Vize için gerekli evraklar, gidiş amacınıza ve başvuracağınız ülkeye göre farklılıklar gösterir. Bazı ülkelerin konsoloslukları vize başvurularında az sayıda evrak isterken, bazıları oldukça çok fazla ve belki de akla bile gelmeyecek evrakları isteyebilir. Her ülkenin vize uygulaması farklıdır.

Burada önemli olan, vize başvurusunda istenen evrakları tam ve doğru şekilde istenildiği gibi hazırlamaktır. Seyahat edeceğiniz ülkenin Konsolosluğu’na başvuruda bulunduğunuzda hangi amaçla vize başvurusunda bulunduğunuzu belirtmelisiniz.

Ülkeye gidiş amacınızı belirten, Konsolosluğa veya Büyükelçiliğe hitaben yazılmış bir dilekçe ile gidiş amacınızı belirledikten sonra (turistik, ticari, öğrenim vs.), vize başvurunuzda gerekli belgelerle birlikte vize başvurusunda bulunulabilir.

Vize Nedir? Nereden Alınır?

Vize başvurusunda istenen evraklar

 • Vize için gerekli evraklarSon altı ay içinde çekilmiş arka fonu beyaz olan vesikalık fotoğraf (genellikle 2 adet)
 • Seyahat sağlık sigortası (Schengen ülkeleri için 30,000 Euro teminatlı)
 • Vize başvuru formunun eksiksiz ve kendi imzanızla doldurulmuş olması
 • Otel ve uçak rezervasyonları
 • Pasaportunuzun en az 6 ay süreli ve yeterli boş sayfalara sahip olması
 • Banka cüzdanları
 • Varsa gayri menkul fotokopileri

Çalışanlar için vize başvuru evrakları

 • İşveren Yazısı: Görevi, işe başlama tarihi, maaş tutarı, izin süresi ve işverenin çalışanın Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içeren antetli kağıda imzalı ve kaşeli belge.
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • Son üç aya ait SGK hizmet dökümü
 • Ticaret ve Sanayi Odası kaydı
 • Vergi Levhası kopyası
 • Resmi Gazete kopyası
 • İmza Sirküleri kopyası

İşverenler için vize başvuru evrakları

 • Şirketin antetli kağıdına yazılı bir vize talep dilekçesi
 • Şirket vergi levhası fotokopisi
 • Şirket faaliyet belgesi fotokopisi
 • Şirket imza sirküleri
 • Şirket Resmi Gazete kopyası
 • Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı

Emekliler için vize başvuru evrakları

 • Emekli maaşını gösterir orijinal belge (son bir hafta içerisinde alınmış banka hesap özeti)

Çiftçiler için; Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi.  Öğrenciler için; Orijinal öğrenci belgesi. Reşit olmayanlar için (18 yaş altı); Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname), Yasal velisini gösterir belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopileri ve tam tekmil vukuatlı nufüs kayıt örneği) ve Orijinal öğrenci belgesi. Kişi çalışmıyorsa veya yeni mezun ise; en son mezun olduğu yerden diploma veya mezuniyet belgesi fotokopisi.

UYARILAR: İstenilen belgeler güncel olmalıdır. Belgelerin aslı talep edilebilir. Bunların dışında ek belgeler de istenilebilir. Vize talebi randevu ile gerçekleştirilir.

Başvuru sahibi öğrenci ise, çok küçükse veya çalışmıyorsa kendisine bir kişinin sponsor olması gerekmektedir. Kişinin masrafları için ancak kişinin annesi, babası veya eşi sponsor olabilir. Bu durumda sponsor kişinin mali ve mesleki evrakları, aynı zamanda durumu açıklayan dilekçesi başvuru sahibinin dosyasına eklenmelidir. Sponsor olan kişi ile bağı gösterir bir belge (tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği ve/veya evlilik cüzdanı fotokopisi) sunulmalıdır. Başvuru sahibi, geçerli vizesi olan bir arkadaşı ve/veya aile bireyiyle seyahat ediyorsa, geçerli vizesi olan kişinin pasaport kimlik sayfası ve geçerli vize fotokopisi de gerekmektedir.

Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Büyükelçiliğe veya Konsolosluğa hitaben yazılmış dilekçeyi başvuruda sunmalısınız. Vize başvurularını şahsen veya  yetkili bir acente aracılığıyla yapılabilir.

Vize acenteleri özel durumları değerlendirmede ve yönlendirme konusunda da danışmanlık yapıyor. Hatasız başvuru vize alımını kolaylaştırır. Ayrıca oturum izni, çalışma vizesi, evlilik ile ilgili belgeler, karşılaşabileceğiniz problemler hakkında uyarılar ve ip uçları, seyahatinizi ekonomik olarak gerçekleştirebileceğiniz bilgiler bu uzmanlar tarafından verilebilir.

24 YORUMLAR

 1. Merhabalar ben öğrenciyim ve Almanya’ya akrabalarimi ziyarete gitmek istiyorum.Pasaportumu aldim vize içinde bir araci kuruma basvurdum.Tam olarak nekadar ücret ödeyecegim konusunda bir fikriniz var mi ? Mesela belirtilen teminatu odemeden alamazmiyim?

 2. Merhaba Kemal bey. Bordo pasaportum var ve Avusturya’ya arkadaş ziyareti için gideceğim. Arkadaşım davetiye gönderecek konsolosluğa. Davetiyenin ne gibi avantajı olabilir? Bir de Malatya’da ikamet ediyorum. Vize işlemlerini online mı yapacağım yoksa konsolosluğa bizzat gitmem mi gerekiyor ?

 3. Merhabalar, Avusturya’ya erasmus C vizesi(90 gunden kisa sureli seyahatler icin ) basvurusunda bulunacagim. Vfs globalden babamin calistigi yerle ilgili belgeleri istediler. Bu belgeleri sirketten talep ettim fakat imza sirkülerinin verilemeyecegini soylediler bana. Çağrı merkezinden ise buna dair bir dilekçe yazmami konsoloslugun ona gore degerlendirme yapacagini soyleder. Ama ben bu durumdan com tedirginim acaba vize alma surecinde bu durum problem olur mu ? Bir de hesapta ortalama ne kadar para gostermemiz gerekiyor ?

 4. Merhaba. Bir arkadaşımla öğrenciyiz ve önce İtalya’ya ve sonra İspanya’ya gitmek istiyoruz. İki ülke için de ayrı vize mi almamız gerek? Turist olarak mı başvuracağız? Teşekkürler.

 5. Ben Avusturya’da akrabalarimi ziyaret etmek istiyorum. Bunun icin ne tür bir basvuru yapmam lazim?

  30 bin euro sigortaya para mi yatirmak gerekiyor?

 6. Merhaba
  Sırbistanda 6 aydır firmam var. Oturma iznimde var. Avrupa Birliği Ülkeleri’ne sürekli olarak hem karayolu hem havayoluyla gidip gelmek istiyorum.
  – Shengen vizesi ilk olarak en uzun ne kadar süreli alınabilir?
  -Başvuruyu Sırbistan’dan mi Türkiye’den mi yapmalıyım?

  Teşekkürler.

  • İlk olarak hangi ülkeye gitmek istiyorsanız o ülkeye Schengen başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuzu Türk vatandaşı olduğunuz için Türkiye’den yapmanız süreci hızlandıracaktır. Daha önceden vizeniz yok ise ilk başvuruda 3-6 ay arası vize alabilirsiniz.

 7. Merhaba 1 sene önce kuzenım bana Çek Cumhuriyeti’nden davetiye gönderdi ve öğrenci olarak baş vurdum. Ankara’ya konsolosa gittim ve vizemi aldım. Kendim bir sorundan dolayı gidemedim bana yine bu sefer Almanya’dan davetiye gönderilecek ve akraba ziyareti yapacağım. Konsolosta sorun yaşar mıyım?

 8. Merhaba ben Edirne’de yasiyorum. Pasaportumu ve Schengen vizemi aldiktan sonra İstanbul’dan Munihe ucakla gitmek istiyorum. 2 yada 3 gun kalacagim otelde. Orada alirlar mi herhangi bir sıknti cikar mi? Şimdiden tesekkurler

  • Uçak biletini almadan veya rezerve etmeden, otel rezervasyonu olamdan Schengen vizeni alamazsın zaten. Vizeni aldıktan sonra otel rezervasyonunu yazdır ve yanına al, pasaport kontrolde sorulabilir.

   • Selam ben annemi Hollanda’ya 2 ayligina davet etmek istiyorum benim sorum annem 52 yasinda kendi adina hicbir mal varligi yok emekliligi ya da sigortasi da yok sadece banka da parasi var! Bir sorun olur mu acaba vize alabilir mi?

    • Davetiyenizin yanında tüm masrafları sizin karşılayacağınız ve sorumluluğu aldığınıza dair bir dilekçe ekleyin. Etkili olacaktır.

 9. Ven ve 2 arkadaşım Hırvatistan Zagreb şehrine gideceğiz. Tehlikeleri var mıdır? Ne tarz bir yerdir? Tavsiyeleriniz nelerdir.

 10. Merhaba bır konuda bılgı almak ıstıyorum. Ben ısten 4 ay once ayrıdım ve yurt dısına cıkmam gerekıyor. Vıze alabılıyor muyum? Genelde calısan emeklı gıbı vıze evrakları yazıyor. Bunun ıcın ne yapmalıyım? Çalısmadan yurt dısına dolasmaya gıdemez mıyım?

 11. Yunanistan Schengen turıst ogrencı vizemden red yedım. Ziyaret amacı ve şartları karşılanmadığından işaretlenmiş. Kendı hesabımı gostermıstım, aılemden bırını gostermedım ve hesabımda 11bin lira vardı. İtiraz dilekçesi yazmalı mıyım? Ne yapabilirim?

  • Seyahat amacınıza ve hazırladığınız belgelerin geçerliliğine göre uzun süreli Schengen vizesi almak mümkün. Düzenli Schengen bölgelerine seyahat ediyorsanız, 2-3 yıllık, 90 gün kalış süreli Schengen vizesi alabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın