İzmir tatil yerleri, hem doğal güzellikleri hem de tarihi zenginlikleri bir arada barındırıyor. İzmir, doğası, ören yerleri, müzik ve yemek kültürü, tarihi merkezleri ve birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olmasıyla, kültür turizminde öne çıkan kentlerden biri.

İzmir’in hem kent merkezinde, hem ilçelerindeki geniş tarihsel ve kültürel birikimi, yerel halkı ve doğal güzellikleri; kentin Türkiye’nin en iyi tatil yerlerinden biri yapıyor.

izmir tatil yerleri
izmir tatil yerleri

Şehrin gerek coğrafi konumu, gerekse tarihsel ve kültürel kaynaklarının çeşitliliği, onu gezilecek yerler listesine taşıyor. Alışılmış deniz kum güneş üçlüsünün en keyifli yaşanacağı destinasyonlardan birisi olan İzmir’in, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile  önce çıkan tatil yerleri:

İzmir Tatil Yerleri

1. Çeşme

Çeşme, İzmir
Çeşme, İzmir’in en çok turist alan ilçelerinden birisi

İzmir tatil yerleri denince ilk akla gelen destinasyonlardan Çeşme; deniz-güneş-kum, termal-sağlık, sörf, kültür ve tarih turizmi açısından Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden birisi. Son yıllarda yaz sezonun gözde mekanlarından biri haline gelen çeşme, otelleri, yazlık evleri, pansiyonları ile tatil için çok çeşitli konaklama seçenekleri sunuyor.

Ege mimarisine tarzında evleri ile Çeşme, deniz, güneş ve kumsal sevenler için uygun bir tatil yeri. Altın sarısı plajlara sahip olan Çeşme’nin en bilinen plajı Ilıca Plajıdır. Denizin içerisinde kaynayan termal suları dolayısı ile Ilıca adını almıştır.

Çeşme, sahilleri, kumsalları ve koyları ile olduğu kadar tarihi zenginlikleri ile de dikkat çekicidir. Tarihteki on iki İyon kolonisinden biri olan Çeşme, İzmir’in en batısında yer alan yarımadaya ismini vermiş. Çeşme kalesi ve Müzesi, Çeşme’nin en çok ziyaret edilen tarihi yerleri arasında yer alıyor.

16 YORUMLAR

 1. Kadifekale, Ödemiş’in Birgi köyü, Şirince, Alaçatı, Foça… İzmir merkezde görülecek yerler az, ama çevresini gezmeye ömür yetmez.

 2. Bu yıl ilk defa ben de Çeşme erken rezervasyon otellerinden birinden rezervasyonumu yaptım. Çeşme’ye geliyorum tekrar haziran ayına. Eşimin tercihi bu yıl Bodrum’du ama ben yine Çeşme olsun diye onu ikna ettim. Fiyatlar çok iyi oldu. Bu erken rezervasyon işi için Kültür bakanlığına ne kadar teşekkür etsek azdır. iyi reklamını yaptılar, oteller de güzel fiyatlar koydu. Umarım iş yerinden de sorun çıkmaz da keyfime göre tatilimi yaparım.

 3. Her zaman ki gibi çok güzel anlatmışsın. Bir gün temelli yerleşmek istediğim ilk yer İzmir.

  • Bence de, O yüzden ben de buradayım 🙂

   İzmir, her şeyden önce güzel bir iklime sahip. Tarih boyunca bir çok medeniyetin yerleşim yeri olması onu özel kılıyor. Milletlerin bir bildiği vardı sanırım 🙂

   Şehir merkezi için yapılması gereken çok şey var. Şehir merkezi ben çok da cezb etmiyor. Ama özellikle denize kıyısı olan ilçelerin hepsi şahane.

 4. Mordoğan benim tatil için sevdiğim yerlerden birisi. İstanbul’dan memlekete (Ödemiş) geldiğimde birkaç günlüğüne de Mordoğan’da tatile gitmeyi seviyorum Temiz havası ve sakin doğası ile çok güzel.

  Doğası çok güzel, yemyeşil, deniz manzarası da harika. En güzeli ise İstanbul’daki gibi insanı yoran kalabalık yok. Hayat sanki yavaş akıyor orada. Bu güzel. Her fırsatım olunca gitmeye çalıştığım bir yer. Bu da benim tavsiyem olsun 🙂

 5. İzmir’de yaşayanlar gerçekten çok şanslılar. Çeşme, Foça, Urla hepsine ulaşım son derece kolay. Düşünsenize yazın cuma günü işten çıkın 1 saat sonra Çeşme’desiniz. Cumartesi, pazar denize girin akşama geri dönün. Sadece denize girmek için değil yılın dört mevsimi hafta sonu gezileri için mükemmel imkanlar var.

 6. Yurtdışına gitmediğimde tercihimi Çeşme’den yana kullanıyorum. Ilıca ve Alaçatı’yı çok seviyorum.

 7. Güzel memleketimin her bir köşesi güzel. Çeşme’de doğdum büyüdüm, elbette favorim Çeşme.
  Foça’nın o dokusu hoşuma gidiyor. Sakin bir kasaba, yaz ayları biraz kalabalık ama sonrasında tam kafa dinleme yeri.

  • Çeşme sanırım neredeyse sadece yazlık evler ve eğlence ile anılıyor. Oysa 12 ay süren bir turizm projesiyle her zaman canlı kalabilecek bir hazine Çeşme.

 8. Benim favorim her zamanki gibi Alaçatı ve Çeşme. Deniz, kumsal, gece hayatı, iyi oteller, güzel doğa ve iyi yemek… ne arasan var.

  • Ben geçen yıl kız arkadaşımla Özdere’de tatile gitmiştim. Çok beğendim. Sakin ve huzurlu, kalabalık yerleri sevmiyoruz. çeşme çok pahalı ve kalabalık. Özdere, Kuşadası’na da yakın Selçuk’a da.

   • Özdere tarafları kamp yapmak için de çok güzel yerler. Sukunet, temiz hava, gürültüsüz bir yaşam isteyenler için ideal. Sahiller kalabalık olmayınca deniz de temiz kalıyor tabi. Fiyatlar da öyle 🙂

BİR CEVAP BIRAK