İzmir, Ege’nin en güzel şehirlerinden birisi. Nüfusuyla Türkiye’nin 3. büyük metropolü olan liman kenti İzmir, 8 bin 500 yıl geçmişe uzanan köklü tarihi, sıcak kanlı insanları, her mevsim güzel iklimi ile Türkiye’de gezilecek yerler içerisinde ilk sıralarda geliyor. Doğu-Batı’nın kültürel değerlerinin kaynaştığı bir yer olma özelliğini gösteren İzmir, tarihte Smyrna olarak biliniyordu ve Körfezin kuzey doğusunda bir adacık üzerinde kurulmuştu. Yolunuz bu güzel şehre düşerse; İzmir’de gezilecek yerleri keşfetmeden bu şehirden ayrılmayın.

İzmir’de Gezilecek Yerler

20Kemeraltı Çarşısı

Tarihi kemeraltı Çarşısı her zaman kalabalık

İzmir, antik dönemlerden bu yana Ege’nin en önemli kentlerinden biriydi. Körfez yapısından dolayı korunaklı limanı nedeniyle, kentin tarihinde deniz ticareti hep önemli yer işgal etmiş. Anadolu’dan getirilen satılacak ürünler, İzmir’e getirilip buradan Ege’ye kıyısı olan ülkelere, Yunanistan ve İtalya’ya gemilerle gönderilirmiş. Benzer şekilde bu ülkelerden gelen çeşitli mallar da İzmir limanı aracılığıyla Anadolu’ya dağıtılırmış. Bu durum, Kemeraltı bölgesini doğal bir ticaret merkezi haline getirmiş. İzmir’e gelen turistlerin ilk uğrak yerlerinden biri olan Kemeraltı çarşısı canlılığını bugün de hala koruyor. Kemeraltı’nda Kızlarağası Hanı ve Han bitişiğinde kahve keyfi, Kemeraltı’nda balık pazarında midye aklınızda bulunsun.

39 YORUMLAR

 1. Kemalpaşada çinili köşkte(ümran baradanın eseridir muhteşemdir)yemek yenmeli..kirazlarından almalı..tarih uygunsa,kiraz festivali atlanmamalı..

 2. Aslen İzmirli olarak, kordon boyu ve guzel yalı tarafını tavsiye ederim. Ayrıca çığilideki hayvanat bahçesini de öneririm 🙂

 3. İzmir denilince burnumun direği sızlar. Öğrenci olarak ömrümün en güzel 4 yılını geçirdiğim şehir. Her yeri güzel her yeri gezmeye değer. Mutlaka bir gün ailemle sana geri döneceğim.

 4. Ege Eylül Üni. Tabiat Tarihi Müzesi (Kampüs içinde, Metro ile Kampüs durağına inin), İnciraltı (Burada Savaş Gemileri Müzesi), Kemeraltında Kızlarağası Hanı ve Han bitişiğinde Kahve keyfi, Kemeraltında balık pazarında Midye, Manisa Yolu üzerinde (Çiçekli-Yakaköy Civarı Piknik ve kahvaltı mekanları), İzmir’e en yakın yöreler (Urla-Foça v.b.) Ayrıca yeniden açıldığı belirtilen Balçova Teleferiği.

 5. Dünya’nın en önemli şehirleri arasında yer alan İzmir nedense kendini ifade etmekte hep zorlanmakta. Yine de her şeye rağmen Dünya’nın en güzel şehirlerinden birisi olmayı hakediyor.

 6. Arkadaşlar şu izban izmiri ikiye böldü çin seddi gibi benim gibi düşünenler yokmu. Bıktım artık karşıya geçmek için yol aramaktan.

 7. İzmirliyim ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. Çok şanslıyız böylesi güzel bir şehre sahip olduğumuz için. başka yerde yaşamam istemem.

 8. İzmir iyiki varsın diyorum.. güzellikleri tartılışır, karşılaştırılır ama ruhu asla! teşekkürler Kemal Bey emeğinize sağlık! ilgiyle takipteyiz!

 9. Ben bir Ödemişli olarak Ödemiş’i de eklemek isterim 🙂 Bizde el sanatları çok ünlüdür. Ödemiş ipeğimiz ve dantel, iğne oyaları, kanaviçe çok meşhur. Ben şimdi İstanbul’dayım ama memlekete ne zaman gitsem eşe dosta bir sürü bu hediyelerden götürüyorum, Onların siparişlerini oradan getiriyorum.

  Müzemiz var gezilecek, medrese ve türbeler bulunuyor.

  Birgi ise en az Selçuk ve Safranbolu kadar değerli bir yer gözümde. Ahşap işçiliği ürünü camiler ve türbeler var. Çakırağa Konağı’nı görmeden gitmeyin. Evlerimizin her biri tarihi miras aslında.

  Bir de Bozdağ’ımız var. İzmir’in hemen dibinde kayak yapılabilecek bir yer. Ben kayak bilmesem de meraklılarına tavsiye ederim. Güzeldir Ödemiş’imiz, gidiniz, görünüz! 🙂

 10. Ben Güzelbahçe tarafını eklemek isterim. Çok güzel mekanlar yapıldı. Haftasonu kahvaltısı ve ya akşamları takılmak için de güzel yerler. Denize yakın her yer güzeldir İzmir’de.

 11. İzmir’de gezilecek yerlerin başında Çeşme gelir 🙂 Tabi şehir merkezinden kaçmayı düşünürseniz yani. En güzel tatil, en güzel deniz, en güzel yemek, bir sürü otel, pansiyon… Tatile bekleriz 🙂

  • Evet ben de sizinle aynı fikirdeyim. İzmir şehir merkezi pek de cazip değil. Meşhur yerlerin çoğunu sadece 1 defa görmek yeterli.

   Şehir merkezinde 2 yer seviyorum. Herkes gibi Kordon’da biramı yudumlamayı veya Kemeraltında dibek kahvesi içmeyi. Hisarönü Kahveciler Sokağı çok güzel.

 12. Alsancak güzel, Kordon da Karşıyaka’da güzel. İnciraltı,Teleferik bir de Fuar alanı var gezilecek.

  Çeşme, Seferihisar, Karaburunyazın en güzel tatil yerleri. Benim favorim ise Eski Foça.

 13. İşten çıktıktan sonra Kordonboyu kafelerinde muhabbet edip, biramızı yudumlayıp güneşi batırmak her gün yaptığımız şey. Gezmeye gelenlare de tavsiye ederim

  • Eşimin memleketi, İzmir benim pek hazzetmediğim bir yer, Kordon için olumsuz bir şey diyemem elbet. hoş yer. ama başkada beni çeken bir yeri olmadı şimdiye kadar. Çevresi, kıyıları güzel, o da yazlıklarla dolup taşıyor.

   • Haklısın valla. Bazı yerler var, oralara birkaç kere gidiyorsun o kadar. Ben de İzmir’denim inan ki BAŞKA ŞEHİRLERE gidesim geliyor. İzmir hem pis hem de şehir demeye bin şahit gerek, resmem köy ama yardımlaşma da yok düşün yani.

    • İzmirdenmissiniz ondadır. İZMİRLİ olmak farklıdır şehre farklı bakmanizi ve bir şehirden beklentilerinizin de farklı olmasını sağlar. Siz yürüyen merdiven gormezsiniz hizmet sıfır dersiniz biz gormeyiz şehrin özüne dokunulmamış deriz mesela….. örnekleri arttırmak mümkün

BİR CEVAP BIRAK