Vize İstemeyen Ülkeler

 • 25 Mart 2014

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler son dönemde dış politikada önemli adımların atılması ile birlikte sayıca artıyor, ancak yine de vizesiz gidilebilen ülkeler sayısı hala yeterli değil. Zira hala bir çok ülke tarafından uygulanan Türkiye vize uygulamaları vatandaşı yoruyor.

Vize almak için gerekli evrakların toparlanması ve yapılan masraflar, daha seyahate çıkmadan vatandaşın canını sıkmaya yetiyor. Üzerine dünyanın en pahalı pasaportuna yapılan masraflar ile yurtdışı çıkış harcı bunun tuzu biberi olmaya yetiyor. Ülkeler ile ikili ilişkileri ve dostluğu pekiştirecek politikalarla, vizesiz Avrupa ve vizesiz dünya yolunda sağlam adımlarla ilerleme kaydedileceğini umuyoruz.

Aşağıdaki listede umuma mahsus (bordo) pasaporta vize istemeyen ülkeler güncel listesini görebilirsiniz.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler – 2014

Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya,

vize istemeyen ülkeler - 2014

Brunei Sultanlığı (Dikkat: 72 Saate kadar transit vize, vizeler kalkmadı henüz), Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Gambiya, Guatemala, Gürcistan,

Haiti, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Kamerun, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika,

Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya,

Meksika (e-vize), Monako, Mauritus, Moğolistan, Nikaragua, Nevis, Palau Cumhuriyeti, Panama, Paraguay, Peru, Rusya, Samoa, St. Vincent-Grenadines,

Singapur, San Marino, Santa Lucia, Solomon Adaları, Sırbistan, Suriye, Swaziland, St. Vincent-Grenadines, St Kitts, St Lucia

Şili, Şeyseller, Tacikistan, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu,
Uruguay, Ürdün, Vanuatu, Venezuela, Vatikan.

Hırvatistan, 1 Nisan 2013 itibariyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaya başlamıştır. Yemen, Brunei Darussalam, Belarus ile vizelerin kaldırılması için imzalar atılmış, ancak henüz yürürlüğe girmemiştir.

Basında yer alan “bir ülke ile daha vizeler kalktı” manşetlerine güvenmemek gerekiyor. Siyasilerin görüşmeleriyle bu kararlar alınmış olsa da, protokollerin belirlenmesi, bunun uygulanması, resmi gazetede yayınlanması çok uzun bir süreç alabiliyor. Bazen de kaldırılan vizeler sadece yeşil veya diplomatik pasaportu kapsıyor olabilir. Oysa ki bir çoğumuz çipli bordo pasaporta sahibiz.

Sınır Kapılarında Vize Alınabilen Ülkeler

Azerbaycan (Bakü), B.A.E. (Transit), Bahreyn, Bangladeş (Dhaka), Bhutan, Burkina Faso (75 Euro), Burundi, Cape Verde, Cibuti, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Ermenistan (Resmi, hizmet ve diplomatik pasaport hariç), Endonezya (25$), Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Irak, Kamboçya (20$), Katar, Kenya (50$), Komor Adaları, Kuveyt, Madagaskar, Mali, Mısır (45 yaş üstü), Mozambik, Nepal (30$), Ruanda (Transit 3 günlük), Samoa (34$), Sri Lanka (25$), Sudan (100$), Şeyseller, Tacikistan, Tanzanya (50$), Togo, Tonga, Uganda, Ukrayna, Umman, Zambiya (50$), Zimbabwe (Victoria Falls sınır kapısı ile 100$)

Vize uygulamalarında gözlenen olası güncelleme nedeniyle, seyahat öncesinde ilgili ülkenin Büyükelçiliği ile temas kurulması tavsiye olunur. 

Vize olmadan hangi ülkelere gidilebilir, vizesiz gidilebilen ulkeler, vizesiz gidilen ulkeler, vize şartı olmayan ülkeler 2013, hangi ülkelere vizesiz gidilir, türkiyeden vize istemeyen ülkeler, türkiyeden vizesiz gidilen ülkeler, vize istemeyen balkan ülkeleri, türkiye’ye vizesiz ülkeler, vize uygulamayan ülkeler, vizesiz gidilen ülkeler listesi, vize olmayan ülkeler, vize istemeyen ülkeler 2014.

129 Yorum

 1. Ali Asghari

  23 Nisan 2014 at 03:04

  Merhabalar. 3 ay yazı olan bir ülkeye gitmek istiyorum. Sadece İngilizce konuşan ülkeler ve Turkiye yakın olan ülkeler. Sizce 3 ay vize veren ülkeler hangisiler kolay olur? 3 ay turisti vizesi veren ülkeler var mı? Mesela Güney Afrikada İngilizce konuşur ama çok uzak. Sizce 3 ay yaz tatili için nereye gideyim ben? Yardim olun lütfen.

 2. Gülden Duykan

  9 Nisan 2014 at 11:27

  Merhaba ;

  Benim yanimda calisan Turkmen vatandasi icin oturma izni cikartmaya calistik. Fakat emniyet mudurunde tarih konusunda bir hata yapildigi icin yurtdisina giris cikis yapmasi gerekiyor dediler. Fakat bu arada 1 ay kacak duruma dustu. Kacaga dustugu zaman Turkmenistan 1,5 sene Turkiye’ye giris yasagi uyguluyormus.
  Bu durumda Turkmen vatandaslarina vize uygulamayan her hangi bir ulkeye giris cikis yapmasi yeterli dediler. Boyle bir ulke var mi?
  Yukardaki yazismalarda Makedonya vize uygulamiyor demissiniz. Halen gecerli midir?
  Cok tesekkurler

  • Yıldıray

   16 Nisan 2014 at 20:28

   Merhabalar Mayıs ayında Meksika’nın Cancun adasına gitmeği planlıyorum. Sadece aktarmalı uçuşlar var. Almanya, Fransa ve İspanya üzerinden. Bu 3 ülkelerden, Bu uçuşum da transit vize istemeyen ülke var mı Teşekkürler. (Air franc. Airberlin ve Iberı)

   • Kemal Kaya

    17 Nisan 2014 at 13:29

    Schengen ülkelerinden transit geçiş yapacaksanız transit Schengen vizesi almanız gerekiyor.

   • Sınan Ekvator

    22 Nisan 2014 at 19:33

    Sen Meksıka’ya vıze alabıldınse Moskova uzerınden gıdebılırsın.

 3. Ozcan

  7 Nisan 2014 at 13:17

  Merhabalar. Net bir bilgiye ulaşamadıgım için size danısmak istediğim bir sorunum var. Hizmet pasoportu ile vizeden muaf olarak 10 günlüğüne İtalya’ya gideceğim ve giderken Frankfurt (1 saat), donerken Munih’te (1,5 saat)aktarma yapacagım. Almanya’da hizmet pasaportunu vizeden muaf tutuyor, ancak yine de benden transit vizesi ister mi? Çok teşekkürler.

  • Kemal Kaya

   7 Nisan 2014 at 13:34

   Vizeden muafsanız eğer, transit vizeden de muafsınızdır anlamına gelir.

   • Ozcan

    7 Nisan 2014 at 13:59

    Çok teşekkür ediyorum.

 4. Cinturato

  6 Nisan 2014 at 13:25

  Ukraynalı kız arkadaşımla Kıbrıs’a tatile gitmek istiyoruz. Ben vizeden muafım, fakat kız arkadaşım Türkiye’ye vizesiz girip, aynı şelilde KKTC ye giriş yapabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 5. Gökhan

  3 Nisan 2014 at 17:39

  İyi günler, yaklaşık 1 ay sonra Türkiye’den aktarmalı Rusya’ya gideceğim. İlk uçak İsveç’e inecek ve bir kaç saat içinde diğer uçağa bineceğim. Acaba İsveç’te transit vize gerekli olacak mı? Bildirirseniz çok memnun olurum teşekkürler.

  • Kemal Kaya

   4 Nisan 2014 at 15:59

   İsveç için transit vize almanız gerekiyor.

   • Gökhan

    10 Nisan 2014 at 04:22

    Çok teşekkür ederim hocam, bir sorum daha olacaktı, bu vizeyi havalananından mı veriyorlar, transit olarak bir kaç saat için TC Vatandaşlarına bir hak tanımış değiller mi?

 6. Necla

  3 Nisan 2014 at 14:04

  Türkiye ve Bulgaristan vatandaşıyım. Türkiye’de yaşıyorum. Bulgaristan pasaportumla Polonya’ya vize alabilir miyim?

  • Kemal Kaya

   4 Nisan 2014 at 16:07

   Bildiğim kadarıyla, Bulgaristan pasaportunuzla, Polonyaya vizesiz giriş yapabilirsiniz.

 7. Esra

  2 Nisan 2014 at 15:22

  Iyi gunler…
  Esim Avusturya vatandasi ve ben annemi ve 2 kardesimi birkac ayligina yanima getirmek istiyorum. Duyduguma gore Avusturya / Viyana nin vizelerinide kaldirilacakmis. Bu dogru mu? Eger kaldirilmayacaksa benim ailemi getirebilme gibi bir olanagim var mi ? Cok tesekkur ediyorum

  • Kemal Kaya

   4 Nisan 2014 at 15:58

   Avusturya Schengen ülkesidir ve tek başına vizeleri kaldırması diye bir durum söz konusu değil. Bu ülkeye gidecek Türkiye vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekiyor. Aileniz vize başvurusunda bulunurken dilekçe ile ziyaret sebebplerini ve ne kadar vize istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Vizeye davet mektubu da ekleyebilirsiniz. Vize almalarına engel bir durum yok, ancak aile ziyaretlerinde biraz sorun cıkarabiliyorlar.

 8. Betül

  28 Mart 2014 at 17:11

  Merhaba. Okul bizi isviçre’ye götürecek. Her şey okula ait ama pasaport bize ait. Sizce ne kadara çıkarttırabilirim pasaportu ?

 9. Mustafa

  25 Mart 2014 at 20:53

  Merhaba ben üc yıldan beri almanyada yaşıyorum. Bordo TC pasaportum var. Ekim’de gemi ile turistik seyahate cikmayı planlıyorum. Geminin uğrayacağı yerler arasında Kıbrıs Rum kesimi ve İsrail var. Schengen vizesi var pasaportumda. Bu iki ülke için ne yapmam gerekir acaba? Ne tür bir vize almam gerekir? Teşekkürler

  • Kemal Kaya

   4 Nisan 2014 at 16:14

   İsrail için vize almanız gerekiyor. Kıbrıs Rum kesimi ise Schengen ülkelerinden biri,Schengen vizeniz varsa, normalde sorunsuz girebilmeniz gerekiyor.

 10. Emine

  24 Mart 2014 at 09:39

  Merhaba;
  İtalya Schengen vizesi (C multi) sahibiyim. 27 Temmuz tarihine kadar geçerli. İtalya’ya 24 ocak giriş yaptım. 8 gün sonra geri dönüş yaptım. Bu vize ile İsviçre’ya gidebilir miyim ?

  • Kemal Kaya

   24 Mart 2014 at 09:55

   Eğer Schengen vizeniz Multi olarak işaretlinmişse gidebilirsiniz.

 11. Arif

  24 Mart 2014 at 04:03

  Aklımda kalan birçok sorunun cevabını buldum. Emeğinize sağlık.
  Yakın zaman içerisinde 10 yıllık pasaport çıkarttırarak gezebildiğim kadar ülkeyi gezmeyi düşünüyorum. Yolculuğum bisiklet üzeri olacak. Yanımda para bulunmayacak. Bu konuda kişisel zorlanmalarımın dışında olarak, resmi anlamda bir sıkıntı gelişir mi? Yani vize gerektirmeyen ülkeler arasında böyle bir yolculuk yapabilir miyim? Sürekli ülke değiştireceğim için, belli zamanlarda Türkiye’ye girip çıkmam gerekmiyor sanırım… Bir de, Afrika’dan latin amerikaya geçerken pasaport yeterli oluyor mu?

 12. Özgür

  22 Mart 2014 at 00:13

  Sudanın başkenti hartuma gideceğim. Sudan’a girişte vize almak istiyorum. Fakat uçak biletlerini araştırınca aktarmalı uçuşların daha ucuz olduğunu gördüm. Aktarma yapılan yer Ürdün’ün başkenti Amman. Gidiş/Dönüş bu havalimanında 2 saat vakit geçireceğim. Bu ülkede transit vize uygulaması var mı ? Amman havalimanına inince alınabilir mi? Yoksa gitmeden Ürdün konsolosluğuna başvurmam gerekiyor mu ?

  • Kemal Kaya

   22 Mart 2014 at 19:09

   Lütfen soru sormadan önce yukarıdaki yazıda, gideceğiniz ülkenin olup olmadığına bakın. Vizesiz gidilebilen ülkelerin arasında, yukarıda göreceğiniz üzere Ürdün’de yer alıyor. Transit olması fark etmez. Vizeyi havalimanında ücretsiz alıyorsunuz.

 13. Erol

  21 Mart 2014 at 23:46

  Moldava’ya vizesiz gidilebilir mi?

  • Kemal Kaya

   22 Mart 2014 at 19:07

   Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik ve Hizmet Pasaportu hamilleri vizeden muaftır.
   Gerekirse Moldova Büyükelçiliğine mail atıp veya telefon açıp bilgi alabilirsiniz.

 14. muhamet

  16 Mart 2014 at 01:44

  Türkmenistan vatandaşıyım. Bulgaristan turist vizesine başvuracağım. Turist vizesi çok girişli mi oluyor? Bu vizeyle Yunanistan’a da gidebilir miyim? Makedonya için sınırda turist vizesi alınabilir mi? Teşekkürler.

  • Kemal Kaya

   17 Mart 2014 at 19:03

   Bulgaristan vizesi ile sadece Bulgaristan’a girebilirsiniz. Eğer Schengen vizesi alırsanız onunla vize isteyen diğer ülkelere gidebilirsiniz. Vize başvurunuzda Multi giriş şeklinde vize isteyebilirsiniz. Bu size multi girişli vize verileceği anlamına gelmiyor. Makedonya vize sitemiyor, sınırda veya havalimanında vize alırsınız. Nadiren de olsa havalimanından veya sınırdan geçerken vize vermedikleri de olabiliyor. Yanınızda yeteri kadar para göstermeniz gerekir.

 15. Suna

  14 Mart 2014 at 20:29

  Merhaba ben yurtdışında yaşıyorum. Türk vatandasiyim yani bu listedeki ülkelerden birine yasamak icin gitsem hicbir sorun yaşamayacak miyim?

  • Kemal Kaya

   15 Mart 2014 at 17:54

   Vizesiz ülkelere seyahat etmeniz için en az 6 aylık pasaportunuzun olması öncelikli gereklilik. Her ülkenin kendisine göre bir vize rejimi var. Kimisi 21 gün, kimisi 1 ay kimisi ise 3 ay orada kalmanıza izin verir. Vize süresi bittikten sonra ülkeden ayrılmak gerekir, aksi halde kalınan günler için cezai ücret tahsil edilir ve o ülkeye tekrar girişte vize alınamaması gibi sorunlar yaşanabilir.

   Bir ülkeye kalıcı ve yerleşmek için gitmek ise tamamen başka prosedürlere tabi. Ya yatırımcı, ya evlilik veya ülkelere göre değişen prosedürlere uygunluğu belgelemeniz gerekir.

   • Emin

    16 Mart 2014 at 10:33

    Santa Vincent ve Grenadines Kingstown ülkesinde gemilerinde çalıştım. Sigortamı yatırmak istiyom nasıl olur? Veya konsoloslukların Telefon numarası var mı? Teşekkür ederim.

 16. Sami

  14 Mart 2014 at 02:57

  15 ağustos 2014′te Tiran’a gitmeyi planlıyorum. Yurtdışına çıkış yapacağım tarihte yeşil pasaportum olacak ve bitim tarihine 5 ay kadar bir süre kalmış olacak. Bu durumda olan arkadaşlarım herhangi bir sorun yaşamadıklarını bildirdiler. İçime pek sinmediği için sizin gibi deneyimli birinin fikirlerini ve önerilerini öğrenmek istedim.

  Sevgiler.

  • Kemal Kaya

   14 Mart 2014 at 11:18

   Yurtdışı seyahatlerde, seyahatten dönüş tarihinde, pasaportun en az 6 aylık süresinin olması isteniyor. Bu genel bir kural. Geçmişte ben de, pasaport süresi bitiminin 6 aydan az olduğu dönemlerde seyahatimde sorun yaşamadım, ancak bu sorun yaşanmayacak anlamına gelmiyor. Henüz vaktiniz varken pasaportunuzu yenilemenizi ve seyahate öyle çıkmanızı öneririm.

 17. Erhan

  13 Mart 2014 at 16:17

  Vietnam Vizesi alan var mı? Ticari veya turistik fark etmez, tavsiyeleri bekliyorum.

  • Kemal Kaya

   13 Mart 2014 at 20:03

   Vietnam vizesi hakkında yazım: http://yoldaolmak.com/vietnam-vizesi.html

   Acenta ve tur şirketi vasıtasıyla başvurularda vize alınması daha yüksek ihtimal. Ben kendim Bangkok’da başvurduğumda vermediler. İstisnai oalrak kendileri bangkoK’ta başvurup alanlar da olmuş. Vietnam vatandaşı birinden size sponsor olmaları talep ediliyor.

 18. Toprak

  11 Mart 2014 at 19:03

  Merhaba, ben şimdi Makedonya için ucak bileti alsam, direk gidebilir miyim? Yurt içinde ki gibi serbest mi?

  • Kemal Kaya

   12 Mart 2014 at 11:44

   Makedonya vize istemeyen ülkelerden birisi. En az 6 ay geçerli bir pasaportunuz varsa, biletinizi alıp Makedonya’ya gidebilirsiniz elbette. Çok nadir durumlarda havalimanından geri gönderme durumu yaşanabiliyor. Bu da daha çok, sorulan sorulara net cevap vermek ve tavır ile ilgili.

   Diğer vizesiz balkan ülkeleri için tıklayınız.

 19. Hüseyin YILDIZ

  8 Mart 2014 at 15:09

  Merhabalar. Ben Bulgaristan pasaportuna sahibim. Macaristan’a gezmeye gitmek istesem herhangi bi sorun çıkar mı? Macaristan direk geçişe izin veriyor mu? Teşekkürler.

  • Hakan

   23 Mart 2014 at 16:08

   Bulgaristan, AB üyesi olduğu için gidebilirsiniz diye biliyorum.

 20. Umut

  6 Mart 2014 at 20:45

  Öncelikle iyi günler!

  Aklma takılan bir soruyu sormak istedim.

  Kız arkadaşım Belarus vatandaşı ve orada yaşıyor. Ocak ayında Türkiye’ye
  yanıma geldi ve gelirken havaalanında $20 gibi bir ücret ödeyip vizesini
  aldı. Ancak ben internette araştırdığım zaman, kimi yerde Vize almam
  gerektiğini, kimi yerde kalktığı yazıyor. Ve bazı yerlerde de 60 Euro ödeyip vize başvurusu yapmam gerektiği söyleniyor.
  Eğer vize başvurusu yapmam gerekirse, Ankara’ya mı gitmem gerekiyor, yoksa
  İzmir’deki Belarus Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusu yapabilir miyim?

  Şimdiden çok teşekkürler!
  İyi günler!

 21. Ahmet

  6 Mart 2014 at 13:41

  Merhaba
  Ben Haziran ayında Kolombiya’ya gideceğim. Kolombiya vizesi gerekmiyor, ama giderken Amerika üzerinden gitmem gerekiyor. Amsterdam, Paris, Frankfurt üzerinden de gidilebiliyor. Havaalanında 4-5 saat beklemeli bazı uçuşlar var. Bunun için vize gerekiyor mu ? Amerika için yada diğer bahsettiğim şehirler için.

  • Kemal Kaya

   6 Mart 2014 at 13:53

   Avrupa aktarmalı uçuşlar için Transit Schengen, Amerika için de Transit Amerika vizesi almanız gerekiyor.

 22. Bilge

  4 Mart 2014 at 02:13

  Ben Güney Kore’ye gitmek istiyorum. Vize kalktı mı acaba? Tahmini pasaport falan işlemler ne kadar tutar.

 23. Bahadır

  2 Mart 2014 at 22:25

  Bildiğim kadarıyla Anglo-Sakson ülkeler bu vize konusunda oldukça hassaslar. Lakin Türk vatandaşları olarak şuradaki listeye baktığımızda “G8″ üyesi olan tek bir ülke bile göremedim. Gözden kaçırdıysam affola…

 24. Şeyda

  19 Şubat 2014 at 15:06

  İyi günler pasaport ve vize ayrı işlemler olduğundan bunların toplam maliyeti ne kadardır? Araştırıyorum ancak farklı bilgiler var.

  Dubrovnik, Yunanistan veya Roma’ya 4 günlük tatilin maliyeti ne kadar olur?

 25. Yasin

  17 Şubat 2014 at 19:54

  Almanya vizem var ve geri donusunde akrabalarimla arabayla donmek istiyorum. Bunu yapmam mumkun mudur? Dönüşde gececegimiz ulkeler icin vize gerekli midir?

  • Kemal Kaya

   19 Şubat 2014 at 17:11

   Almanya vizesi ile Türkiye’ye dönüş yolunda geçeceğiniz ülkeleri için yeterlidir. Schengen vizeniz ile ancak Schengen ülkelerine girebilirsiniz. Balkanlar’daki diğer bir çok ülke de vizesizdir.

 26. Samet

  10 Şubat 2014 at 20:03

  Arkadaşlar giden bilen bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Lütfen Azerbaycan’dan misafirim gelecek ama gelmesi için gerekenler neler? Türkiye’ye ilk gelisi olacak. Detaylı bilgisi olan var lurfen yardımcı olabılır mı? samet-karabulut@hotmail.com.tr email atarsanız sevınırım cok tesekur ederım sımdıden.

 27. Zekir

  2 Şubat 2014 at 16:05

  Ben Makedonya’ya arabamla gitmek istiyorum. Bulgaristan’dan yoksa Yunanistan’dan mı daha iyi? Transit vize mi almak lazım? Ne kadar patlar acaba?

  • Kemal Kaya

   5 Şubat 2014 at 09:47

   Yunanistan’ı tercih edebilirsiniz. Normal Schengen veya Bulgaristan almanız gerekiyor. Transit vize sadece havaalanı girişlerinde olur.

 28. Mesut

  31 Ocak 2014 at 20:08

  Ukrayna için vize kalktı mı? Bilen var mı? Yazarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Kemal Kaya

   5 Şubat 2014 at 09:59

   4 Aralık 2013 tarihinden itibaren Ukrayna’ya girişlerinde ve Ukrayna topraklarından transit geçişlerinde 180 gün içinde toplamda 90 günü aşmamak kaydıyla, her giriş için 60 günü geçmeyen süre için vizeden muaf tutulmuştur. 

 29. Tuncay

  8 Ocak 2014 at 11:08

  Peki arkadaşım bu Bulgaristan da sanırım uyguluyor. Bulgaristan’a gitmenin bir yolu yok mu vizesiz?

  • Kemal Kaya

   8 Ocak 2014 at 23:25

   Bulgaristan’a Schengen vizesi veya Bulgaristan vizesi almadan giremezsiniz.

  • Fatih

   6 Şubat 2014 at 00:22

   İmkansiz.

 30. Abdullah

  3 Ocak 2014 at 20:50

  Merhaba, Ben Suudi Arabistan’dayim. Arabamla karayoluyla Kuveyt’e vizesiz gidebilir miyim? Yoksa vize almam mi sart? Turstik gezi icin gitmek istiyorum.

  • Kemal Kaya

   4 Ocak 2014 at 15:12

   Arabanızın evrakları tam ise eğer, sınır kapısında vize alabilirsiniz görünüyor.

   • Halil

    8 Ocak 2014 at 16:01

    Merhaba

    Mozambik için vize hala kapidan mi aliniyor? Hangi evraklar gerekiyor?

    • Kemal Kaya

     8 Ocak 2014 at 23:25

     Turistik amaçla Mozambik vizesi sınır kapılarından 80$’a alınabiliyor diye geçiyor. Rutin istenen evrakları yanınıza almanız iyi olur.

 31. RedKit

  3 Ocak 2014 at 07:34

  Merhaba,
  Bulgaristan ve Romanya artık vize istemiyor diye duydum, doğru mu?

  • Kemal Kaya

   3 Ocak 2014 at 12:43

   Her ikisi de Avrupa Birliği üyesi. Schengen vizesi olmadan bu ülkelere gidemezsiniz. Ülkeler Avrupa Birliği’nden bağımsız hareket edemezler, sadece prosedürleri kolaylaştırabilirler belki.

 32. Özlem

  30 Aralık 2013 at 22:47

  Sudan kapidan vize istemekte, havaalanindan giriste 100 USD, cikista 50 USD ya da karsiligi Sudan Poundu istenmekte.

 33. Neslişah

  27 Aralık 2013 at 16:08

  Merhaba;
  Belarus yazmışsınız. Rusya’dan Belarus’a geçsem sıkıntı ederler mi? Umuma mahsus (bordo) pasaporta sahibim, ancak burası dışında Belarus’a vizesiz kabul ediyor yazısını bulamadım. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Kemal Kaya

   27 Aralık 2013 at 20:06

   Yazının alt kısmında bilgi bulabilirsiniz: ”Belarus vizesi bordo pasaport sahipleri için kalkmamıştır.”

 34. ismail

  25 Aralık 2013 at 09:01

  Vizesiz ulkelere gitmek icin geri donus bileti aimak sart mi?
  Bilen biri cevap yazabilir mi?

  • Kemal Kaya

   25 Aralık 2013 at 20:35

   Dönüş bileti şart değil. Daha çok ada ülkeleri dönüş biletini şart koşuyor. Ama havalimanında yetkililer veya bazen havayolu firmaları dönüş bileti ve/veya konaklama rezervasyonunuzu görmek isteyebiliyor.

 35. Yalcin

  15 Aralık 2013 at 12:33

  Ayrica sinir kapilarinda vize alinan ulkeler icerisinde Gana yazilmis,fakat vizesiz yolculari THY ucaga almiyor?Bu konuda net bilgisi olan var mi?

 36. Pelin

  11 Aralık 2013 at 10:19

  Bu arada St kitts ve Nevis ile St lucia da listeye eklenmeli.

 37. Pelin

  11 Aralık 2013 at 10:14

  Hazirladiginiz bilgiler icin tesekkurler. Yalniz bir takim yanlislar var. izin veririseniz belirteyim. Pakistana vizeye ihtiyac var. Solomon adalari da yillar once vize uygulamasi baslatti. Ne dense vizesiz gidilen ulkeler icinde goruluyor halen. Panama ve Samoaya vize gerekmiyor. Karayip demissiniz ama hangi karayip. Bir cok ada var karayiplerde ve bazilarina vize gerekmiyor , bazilarina gerekiyor. Ingiliz kolonisi Monserrat ve british virgin adalarina gerekmiyor. Madagaskara vize havaalaninda alinabiliyor.
  Kamerun , Burkina Faso ve Zimbabweye vizelerin havaalaninda alinabilecegine dair hic bir bilgi bulmadim. Malawiye degil, Maliye vizeler havaalaninda aliniyor.

  • Kemal Kaya

   6 Mart 2014 at 11:40

   Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Gerekli düzenlemeler ve güncellemeler yapıldı.

 38. Ümit

  18 Kasım 2013 at 16:01

  2011′de Ekvator Ginesi Malabo Adası’nda çalıştım. Ülkenin ehliyeti bende mevcut, yanlız tekrar nasıl gidebilirim? Türkiye’de konsoloslukları yok. Teşekkürler

  • Kemal Kaya

   20 Kasım 2013 at 01:37

   Londora’daki Buyukelcilik ile iletisime gecebilir ve vizeyi nereden alabileceginizi ogrenebilirsiniz.

   Equatorial Guinean Embassy in London, the United Kingdom
    E-mail embarege-londres@embarege-londres.org
   13 Park Place
   St. James’
   London SW1A 1LP
   United Kingdom

 39. Tayfur

  12 Kasım 2013 at 06:39

  Slovakya ile vize kalktı diye duymuştum. Hala kalmadı mı acaba? Bilgisi olan?

  • Kemal Kaya

   3 Aralık 2013 at 09:39

   Slovakya Schengen bölgesine dahil. Umuma mahsus pasaport hamili T.C. vatandaşlarının Slovakya’ya seyahatlerinde vize almaları gerekmektedir.

 40. Ali

  11 Kasım 2013 at 18:30

  Merhablar,

  Gemiadamları için Cebelitarık’ta gemiye katılmak için vize sınır kapısından mı alınıyor? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler,

 41. Sinan Mergen

  11 Kasım 2013 at 17:15

  Her şey için teşekkür ederim.

 42. Sezgin

  4 Kasım 2013 at 19:03

  Selam ben de Makedonya’ya gitmak istiyorum. Vize istiyo mu bilemiyorum? Ne gibi işlem yapmalıyım? Teşekürler.

  • maxmajestic

   5 Kasım 2013 at 17:14

   Makedonya vizesi gerekmiyor. Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 60 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

   2013 yazında vizeye geçmesi bekleniyor. Minimum 6 aylık pasaport süreniz varsa rahatlıkla gidersiniz. Uçak bileti almanız yeterli.

   • sezgin

    6 Kasım 2013 at 17:05

    açıklamanız için çok teşekürler çok yardımcı oldunuz ..

 43. Emir ÖZKAN

  9 Eylül 2013 at 00:12

  Bana göre dünyanın en güzel ülkesi TÜRKİYE dir.Ama yinede farklı ülkeleri gezmek görmek bilgi toplamak açısında mükemmel avrupayı gezip görmek istiyen arakadas hiç heveslemesinler hayal ettikleri düsündükleri avrupa değil bir bataklıktır avrupa 15 yıl yaşadım avrupada hiç değişmedi türkiyeye döndüm ve afrikayı görmek istedim şimdi afrikadayım gezmek isteyenler seyahat etmek istıyen arkadaşlar afrikayı tercıh etsınler.

  • Gül

   2 Ekim 2013 at 22:39

   Ne güzel demişsiniz Avrupa’yı gezip görmek mükemmel diye. Avrupa neden bataklık olsun? Ben henüz görmedim ama çok okuyorum ve belgesellerde de sıklıkla Avrupa’yı izliyoruz. Hem ekonomide hem sanatta hem de yaşam standartında dünyada çok öndeler.

   • Resul

    25 Ekim 2013 at 22:06

    Katılıyorum. Avrupa kültürel anlamda çok çok önde. Her yönden. Biz Avrupa Birliğine almazlar. Alırlarsa zaten Avrupa kalmaz ortalıkta. Yere tüküren bir tane adam yok. (Lama gibi)

    • Asin

     5 Şubat 2014 at 03:17

     İyi sallamışsımız. Avrupa’da tüküren adam yok diye Almanya’yi bilmiyorum bir tek. Onlar da ha bire çalışıyorlar. Bakımsız köylüler benim tanıdıklarım ama çok üretkenler. İspanya, İtalya da yere tüküren, arabadan bira firlatana kadar herkesi görebilirsiniz. Gençliğin kanı her yerde aynı kaynar, ayrica çok muhafazakarlar. Otobüste sevişince inanılmaz bir baskı görüyorsunuz. Otobüs duraklarında çok balgam gördüm. Metroya bindiğinizde camdan bakamıyorsunuz çok pis, dış tarafları saçma taglerle dolu.. Türkiye sadece kültürel olarak yoksul.. Öyle 2 gun gezmekle olmuyor, yasamak lazim turistik bolgelerinde disinda ozellikle..

   • Pelin

    11 Aralık 2013 at 09:44

    Dunyayi gormek ve seyahat etmek sadece avrupayi gormek demek degildir. Dunyada tarihi ve kulturel pek cok yer var avrupadan once gorulmesi gereken

 44. Gul K.

  13 Ağustos 2013 at 00:42

  Bir pasaportum bile yok :(

 45. Kerim Taş

  30 Temmuz 2013 at 00:06

  Yeni Zelanda vizesi kalksa diye ümit ediyorum. Hayallerimin ülkesi. Orada yşamak istiyorum. Sizce orada yeniden hayata başlamak doğru bir karar olur mu?

  • Hatice

   30 Temmuz 2013 at 11:11

   Bende (asıl hala) öyle düşünüyorum. Yeni zelanda 4 mevsim’e sahip, temiz, Türkiye gibi doğa mucizelere ve büyük bir orantıda doğa’ya sahip, Tarihe, açık düşünce olan,sıcak insanlarla dolu. Kesinlikle yanlış bir karar olmaz. Tek derdin: Bu adımı atmaya cesaretim var mı yok mu? Gidin bence.

   • Kerim Taş

    12 Ağustos 2013 at 21:04

    Benim cesaretim var da önümüzde vize engelleri var. Forumlarda çok araştırdım, kalmak için kurslara yazılmak gerekiyor. Çok para istiyorlar. Vize kalksa gidip bir bakarım ne yapabilirim, nasıl yerleşirim diye.

    Fikir ve tavsiyesi olanlara çok teşekkür ederim.

  • Kader Aydin

   31 Temmuz 2013 at 22:21

   Benim de hayallerimi susluyor. Universite sonrasi en az 1 yil dil egitimi icin Yeni Zelanda’ya gidecegim. Eger sorun yasamazsam da orada yasamayi istiyorum. Keske su vizeler kalksa da aklimizi bu tur seylere takmasak.

  • Onur

   29 Ağustos 2013 at 19:56

   Ben size Avustralya’yı tavsiye ederim. Yeni Zelandalılar da çalışmak için Avsutralya’ya gidiyor zaten. yalnız Avustralya göçmenlik yasaları daha sıkı. Bazıları önce Yeni Zelanda’dan göçmenlik alıp, oradan Avustralya’ya geçiyor. Bu daha sağlama ama uzun bir süreç gerektiriyor.

   Avustralya’yı araştırın derim. Yeni Zelanda saat başı kazanç ücretleri Avustralya’ya göre çok düşük ve iş fırsatları da maalesef çok değil.

  • Mete

   3 Ekim 2013 at 17:55

   Kardes bence hic arkana bakma, kesinlikle dogru karar.

 46. Hüseyin Aksoy

  7 Temmuz 2013 at 02:56

  Son yıllarda vize konusu çözüm bulmaya ve vizesiz gidebileceğimiz ülke sayısı artmaya devam ediyor ama çevre ülkelerdeki vize politikasını anlamış değilim. Örneğin Bulgaristan veya Yunanistan, bu ülkelerin vize konusundaki katı şartlarını anlamakta güçlü çekiyorum.

  • mert

   25 Aralık 2013 at 08:58

   Bulgaristan veya Yunanistan’in kati sartlarinin nedeni avrupa birliginin giris kapisi olmasi. AB ulkeleri arasindaki sinir kapilari genelde birkac tane polisten ve prefabrik binalardan ibaret.

   Bu giris ulkeleri onune gelene vize verirse kacak yollardan AB ulkeleri arasindaki basit sinir kapilarini asmak hic de zor olmasa gerek.

 47. Türk

  13 Haziran 2013 at 21:36

  Kamerun’a vize umumi yani genel pasaport sahipleri için de kalktı mı? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • maxmajestic

   14 Haziran 2013 at 06:32

   Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türkiye Vatandaşları, Kamerun’da giriş tarihinden itibaren 90 günü geçmemek kaydıyla vize uygulamasından muaf.

 48. Uzakrota

  16 Mayıs 2013 at 15:01

  Liste her ne kadar uzun gibi gözükse de hiçbir AB üyesinin olmaması çok üzücü bir durum

 49. sohbet

  2 Mayıs 2013 at 04:31

  Globalleşen dünya.. vizelerin kalkması ve serbest dolaşımın ülkemizdeki toplumsal değerlerin üzerinde olumsuz etki yapacağını ve toplumun yozlaşmasına neden olacağını düşünmekteyim.

  • maxmajestic

   14 Haziran 2013 at 06:40

   Bir ölçüde haklısınız. Seyahat edilerek elde edilen deneyimler, gelen yabancılarla etkileşimler ülke değerlerini yavaş yavaş değiştirebiliyor. Bu bir ölçüde kitlesel turizmin de yan etkisidir.

   Diğer yandan toplumsal değerler dediğimiz şeylerin bir çoğu modern yüzyıla uyum sağlayamamış, geçerliliğini yitirmiş, kadın erkek eşitliğine dayanmayan şeyler. İnsanlar gibi toplumlar da evrilir ve toplumsal değerler kadim değildir, değişmek zorundadır ve değişir. Bu yozlaşma değil, gelişimdir.

   Serbest dolaşım hakkı temel özgürlüklerdendir. Seyahat özgürlüğü önündeki engellerden biri de vizedir. Vizelerin kalkması seyahatin önündeki engelleri kaldırır, seyahat ederek de diğer ülkelerin ve kültürlerin farklılıklarını bizzat gözle görerek, deneyimleyerek keşfetme imkanı veriri.

   Sadece televizyonlardan, kitaplardan, filmlerden değil, bizzat yaşayarak farklılıklar öğrenilir. Bu da milletlerin birbirini daha kolay anlamasını sağlar. Asıl kendimizi dışarı kapatır, seyahat etmez, sahip olduğumuz değerleri körü körüne korursak yozlaşırız.

  • mert

   25 Aralık 2013 at 10:21

   Kadin erkek esitsizligimize, mahalle baskimiza zarar gelmesin. Kulturunu korumak iyi birsey fakat oyle yapacagim diye bazi seyleri gormezden gelmek mantiksiz. Basimiz sikistiginda en basitinden amansiz hastaligimiza care icin Amerika veya Avrupa’nin kapisini caliyoruz. Bulundugumuz cag bilim cagi ve cok acimasiz. Kimse ne guzel degerlerini korumussun cnm yha .s.s demiyor.

 50. Hakan

  30 Nisan 2013 at 03:03

  Ben yanlismi goruyoum yoksa bir yanlislik mi yapiyor bu gazeteler? Sozcu gazetesinde Kuveyt ve Yeni Zelanda’ya vize istenmiyor diyor. Eger bu dogru ise cok mukemmel cunku Yeni Zelanda dunyanin en iyi yerlerinden biri.

  • maxmajestic

   30 Nisan 2013 at 12:25

   Kuveyt de ve Yeni Zelanda’da kişi başı milli gelir oldukça yüksek. Yeni Zelanda’da 7 ay yaşadım. Vize ile ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Yeni Zelanda ile vizelerin kaldırılması için çalışmalar başladı ama yürürlüğe girip girmediği konusunda emin değilim.

   Kuveyt ile vizeler kalkti haberleri ise her zamanki gibi yaniltici tabi. Sadece diplomatik, hizmet ve yeşil pasaporta vize kalkti. Bizim normal bordo pasaportlarımıza hala vize isteniyor. Vize havalimanında alınabiliyor.

 51. Esra Ersu

  27 Nisan 2013 at 17:24

  Benim bir pasaportum bile yok :(

  • Hacan

   14 Mayıs 2013 at 16:45

   Benim yeşil pasaportum var ama kullanamıyorum ki hiç!

  • ćiloo

   12 Şubat 2014 at 14:59

   İsterseniz size bir pasaport cikartabilirim Esra Hanim.

 52. Bülent Akın

  25 Nisan 2013 at 01:18

  Bugün bazı gazete ve online medya Yunanistan vizesi ile ilgili müjde diye salakça haber yapmıştı. Sanırsın vizeler kalkmış sanki. Oysa Yunan Adaları’na gitmek için vizeyi 3 günde alabiliyormuşsun vesselam…

  Bu aptal bazsı editörlerinin vize konusundaki haberleri tahammül kaldırmıyor artık. Vizesiz gidilecek ülkeler konusunda güvenilir kaynak bulmak zorlaşıyor ve bilgi kirliliği yaratıyorlar.

  • Esra Aygün

   26 Nisan 2013 at 10:55

   Katılıyorum. Hergün kulağımıza geliyor vizeler kalktı diye. Bir gün de şu Avrupa ile vizeleri kaldırsalar ya. Hiç gitmeyeceğimiz ülkelerle vizeler kalkıyor. İş adamları için yapıyorlar. Ben daha Yunanistan’a, burnumun dibindeki Avrupa’ya gidememişim….

 53. Bahattin Koç

  31 Mart 2013 at 09:42

  Gazeteler bir ülke veya vize kelimelerini yan yana duyunca ’1 ülke ile de vizeler daha kalktı’ diye haber yapmaya başlıyorlar. Vizeler kalkmadan, vizelerin kaldırılacağını duydukları anda atıyorlar başlığı. Oysa olay bir süreç, uzun zamanalr alabiliyor. Komedi :)

  • Bülent Akın

   25 Nisan 2013 at 01:20

   Aynen katılıyorum. Hemen her gün internet sayfalarında bunla ilgili haber yapılıyor. Bazı eski haberleri copy/paste yapıyor olmalılar. Bir de yeşil ve diplomatik pasaporta vize kalkıyor, bunu vizeler kalktı haberiyle duyuruyorlar. Hatta bunu NTV bile yapmıştı. Yazık…

 54. Fatih

  25 Mart 2013 at 00:01

  Ben vize istemeyen ülkelerden birine gidip yerleşmek istiyorum. Tesisatçıyım ve hep bana söylüyorlar en çok rağbet edilen mesleklerden diye. Avrupa’da çok ihtiyaç varmış ama Avrupa’yı düşünmüyorum.

  Tavsiyesi olan varsa dinlemek isterim. Asya ülkeleri nasıl olur acaba? Yeni Zelanda ile de vizeler kalkıyormuş.

  • Berk

   14 Temmuz 2013 at 16:48

   Kardeşim Singapur’u tavsiye ederim yada Kanada’yı.

 55. Banu

  24 Mart 2013 at 21:08

  Antalya’ya gidip bir otele günde 200 TL vericeğime vize istemeyen ülkelere gidip güzel tatil yapmak daha mantıklı.

  Makedonya, Sırbistan gibi Avrupa ülkerinine ucuz uçak çok var. Hem paraları bizim paramızdan daha değersiz. Hem yeni yerler görmüş oluruz hem de daha az para ahrcamış oluruz. ben öyle yapıyorum.

  Hırvatistan’ın vize isteyecek olması kötü oldu. Umarız vizesiz gidilebilen ülkelerin sayısı artar.

  • Umut

   25 Mart 2013 at 19:38

   Aynı fikirdeyim, belki ilk defa pasaport alırken biraz maliyetli olabilir. Malum pasaportumuz çok pahalı. Ama sonrasında gidielcek bir sürü vizesi ülke var. Erkenden uçak bileti aldığınızda da fiaytlar gayet güzel. 39 Euroya yurtdışı uçak biletleri var. Bazıları İstanbul-Antalya uçak biletlerinden daha ucuz hem.

   Erkenden bilet alınır ve erken rezervasyon otelelrinden de yer ayrılırsa daha ne olsu. Tur acentesine gerek kalmadan rahatlıkla gidilir.

   • maxmajestic

    30 Mart 2013 at 10:57

    Vizesiz ülkelerin artması insanımızın yurtdışına çıkmasını da artıracaktır. Rahat hareket eden, tatil için sınırlarını genişleten insan fırsat buldukça da yurtiçinde de tatile gidecektir. Hizmet veren oteller yurtdışına giden tatilcileri kendine çekmek için daha uygun politikalar da geliştirmek zorunda kalacaklar.

    Otellerin çoğu yabancılara odaklanmış durumda. Fiyatlar da bizim milli gelire göre yüksek olabiliyor. Ama insanımız yurtdışına çıkıp para harcadıklarını gördükçe onlar da fiyatlarını bizim millete göre ayarlamak zorunda kalacaklar, en azından böyle bir yola girebilirler.

    Seyahat etmek iyidir, Sınırların kalkması daha iyidir.

    • Esra Aygün

     26 Nisan 2013 at 10:57

     Afrika’daki adını bilmediğimiz bir ülkeyle vizeyi kaldırıp sonra da sınırları kaldırdık diyorlar, reklam yapıyorlar. Politika bunlar. Sanırsınız, insanımız kapılarında telef olmuş vatandaşımız bu ülkeler için…Yazık. Hep bu ülkelerden para kazanacak iş adamalrı karlı çıkıyor, vatandaşı düşünen kim.

 56. Mustafa

  24 Mart 2013 at 17:56

  Tayland, Malezya, Singapur vize istemiyor. Daha yeni geldim. Hem gezdim hem de alışveriş yaptım. Ne evrak en de vize işleriyle uğraşmadan pasaportuna sadece bir kaşe vuruyorlar, miss.

  Avrupa ise işkence yani, her defasında evrak toplamak yoruyor adamı. Bankalar gibi onlar da ortak sisteme geçseler ya. Hep aynı evrakalrı toplayıp veriyoruz….

  • Erdem Sezer

   25 Mart 2013 at 19:42

   Ben de tercihimi Uzak Doğu’dan yana kullandım. Malezya ve Singapur’u kapsayan bir gezi yaptım.

   Avrupa’da Amsterdam’a çok gitmek istiyorum. Kuzenim orada yaşıyor. Ama şu vize işleri beni gitmekten alıkoyuyor. Benimkisi biraz da tepkisel, yoksa 100-200 lirayı veremeyecek adam değilm. Can sıkıcı.
   Avrupa müzakerleri umarız bir gün amacına ulaşır da şu rezalte vize işlerinden kurtuluruz

   • Gökalp

    4 Nisan 2013 at 19:30

    Avrupa gezilerinde vizeden çok çekiyoruz. Vizesiz ülkeler terchimz. Bizi bu hale düşüren devlet utanmalı.

    • Esra Aygün

     26 Nisan 2013 at 10:50

     Avrupa vizeleri kalksın!!! Ben Paris’e gitmeyi çok istiyorum. Öyle vize işleriyle uğraşamam. Canım isteyince atlayıp gidebilmeliyim, tıpkı filmlerdeki gibi…. hayall…..

    • Önder

     25 Kasım 2013 at 23:49

     Problem devlet değil, problem insanlarımız. Gidip dönmeyenler yada gittiği ülkeyi birbirine katanlar oldukça o vizeler asla kalkmayacaktır.

 57. Volkan

  24 Mart 2013 at 02:01

  Vizesiz gidilebilecek ülkelerin sayısının 2013′de daha da artmasını ümit ediyoruz. Vaktimizi vize evrakları toplamak, konsolosluk önlerinde sıra bekleyerek geçirmek istemiyoruz. Zoruma gidiyor.

  Hükümeti bu konularda göreve davet etmeliyiz.

  • maxmajestic

   30 Mart 2013 at 10:50

   Vizeler tek tek kalkıyor, ancak asıl önemli olan Avrupa’da serbest dolaşım hakkı elde edebilmek.

   Serbest dolaşım hakkı sadece tatil veya izinlerde ucuz tur bulup vizesiz ülkelere
   gitek anlamını taşımıyor elbet. Amaç sınırların özgürleştirilmesi ile birlikte insanın özgürleşmesidir.

   Sadedce insan değil, mal, hizmet de serbest dolaşım hakkı kazansın.

   • Dogan gul

    27 Temmuz 2013 at 10:14

    Kesinlikle size katılıyorum.. Serbest dolaşım hakkı koşulsuz ve şartsız insanların yaşamlarına sunulmalı. Bu dünya vatandaşı olarak herkesin hakkıdır diye düşünenlerdenim ben de.

    • Avize

     19 Aralık 2013 at 12:19

     Yunanistan vizesi ne zaman kalkacak? Ben Makedonya’ya gitmek istiyorum, ama Yunanistan vizesi kalkmadan gidemiyorum. Ne olur Yunanistan vizesini kaldırın.

Aklınızdakileri paylaşın, yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>