklınızdakileri paylaşın, yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>