İzmir’de Gezilecek Yerler

 • 3 Mayıs 2015

İzmir, Ege’nin en güzel şehirlerinden birisi. Nüfusuyla Türkiye’nin 3. büyük metropolü olan liman kenti İzmir, 6500 yıllarına kadar uzanan köklü tarihi, sıcak kanlı insanları, her mevsim güzel iklimi ile Türkiye’de gezilecek yerler içerisinde ilk sıralarda geliyor.

Doğu-Batı’nın kültürel değerlerinin kaynaştığı bir yer olma özelliğini gösteren İzmir, tarihte Smyrna olarak biliniyordu ve Körfezin kuzey doğusunda bir adacık üzerinde kurulmuştu. Asırlar boyunca Meles Irmağı, Sipvlos (Yamanlar) Dağı’ndan gelen akıntıların getirdikleri mil ile oluşan bugünkü Bornova Ovası nedeniyle, adacık bir tepe haline dönüştü.

Yolunuz bu güzel şehre düşerse; İzmir’de gezilecek yerleri keşfetmeden bu şehirden ayrılmayın.

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir-Kordon-Boyu-Resimleri

İzmir Kordon Boyu

Kurulduğu tarihten bugüne bir liman ve ticaret şehri olan İzmir, 16. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yaşadığı depremler, yangınlar, felaketlere rağmen Doğu Akdeniz’in Batı’ya açılan en önemli kapılarından biri oldu. İran’dan gelen ipeğin, Ankara’dan gelen tiftiğin, Yemen’den gelen kahvenin diğer ülkelere ulaştırıldığı bir ticaret merkeziydi İzmir.

Bu ticarî etkinlik, kentin fiziksel yapısını da etkilemiş, özellikle 17. yüzyıldaki gelişen imar hareketleri İzmir’e giderek Avrupaî bir görünüm almıştı. izmir uçak bileti fiyatları için tıklayın.

23 Yorum

 1. Alacatiotel

  27 Mayıs 2015 at 08:54

  Çeşme’nin gözdesi şirin belde Alaçatı yaz tatili fırsatları ile sizleri muhteşem bir tatil için bekliyor.. Kaynak bilgisi için; alacatiotel.com.tr

 2. Adım Adım Seyahat

  22 Kasım 2013 at 15:47

  Dünya’nın en önemli şehirleri arasında yer alan İzmir nedense kendini ifade etmekte hep zorlanmakta. Yine de her şeye rağmen Dünya’nın en güzel şehirlerinden birisi olmayı hakediyor.

  • Kemal Kaya

   19 Nisan 2014 at 12:12

   İzmir’in değişmeye ve yenilenmeye ihtiyacı var. Bir zamanların gözde turistik destinasyonunda sokakta turist görmek mümkün değil artık.

 3. Bahadır

  28 Eylül 2013 at 12:42

  Arkadaşlar şu izban izmiri ikiye böldü çin seddi gibi benim gibi düşünenler yokmu. Bıktım artık karşıya geçmek için yol aramaktan.

  • Kemal Kaya

   19 Nisan 2014 at 12:13

   Diğer yandan IZBAN insanın hayatını kolaylaştırıyor, tamamen yer altında olması daha iyi olurdu tabi. Gecikmiş bir proje.

 4. Charlotte

  6 Ağustos 2013 at 10:24

  Cool! I hope to visit……. 😀

  • maxmajestic

   28 Eylül 2013 at 10:45

   Now the best time to visit İzmir, nice weather, not crowded beaches.. You should visit Charlotte.

 5. Çağatay

  22 Haziran 2013 at 16:42

  Güzel İzmir’im geziparkı için ayakta, diren güzel İzmir’im.

  • Kemal Kaya

   19 Nisan 2014 at 12:14

   İzmir’in en güzel parkı olan Kültür Park’ı önce İzmir olarak adam etmek ve halka kazandırmak gerek. Duvarları yıkmalı ve halka açmalı.

 6. Esra Aygün

  26 Nisan 2013 at 10:48

  İzmirliyim ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. Çok şanslıyız böylesi güzel bir şehre sahip olduğumuz için. başka yerde yaşamam istemem.

  • Burak

   17 Ekim 2013 at 05:48

   Aynen katılıyorum. Ben malesef bi ıstanbullu olarak izmire yerleşmek istiyorum, suanda da izmirdeyim.gtmeden nereleri gormeliyim sizce?

  • İzmirli

   26 Kasım 2013 at 17:36

   Memleket illa memleket. Dünyanın en güzel yeridir.

 7. Tenzile

  3 Nisan 2013 at 14:23

  İzmir iyiki varsın diyorum.. güzellikleri tartılışır, karşılaştırılır ama ruhu asla! teşekkürler Kemal Bey emeğinize sağlık! ilgiyle takipteyiz!

  • maxmajestic

   3 Nisan 2013 at 22:55

   Çok teşekkürler. Aslında İzmir’de o kadar çok detay var ki, çoğu gölgede kalmış. Fırsat buldukça hepsini yazmaya çalışacağım.

 8. Songül Şengül

  27 Mart 2013 at 08:43

  Ben bir Ödemişli olarak Ödemiş’i de eklemek isterim :) Bizde el sanatları çok ünlüdür. Ödemiş ipeğimiz ve dantel, iğne oyaları, kanaviçe çok meşhur. Ben şimdi İstanbul’dayım ama memlekete ne zaman gitsem eşe dosta bir sürü bu hediyelerden götürüyorum, Onların siparişlerini oradan getiriyorum.

  Müzemiz var gezilecek, medrese ve türbeler bulunuyor.

  Birgi ise en az Selçuk ve Safranbolu kadar değerli bir yer gözümde. Ahşap işçiliği ürünü camiler ve türbeler var. Çakırağa Konağı’nı görmeden gitmeyin. Evlerimizin her biri tarihi miras aslında.

  Bir de Bozdağ’ımız var. İzmir’in hemen dibinde kayak yapılabilecek bir yer. Ben kayak bilmesem de meraklılarına tavsiye ederim. Güzeldir Ödemiş’imiz, gidiniz, görünüz! :)

 9. Cem

  26 Mart 2013 at 10:44

  Ben Güzelbahçe tarafını eklemek isterim. Çok güzel mekanlar yapıldı. Haftasonu kahvaltısı ve ya akşamları takılmak için de güzel yerler. Denize yakın her yer güzeldir İzmir’de.

 10. Banu

  24 Mart 2013 at 21:16

  İzmir’de gezilecek yerlerin başında Çeşme gelir :) Tabi şehir merkezinden kaçmayı düşünürseniz yani. En güzel tatil, en güzel deniz, en güzel yemek, bir sürü otel, pansiyon… Tatile bekleriz :)

  • Erdem Sezer

   25 Mart 2013 at 19:47

   Evet ben de sizinle aynı fikirdeyim. İzmir şehir merkezi pek de cazip değil. Meşhur yerlerin çoğunu sadece 1 defa görmek yeterli.

   Şehir merkezinde 2 yer seviyorum. Herkes gibi Kordon’da biramı yudumlamayı veya Kemeraltında dibek kahvesi içmeyi. Hisarönü Kahveciler Sokağı çok güzel.

 11. Mert

  18 Mart 2013 at 09:16

  Alsancak güzel, Kordon da Karşıyaka’da güzel. İnciraltı,Teleferik bir de Fuar alanı var gezilecek.

  Çeşme, Seferihisar, Karaburunyazın en güzel tatil yerleri. Benim favorim ise Eski Foça.

  • maxmajestic

   22 Mart 2013 at 19:02

   Mekan tercihimde Karşıyaka sahildeki mekanlar ve Kordonboyu enfes. Karşıyaka sahildeki Barınak iyiydi ama onu da yıktılar.

 12. Mert

  18 Mart 2013 at 03:13

  İşten çıktıktan sonra Kordonboyu kafelerinde muhabbet edip, biramızı yudumlayıp güneşi batırmak her gün yaptığımız şey. Gezmeye gelenlare de tavsiye ederim

  • Bülent Akın

   25 Nisan 2013 at 01:29

   Eşimin memleketi, İzmir benim pek hazzetmediğim bir yer, Kordon için olumsuz bir şey diyemem elbet. hoş yer. ama başkada beni çeken bir yeri olmadı şimdiye kadar. Çevresi, kıyıları güzel, o da yazlıklarla dolup taşıyor.

   • Hasan

    3 Ağustos 2013 at 11:24

    Haklısın valla. Bazı yerler var, oralara birkaç kere gidiyorsun o kadar. Ben de İzmir’denim inan ki BAŞKA ŞEHİRLERE gidesim geliyor. İzmir hem pis hem de şehir demeye bin şahit gerek, resmem köy ama yardımlaşma da yok düşün yani.

Aklınızdakileri paylaşın, yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>