Vize İstemeyen Ülkeler Güncel 2015 Listesi

 • 2 Temmuz 2015

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler son dönemde dış politikada önemli adımların atılması ile birlikte sayıca artıyor, ancak yine de vizesiz gidilebilen ülkeler sayısı hala yeterli değil. Zira hala bir çok ülke tarafından uygulanan Türkiye vize uygulamaları vatandaşı yoruyor. Özellikle de Schengen vizesi vatandaşımızın seyahat özgürlüğünün önündeki engellerden belki de en önemlisi.

Vize almak için gerekli evraklar ve rezervasyonların hazırlanması ve yapılan masraflar, daha seyahate çıkmadan vatandaşın canını sıkmaya yetiyor. Üzerine dünyanın en pahalı pasaportuna yapılan masraflar ile yurtdışı çıkış harcı bunun tuzu biberi olmaya yetiyor. Ülkeler ile ikili ilişkileri ve dostluğu pekiştirecek politikalarla, vizesiz Avrupa ve vizesiz dünya yolunda sağlam adımlarla ilerleme kaydedileceğini umuyoruz.

Aşağıdaki listede umuma mahsus (bordo) pasaporta vize istemeyen ülkeler güncel listesini görebilirsiniz.

Vize istemeyen ülkeler | 2015 Güncel Liste

Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belarus, Belize, Bolivya, Bosna Hersek, Brezilya, Brunei Sultanlığı (Dikkat: 72 Saate kadar transit vize, vizeler kalkmadı henüz)

Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Gambiya, Guatemala, Gürcistan,

Haiti, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Kamerun, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Kuveyt

Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Meksika (e-vize)

Moldova, Mauritus, Moğolistan, Nikaragua, Nevis, Palau Cumhuriyeti, Panama, Peru, Rusya, Samoa, St. Vincent-Grenadines

Singapur, San Marino, Santa Lucia, Sırbistan, Suriye, Swaziland, St. Vincent-Grenadines, St Kitts, St Lucia

Şili, Şeyseller, Tacikistan, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu,
Ukrayna, Uruguay, Ürdün, Vanuatu, Venezuela, Vatikan.

Karadag-Cumhuriyeti

Vizesiz Ülkeler: Karadağ

Sınır Kapılarında Vize Alınabilen Ülkeler

Azerbaycan (Bakü), B.A.E. (Transit), Bahreyn, Bangladeş (Dhaka), Bhutan, Burkina Faso (75 Euro), Burundi, Cape Verde, Cibuti, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Ermenistan (Resmi, hizmet ve diplomatik pasaport hariç), Endonezya (25$), Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Irak, Kamboçya (30$), Katar, Kenya (50$), Komor Adaları, Madagaskar, Mali, Mozambik, Nepal (30$), Ruanda (Transit 3 günlük), Samoa (34$), Sri Lanka (25$), Sudan (100$), Şeyseller, Tanzanya (50$), Togo, Tonga, Uganda, Umman, Zambiya (50$), Zimbabwe (Victoria Falls sınır kapısı ile 100$)

Basında yer alan bir ülke ile daha vizeler kalktı  manşetlerine güvenmemek gerekiyor. Siyasilerin görüşmeleriyle bu kararlar alınmış olsa da, protokollerin belirlenmesi, bunun uygulanması, resmi gazetede yayınlanması çok uzun bir süreç alabiliyor. Bazen de kaldırılan vizeler sadece yeşil veya diplomatik pasaportu kapsıyor olabilir. Oysa ki bir çoğumuz çipli bordo pasaporta sahibiz.

Yemen ve Brunei Darussalam  ile vizelerin kaldırılması için imzalar atılmış olduğu söyleniyor, ancak henüz yürürlüğe girmemiştir. Kamboçya ile, Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri için vize muafiyeti anlaşması imzalanmıştır, umumi pasaport için vize istenmektedir. Kapıda vize alınabilmektedir.

Vizesiz Ülkeler

Vizesiz Ülkelerden: Saray Bosna

Vize hakkında detaylı bilgiler edinmek için tıklayın

Schengen Ne Demektir? | Vize Nedir? Nereden Alınır? | Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler | Vize İçin Gerekli Evraklar | Vize Ücreti Ne Kadar? | Tatile Gidilecek Vizesiz Ülkeler | Schengen Vizesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Vize uygulamalarında gözlenen olası güncelleme nedeniyle, seyahat öncesinde ilgili ülkenin Büyükelçiliği ile temas kurulması tavsiye olunur. Önceki Yazı1 of 1Sonraki

310 Yorum

 1. Tuğberk Kundi

  27 Haziran 2015 at 04:31

  Japonya vize uyguluyor mu? Yoksa direk 6 ay geçerli bir pasaport ile gidilebiliniyor mu?

 2. Batuhan

  23 Haziran 2015 at 03:38

  Merhaba ben 20 temmuzda Sırbistan’a gideceğim nişe gideceğim için uçakla gitmek istemiyorum Otobüsle geçişte Bulgaristan vizesi gerekiyor mu ?

  • Kemal Kaya

   23 Haziran 2015 at 11:36

   Yukarıdaki listede aradığın ülke yoksa vize istiyor demektir.

 3. Selen Trk

  19 Haziran 2015 at 18:00

  Uluslararasi iliskilerde karsiliklilik ilkesi diye bisey var da, malesef bizde yok. 60 euro verip, sorgu sualde ecel terleri dokerek vizesini aldigimiz schengen ulkeleri vatandaslari bizim.havaalanlarimizda 10 dolari verip geciyolar

 4. Aysegul

  19 Haziran 2015 at 18:02

  İrlanda Dublin’e vakumlanmis torbalarda yiyecek gondermek istiyorum. Kilo fiyatı ve kargo fiyatı öğrenebilir miyim ?

 5. Volkan

  19 Haziran 2015 at 16:47

  Benim sorum annem icin. Annemin 10 yillik gecerli Amerikan vizesi var. Omumuzdeki sonbahar Cesme uzerindem Sakiz adasina gitmek istiyor. Bir seyahat acentasi anneme Amerikan vizesi oldugu icin Sakiz adasima vizesiz gidersin demis. Bu dogrumudur? Annemin yesil pasaportu falan yok.

 6. Mehmet Karik

  19 Haziran 2015 at 13:26

  ÇİN vize veriyor.sadece biraz sıkılaştırdı.daha dün başvurdum .yetkili acentadaki arkadaş bu bilgiyi verdi. münferit vize kaldırıldı yani bireysel olarak gidip vize alamıyorsunuz acentalar yoluyla alıyorsunuz.Acentaların listesi internette var (Setur gibi)

  • Mehmet Karik

   19 Haziran 2015 at 13:49

   önümüzdeki sene 2016 çin-Türkiye vizeleri karşılıklı olarak kaldırılacak ve iki taraf vatandaşları turistik seyahatlerini vizesiz yapacak.

 7. Selen Trk

  19 Haziran 2015 at 08:24

  Cin kolay vize vermiyomus,gecen hafta ogrendim. Xianda terra cotta armyi gorecektim yalan oldu

  • Bibi Bilir

   21 Haziran 2015 at 01:28

   yanlış duymuşsunuz. çin’e vize almanın hiç bir zor tarafı yok. deneyin…

 8. Nur

  17 Haziran 2015 at 17:49

  Ben Güney Kore ve Tayland’a gitmek istiyorum. Vize gerekmiyor sanırım ama o ülke vatandaşı olmak için ne yapabliriz? Bilginiz var mı?

 9. Dila

  16 Haziran 2015 at 23:46

  Merhaba ben Üzbekıstan vatandaşiyim turkıye de çalişiyorum çalişma izin sıgorta hepsı var İsroile çalişmaya gıtmek istıyorum hangı vızayı almam gerekıyor şimdıden teşekkürler

  • Bobır

   24 Haziran 2015 at 22:29

   Merhaba, sıze tabıkı yardımcı olacam ama oncalıkle Turkiye’de kac sana calıstınız. Sıgortanız ne zaman dolacak, adınız ve soyadınız hakınde detaylı bılgı verirsenız sıze kac gunde Israil vısası hazır olacğını soylabılırız. Beklıcam.

 10. FKY

  14 Haziran 2015 at 09:36

  Merhaba Şu An Suudi Arabistan’da Riyad dayım Vize Tarihim 09/04/2015 30 gün single olarak verildi 23/04/2015 Tarihinde ülkeye giriş yaptım fakat vizemin bittiğini iş yeri ve ben fark etmedim. Bu yüzden 5 gün sonra uzatma işlemi yapıldı, 27/05/2015 tarihinden 23/06/2015 tarihinde kadar.V ize bittikten sonra uzatılma işlemi yapıldığı yaptığımızdan dolayı bir kereye mahsus uzatılıyormuş. Bu vizeyi tekrar hiç bir şekilde uzatamaz mıyız? Buraya bir iş için geldim ne vizesi aldılar bilmiyorum.

  • Kemal Kaya

   16 Haziran 2015 at 23:41

   Burası vize istemeyen ülkeler sayfası ve bu konuda bilgim var. Diğer konularda ben de fazla bilgi sahibi değilim. Profesyonel bir firmadan danışmanlık almanız gerekiyor. Eğer oradaki resmi kurullar size vize işlemi 1 defaya mahsus uzatılıyormuş diyorsa, doğrusu odur muhtemelen.

 11. Ferişte Çetin

  12 Haziran 2015 at 09:36

  Ben hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hem de Bulgaristan vatandaşıyım ve İtalya’ya gitmek istiyorum. İtalya’ya gidiş için bende pasaportum dışında herhangi bir evrak istenecek mi? Yoksa pasaportumu alıp direkt havaalanına gidip uçağa binebilir miyim??

 12. Dogan

  11 Haziran 2015 at 13:17

  Merhaba Kemal Bey, ben gecen sene Turkiye’ye geldim tatil icin ama askerlik yaptim 1 sene ve Belcika suresiz oturma iznim var ama 1 seneden fazladir Turkiye’deyim ve bu hafta Bekcikaya gidecem. Acaba havalimaninda bir sorun yasar miyim?

 13. Özge

  9 Haziran 2015 at 15:23

  Merhaba :) Haziranın 22 sine kadar geçerli İsveç Schengen vizem var. Multiple sanırım. Bu vizeyle Türkiye’den Yunanistan’a giriş yapabilir miyim? Sağlık sigortası ya da ek bir şey isterler mi? Şimdiden teşekkürler

  • Kemal Kaya

   11 Haziran 2015 at 10:49

   Schengen vizeniz varsa, Schengen ülkelerinden istediğinizi vize süresince gidersiniz. Sağlık sigortası ve ek evrak istemezler, ancak bazı durunlarda otel konaklama evraklarınızı görmek isteyebilirler.

 14. Can Güleryüz

  5 Haziran 2015 at 16:25

  Ben Brezilya’ya bir arkadaşımı görmeye gitmek istiyorum ve 1 ay civarı kalmayı düşünüyorum, direk uçak biletini alıp gitme imkanım var mı acaba?

  • Kemal Kaya

   11 Haziran 2015 at 10:52

   Listede yazıldığı gibi Brezilya vize istemeney ülkeler arasında yer alıyor. Otel rezervasyonunuzu yapıp, uçak biletinizi alıp direk gidebilirsiniz. Bazen aşı kartı isteyebilirler.

 15. Ali

  4 Haziran 2015 at 14:30

  Tr vatandaşları Polonya’ya vizesiz seyahat ediliyor mu?

 16. Ali

  4 Haziran 2015 at 14:24

  Merhaba, 2014 Aralık ayında Yunanistan konsolosluğundan Schengen vize talep ettim, 15 günlük verdiler ve iki girişli tatilimi Kos Adası ve Almanya’da geçirdim ve vizem bitmeden bir gün önce TR’ye döndüm. Şimdi tekrar başvuru yapacağım çok girişli ve 6 ay alabilme şansım ne kadar acaba?

 17. Çiğdem yazan

  28 Mayıs 2015 at 15:39

  Kemal bey pasaportumda 2 adet Schengen vizesi var; biri Fransa diğeri ise İtalya. Bbu vize ile ayrıca Yunanistan’da giriş çıkış yaptım. Vizem Temmuz ayında bitiyor. Yunanistan’dan 1 yıllık vize başvurusunda bulunmak istiyorum. Bayram için Budapeşte’ye gitmek istiyoruz, fakat Yunanistan’a giriş çıkış için zamanımız yok bir sıkıntı yaşar mıyız? Bir de Macaristan vizeyi kaldırdı diye haberler de çıktı. Bu ne derece bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Kemal Kaya

   1 Haziran 2015 at 16:41

   Öncelikle Macaristan Schengen bölgesine dahil ve vizeyi kaldıramaz. Sechengen vizesi gerekiyor. Yunanistan vizesi tekrar alıp onunla Macaristan’a uçabilirsiniz. Genellikle sıkıntı olmaz. Garantiye almak istiyorsanız; Macaristan gezinizin hemen bitiminde başlamak üzere Macaristan tatilinizden daha uzun sireyi kapsayacak şekilde elinizde otel rezervasyonu olursa, kapıda sorulduğunda MAcaristan’dan Yunanistana karayolu ile geçeceğinizi söylersiniz. Tatilinize orada devam edeceğinizi söyleyip, buradan yapcağınız bir Atina-İstanbul uçak bileti rezervasyonu çıktısı işinize yarar.

 18. İbrahim

  25 Mayıs 2015 at 14:30

  Meraba bende Almanya’ya gitmek istiyorum. Hiç tanıdıgım yok, çalışmak, orada yasamak için ne yapmalıyım? Çok mu zordur gitmesi? Teşekürler.

  • Kemal Kaya

   27 Mayıs 2015 at 19:44

   Bir Alman ile evlenmiş olman, Almanya’daki bir firmadan iş teklifi alman ve Work Vize alarak Almanya’ya gitmen veya Almanya’da ticari bir yatırım yapman gerekiyor orada yaşaman için.

 19. Ercan Yildiz

  12 Mayıs 2015 at 09:42

  55 yasinda beyim, ne Bagkur; ne de sosyal sigortam yok;emekli kagidim da yok. 3 tane evim; 1 tane kirada dukkanim var. Aylik 2,000-3,000 TL gelirim var kiralardan sadece. Bankada da bir miktar para. Vizesiz yerlerin cogunu gezdim; ama Avrupa’yi hic gormedim. Bu tur sirketleriyle vize alma sansim nedir? Şimdiye dek hic uğrasmak istemedim bosuna vermezler vize diye. Duyduguma gore Schengen Vizesi olan ulkeler tek 1 evrağiniz dahi eksik olsun geri ceviriyormus vize muracaatinizi. Dogru mudur?

  • Kemal Kaya

   2 Haziran 2015 at 12:08

   Üzerinizde evinizin olması, yaş durumunuz ve aylık geliriniz ile dünyanın bir çok ülkesine rahatlıkla vize alabilirsiniz Ercan Bey. Öncelikle profesyonel vize danışmanlık hizmeti veren firmalar veya tur firmalarından vize konusunda destak alırsanız, daha sorunsuz bir vize süreciniz olabilir. Gidin gezin!

 20. Serdar Evran

  7 Mayıs 2015 at 21:20

  Kemal bey merhaba,
  8. Aya kadar geçerli Romanya vizem var. Birçok defa karayolu ile Bulgar üzerinden gittim. Bu defa Romanya’ya gidip ordan Moldovya ve dönüşte Romanya üzerinde Bulgaristan, Kosova, Bulgaristan ve Türkiye yapmayı planlıyorum. Bordo pasaporta sahibim, Bulgaristan ile sorun yaşar mıyım veya nasıl bir yol izlerim sorun yaşamamak adına? Teşekkür ederim

  • Kemal Kaya

   8 Mayıs 2015 at 14:08

   Bulgaristan vizesi almanız gerekiyor. eğer Schengen vizeniz varsa 5 gün Bulgraistan’da seyahat edebilirsiniz.

 21. Mustafa

  19 Nisan 2015 at 11:26

  Rusya’ya vizesiz olarak gidecegim ama aklimda bir soru var. Pasaportumu 6 aylik cikardim, gidis donus biletimde var, sikinti okur mu acaba rusyaya girişte? Pasaport surem 5 ay 17 gun kaliyor. Aacaba cevrilir miyim?

  • Kemal Kaya

   22 Nisan 2015 at 15:08

   Birçok ülke en az 6 ay süresi olan pasaportunuz olmasını ister. Bunu 3 ay ile sınırlandıran ülkeler de var. Muhtemelen girişte sorun yaşamazsınız ancak her türlü sürprize da açık olun. İleride pasaportunuzu en az 1 yıllık çıkarmanızı ve bütçeniz uygunsa 10 yıllık çıkarmanızı öneririm.

   • Mıkaıl

    28 Nisan 2015 at 22:17

    Kemal bey, ben Bulgaristan C vızesı ıle Romanya’ya gidebilir miyim? Teşekkür ederim.

 22. Emre

  4 Nisan 2015 at 10:55

  Ben de gönüllü projeler için Avrupa’ya gitmek istiyorum. Ne yapabilirim? Pasaportum yok? param da yok? Aliemin desteği de mümkün değil.

 23. Meltem

  26 Mart 2015 at 16:30

  Iyi günler. Ben Almanyada oturuyorum. Ablam ve enistem yesil pasaportlular. Benim yanima 15 günlügüne ziyarete gelecekler. Ucakla gelip bizimle birlikte arabayla dönecekler. Herhangi bir vize almalari gerekiyor mu?
  Yukarida listeye baktim sadece Bulgaristan listede yok. anladigim kadariyla Bulgaristana vize lazim dogrumu?

  • Kemal Kaya

   5 Mayıs 2015 at 21:18

   Yeşil pasaportları varsa vize gerekmiyor.

 24. Uğur

  9 Şubat 2015 at 09:38

  Merhaba ben Bulgar vatandaşıyla evliyim. Bulgaristan’da yaşıyorum bana bir kart verdiler, 6 ayda bir yenilemek şartı ile. Ben bu kısa süreli kart ile eşim olmadan AB ulkerine vizesiz gidebilir miyim?

 25. Soner

  2 Şubat 2015 at 18:39

  Merhaba,
  Kırım’a gitmek vize bakımından Rusya’mı sayılıyor yoksa Ukrayna mı sayılıyor?

 26. Nesli

  15 Ocak 2015 at 11:01

  Merhaba yetkilim arabasıyla Bulgarıstan’a 3 gunlugune gıtmek ıstıyor. Ne yapması gerekıyor? Gerekli her şeyin sınır kapısında yapıldığını okudum? (Greencard tum sınır kapılarında yapılabılıyormus. Vergi puluda benzınlıklerden temın edılebılıyormus). Bunların dışında başka bı evrak gerekiyor mu?

 27. Ercan Yildirim

  12 Ocak 2015 at 01:56

  Ben Turk vatandasiyım ve Bulgaristan oturumum var. Schengen aldim ve İsviçre’ye geldim. Schengen vizem bitmek uzere. Buradan Almanya’ya gecebilir miyim?

  • Cezmi

   14 Ocak 2015 at 01:00

   Schengen vize süreniz boyunca, herhangi bir Schengen ülkesine giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Vizeniz bitmeden de Bulgaristan’a dönmeniz, Schengen bölgesinden çıkmanız gerek.

  • Serkan

   12 Mayıs 2015 at 19:28

   Walla ben bir sey anlamadim ben de Almanya’da oturuyorum. Schengen ülkesi ve Bulgaristan’da Schengen ülkesi ve İsvicre schengen ülkesi buna vize alman gerekmiyor ki, eğer Bulgaristan oturma musaden varsa. Bulgaristan oturma musaden varsada Almanya’ya gelebilirsin, 3 aya kadar turist olarak kalabilirsin. Şayet buraya yerlesmek de istiyorsan sadece bir is bulman lazim bulgaristan oturman oldugu icin. O oturma sayesinde burada da kalabilirsin zaten Bulgaristan’dan gelen Türkler’den gecilmiyor burasi.

 28. Derghj

  11 Ocak 2015 at 12:30

  Kore’ye, Japonya ya ve Çin’e gidiş nasıl acaba?

  • Kemal Kaya

   11 Ocak 2015 at 18:56

   Yukarıda yazıyor. Okumak yerine soru sormayı tercih ediyorsun. Orada varsa vize gerekmiyor, yoksa vize gerekiyor demektir.

  • Beyza demir

   17 Mart 2015 at 09:38

   Kore ve Japonya Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. 90 güne kadar Vizesiz seyahat ediyorsunuz. Ancak Çin vize istiyor. İstanbul’daki konsolosluğa başvuru yapmanız gerekli.

   • Atilla

    18 Mart 2015 at 17:36

    Japonya türk vatandalarına 3 ay a kadar vize uygulamıyor evet doğru ama gümrük memurunu ikna etmeniz gerekir. Yani az da olsa İngilizce de şart. Japonya’ya 1 yıl da 3 kez giriş hakkı varken 4 kez girdim. 1 yıl kaldım Japonya’da. Kore’de de ay kaldım. Bence Koreliler daha sıcak kanlı ve Japonlar gibi ırkçı değller. Japonya’da yabancılara “GAİJİN “deniliyor ve hiç sevilmiyorlar. Japonlar güler yüzlüdürler ama bir yabancının ii bulması.

 29. Ümit

  4 Ocak 2015 at 23:10

  Kuzey Irak 15 günlük vize veriyor. Biraz burda işlerim var, bitiremedim İran sınırı yakın acaba İran’a girip geri gelsem, bir 15 daha verirler mi? Bir bilginiz var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

 30. Ahmet Mert

  26 Aralık 2014 at 15:57

  Merhaba, Schengen vizesi ile Romanya ve Bulgaristan’a 2 günlüğüne gitmek mümkün mü?
  Teşekürler

 31. Cem

  18 Aralık 2014 at 01:54

  Merhabalar. Ben 1 haftalık Avrupa seyahatı için Schengen vizesi alacağım. Bu vizeyle Türkiye’ye döndükten sonra, eğer vizem çok girişli ve uzun süreli olursa daha sonra Bulgaristan’a gidebilir miyim? Bulgaristan Schengen üye ülkeleri listesinde görünmüyor. Schengen vizesi olan biri Bulgaristana gidebilir, ancak Bulgaristan vizesi olan biri schengen ülkelerine giremez diye bir şey duymuştum. Bu doğru mudur? Yani schengen vizem varsa Bulgaristan’a tatil amaçlı gidebilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

  • Kemal Kaya

   20 Aralık 2014 at 19:01

   Schengen vizen varsa Bulgaristan’da maksimum 5 gün geçirebilirsin. Bulgaristan vizen varsa Schengen ülkelerine giremezsin, Schengen vizesi gerekiyor.

 32. Mehmet Yaşar Tütüncüoğlu

  11 Aralık 2014 at 02:38

  Merhaba Kemal Bey. Ben Şubat 2015 tarihinde Rusya ya gitmek istiyorum. Vize olayı yok sanıyorum. Rusya ülkesinde 1 ay kalabilirim sanıyorum. Rusyadan Kazakistan’a geçmek istiyorum. Rusya’da 1 ay kaldıktan sonra Kazakistan’a gidebilir miyim? Yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Gül

   20 Aralık 2014 at 19:04

   Gitmemeniz için bir sebep yok. Kazakistan vize istemiyor.

 33. Aydin

  8 Aralık 2014 at 22:42

  Merhabalar Kemal Bey, ben Almanya’ya gitmek istiyorum. Fakat bildiginiz uzere Schengen Vizesi istiyor. Mesela Schengen ulkesi olan atiyorum Yunanistan’dan vize alirsam, o sure icerisinde Almanya’ya gidebilme gibi sansim olur mu?

 34. Elena

  8 Aralık 2014 at 04:10

  Ben Bulgaristanliyim. Turkiye’den arkadasi davet etmek istiyorum. Bulgarsistan’a vize sart mi?

  • Gül

   9 Aralık 2014 at 15:01

   Yukarıdaki listede vize istemeyen ülkeler arasında Bulgaristan yok. Yani Bulgaristan vizesi alması gerekiyor arkadaşınızın.

 35. Hakans

  7 Aralık 2014 at 17:34

  El salvadora gitmek istiyorum. Vizesiz gidebilir miyim? Ayrica direk ucus bulunmuyor. Aktarmalarda sikinti olur mu? Shengen vizem yok ve normal bordo pasaport sahibiyim.

  • Gül

   9 Aralık 2014 at 15:09

   Yukarıda arkadaş yazmış, El Salvador vizesiz. Aktarma yapacağınız ülke vize istiyorsa mecburen vize almanız gerekiyor. Almanya, ingiltere, İsviçre ve Yunanistan Transit Vize ister. İspanya veya Portekiz üzerinden bakın.

 36. Adnan

  30 Kasım 2014 at 12:18

  Kemal bey, 11.11.2014 tarihinde 6 aylık lacivert pasaport aldım. 20.12.2014 tarihinde vizesiz olarak 4 günlüğüne turist olarak Saraybosna’ya gitmeyi planladım ve rezarvasyonlarımı yaptırdım. Benim pasaport sürem 5 aya düşümüş oluyor. Pasaport kontrolünde bir sıkıntı yaşar mıyım? Yoksa henüz zaman varken yeniden pasaport çıkartmam uygun mu olur? Cevap verirseniz minnettar kalacağım . Saygılarımla.

  • Kemal Kaya

   1 Aralık 2014 at 10:48

   Ülke girişindeki görevliye bağlı. Süresi 6 aydan az olan pasaportlarla ülkeye girişe izin verilmeyebilir. Hiç sorun yaşanmayabilir de. Kısaca bu bir kumar olur. Vaktiniz varsa 10 yıllık pasaport çıkartın.

 37. Nezih Erseven

  21 Kasım 2014 at 12:05

  Nişanlım çifte pasoportlu, Moldova pasaportu sahibi. İsviçreye gitmek istiyoruz. İsviçre Moldova pasaportuna vize uyguluyor mu? Vizenin Moldova!ya kalktığını biliyoruz. Fakat kesin durum nedir? Lütfen bildirir misiniz? Teşekkürler.

  • Kemal Kaya

   21 Kasım 2014 at 19:09

   Yukarıda da belirtildiği gibi Moldova vizesi gerekmiyor. Moldova; Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri için 90 gün süreyle vizeden muaf. Moldova vatandaşları İsviçre’ye girmek için vize almaları gerekmiyor. 90 gün kalabilir.

   • Metin

    24 Kasım 2014 at 11:02

    Oturum alınabiliyor mu acaba? Bilginiz varsa paylaşırsanız memnun olurum.

 38. Merve Yağmur

  17 Kasım 2014 at 23:37

  Yeni Zelanda’da iken Almanya’ya gitmek istiyorum, ancak schengen vizesini orada nasıl alacağım? Gitmeden mi almam lazım Yeni Zelanda’ya yoksa TC vatandası olarak ordaki konsolosluktan da alabilir miyim?

  • Kemal Kaya

   18 Kasım 2014 at 09:59

   İster burada gitmeden ister Yeni Zelanda’daki Almanya elçiliğinden alabilirsiniz.

   • Mehmet Mutlu

    19 Kasım 2014 at 11:03

    Kemal Bey ben İstanbul’dan Bolivya’ya gitmek istiyorum. Bolivya vize istemeyen ülke ama gidişimde transit vize almam isteniyor. Bu vizeyi almadan nasıl uçabilirim?Normalde 6 saatten fazla beklememiz bir ülke bu transit vize istememesi lazım iken isteniyor.

 39. İsmail

  13 Kasım 2014 at 09:43

  Merhaba , daha önce sayısı hatırlamadığım kadar yurt dışına çıktım, İtalya, İspanya, Meksika, Fransa, Almanya, Bulgaristan vs.. Fakat son 4 ayda 2 defa İtalya konsolosluğundan red yedim. Ne yapmam gerekiyor? Bir bilginiz var mı?

  Bir de eşim Bulgaristan vatandaşı ve onunla birlikte AB ülkelerine vizesiz gidebilir miyim?

  • Gökhan

   9 Aralık 2014 at 15:11

   Öncelikle İtalya vizesi evraklarına göz atın, eksik veya hatanız olabilir belki. Bir danışmanlık şirketinden fikir alın gerekirse. Schengen vizeniz varsa veya oturumunuz varsa ancak Avrupa ülkelerine vizesiz gidersiniz. Eşinizin durumu sizi bağlamıyor.

 40. Neslişah

  9 Kasım 2014 at 20:05

  Merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz yararli bilgiler için çok teşekkürler. Ben Türk vatandaşıyım. Ancak Amerika da üniversite okuyorum. Kısmetse Ocak Ayında Kolombiya’ya gitmek istiyorum. Okuduğum kadarıyla bir aşı kartı ile Kolombiya sınırına gidebiliyoruz. Bu konu hakkında bir fikriniz var mi? Burada bulabileceğimi sanmıyorum. Eğer aşı kartım olmadan gidersem bu ve buna benzer bir sorunla karşılaşır miyim ? Şimdiden teşekkürler

  • Serkan Uyar

   12 Kasım 2014 at 02:44

   Merhabalar.
   Ben 8 aydır Kolombiyada yaşıyor ve çalışıyorum. Herhangi bir aşı kartına yada vizeye gerek yok. Pasaportunuzla bir yıl içinde toplamda 180 gün kalabiliyorsunuz. Sınırda yada havalanında direk 90 gün vize veriyorlar.

 41. Emine Özgen şahin

  6 Kasım 2014 at 11:30

  Ben Yeşil Pasaport sahibiyim. Vietnam’a gitmek istiyorum. Vize konusundaki güncel durum nedir? Yeşil pasaporta vize uygulaması var mı?

  • Deniz

   9 Kasım 2014 at 09:10

   Selam,
   Sorunun tam yanıtını bilemiyorum. Fakat normal pasaport sahibi olduğum için diğer batılı çoğu ülkeye aracı kurumlar ile verilen e-vizenin TC vatandaşlarına verilmediğini uçuştan 2-3 gün önce öğrendiğimden bileti yakmıştım.

 42. Burak Cemil Yılmaz

  27 Ekim 2014 at 02:57

  Merhabalar!

  Ben bir üniversite öğrencisiyim. Bulgaristan, Macaristan ve Polonya’daki arkadaşlarımı ziyarete gitmek istiyorum. Sizce Bulgaristan haricinde Schengen vizesi için Macaristan’a mı Polonya’ya mı başvurmak daha mantıklı olur. Hangi ülke daha kolay vize verebilir? Ayrıca siz de Macaristan’a gidiyormuşsunuz. Budapeşte’den Káposvar’a hangi ulaşım araçları vardır? Bilginiz var mı? Şimdiden teşekkürler! :)

  • Mert

   3 Kasım 2014 at 00:04

   Tren ve otobüs var Budapeste’den Kaposvar’a. Sıkıntı olmuyor ulaşım.

  • Tolga

   16 Aralık 2014 at 13:51

   Bulgaristan’a gitme, seni kacirip ic organlarini calarlar yazik olur gencligine. Macaristan olarak Budapeste`yi ornek alacak olursak guzel sehirdir ama pek gorulecek yerleri yoktur. Polonya guzeldir, kizlari ozeldir. Heleki evlilik ayagina girersen Polonya’nin gorenegi geregi kiz tarafi dugunu yapar, evini kiz tarafi dizer sen hicbir seye karismazsin. Kolay gelsin.

 43. MUSTAFA GENÇ

  27 Ekim 2014 at 02:25

  MERHABA KEMAL BEY BEN DENIZCIYIM DOLAYISIYLA BIR ÇOK AVRUPA ULKESINE GITTIM EN SON YENI KONTRAT IÇIN ŞİRKET BANA ALMANYA HAMBURGA GELMEM İÇİN TURKIYEDEN ŞENGEN VIZESI ALDI SURESI 6 AY BU VIZE ILE DIĞER ULKELER GIRIŞ ÇIKIŞ YAPABILIRMIYIM GEMI ILE DEĞİL ARABAYLA VEYA UÇAKLA ŞİRKETIMIN BANA ALDIĞI SENHGEN VIZESI UYDUNMUDUR YOKSA GEMICI SEHNGEN VIZESIMIDIR CEVAPLARSANIZ SEVINIRIM

  • Kemal Kaya

   3 Kasım 2014 at 10:15

   Elinizde geçerli bir Schengen vizesi varsa, vize süresi bitimine kadar Schengen ülkelerine giriş çıkış yapmanızda mahsur yok elbette. Gemicilere özel ve farklı bir Schengen uygulaması var mı bilmiyorum.

 44. Lokman

  27 Eylül 2014 at 16:47

  Kırmızı pasaportum var, Bulgaristan’a gitmek için vize gerekli mi acaba? Bilgi alabilir miyim?

  • Kemal Kaya

   3 Kasım 2014 at 10:21

   Hususi pasaport sahibi olanlar 2 Mart 2012 tarihinden itibaren Bulgaristan’a vizesiz giriş yapabiliyor. Bulgaristan’a ilk girişlerinden itibaren her 6 ay içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz bu ülkede kalınabiliyor.

   Hizmet pasaportu olanlar vize almatan muaf ve Bulgaristan’da 30 güne kadar kalabilir.

 45. Metin

  27 Eylül 2014 at 01:23

  Merhaba ben bordo pasaporta sahibim. Ekim ayında Bulgaristan’a gitmek için vize alacağım. Bulgaristan’dan Moldova’ya gidebilir miyim? Moldova’dan Bulgaristan’a dönmeden Türkiye’ye gelebilir miyim? Yada Bulgaristan vizesini aldıktan sonra önce Moldova’ya gidip, oradan Bulgaristan’a geçebilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 46. Mustafa

  22 Eylül 2014 at 18:18

  Merhaba,

  Endonezyali arkadasim 2015 Mayis ayinda Istanbulu ziyaret etmek istiyor, Türkiye ye girebilmesi icin vize isteniyormu?

  Tesekkürler.

 47. Leyla

  18 Eylül 2014 at 23:38

  Ben erasmus öğrencisiyim. Polonya’dan vizemi aldım. Ancak bulgaristan üzerinden arabayla gideceğim. Almanya’da 1 hafta kaldıktan sonra okuluma yani Polonya’ya döneceğim. Transit geçişte sorun çıkar mı sınırlarda? Yolu geri dönmek zorunda kalır mıyım? Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler.

  • Yaşar

   19 Eylül 2014 at 19:43

   Merhaba Leyla hanım. Öncelikle şunları belirtmeniz gerekli. Bordo pasaport hamili misiniz? Türk vatandaşı mısınız? Her ikisinin de cevabı evet ise; Eğer geçerli bir schengen vizesine, Alman ya da Polonya oturum izinlerine sahip değilseniz transit geçişlerde sorun yaşarsınız. Bilginize.

 48. Mustafa Tan

  15 Eylül 2014 at 13:10

  Gambiya bize visa uyguluyor mu? Bazı sitelerde yok bazılarında visa var deniyor turistik gezi için?

  • Yaşar

   19 Eylül 2014 at 19:45

   Mustafa Bey, sorunuzun cevabından emin olabilmek için T.C Banjul Büyükelçiliğinden bilgi almanızı öneririm.

   İyi günler

 49. Totli

  11 Eylül 2014 at 12:13

  Turkmenistan vatandaslarinin Turkiye’ye yapacaklari 1 ay sureli, turistik, is gorusmesi kisa sureli ziyaret amacli seyahetleri icin giris vizesi alma sarti aranmamaktadir deniliyor. Buradaki kisa sureli ziyaret amacli seyahetleri nedir?

 50. Abdullah

  9 Eylül 2014 at 18:48

  Arkadaşlar ben Alman Schengen vizesi aldım. Gidişim uçakla olacak ama dönüşümü araba ile yapmak istiyorum. Ülkelere giriş çıkış da sıkıntı yaşar mıyım?

  • Yaşar

   10 Eylül 2014 at 12:52

   Merhaba Abbullah bey. Schengen vizenizin süresi kapsamında araç ile elbette Türkiyeye giriş yapabilirsiniz. Diğer ülkelere ise giriş çıkışlarda bir problem yaşamazsınız(araç ile ilgili bir problem olmadığı sürece).

   İyi yolculuklar

   • Hasan

    12 Kasım 2014 at 00:18

    Almanya’ya gitmek icin Schengen vizesi aldim Yunanistan, Mekadonya, Sirbistan, Macaristan, Slovenya ve Çek cumhuriyeti yolu üzeri aracla gitmek istiyorum. Transit gecislerde sorun olur mu?

    • Kemal Kaya

     14 Kasım 2014 at 08:52

     Schengen vizeniz var, bu size Schengen’e üye ülkeler içeisinde dolaşım hakkı veriyor. Schengen üyesi olmayan Makedonya, Sırbistan ise zaten vizesiz. Aracınızın evraklarında sorun yoksa rahatlıkla gidebilirsiniz.

 51. Mustafa Çavuşoğlu

  9 Eylül 2014 at 16:22

  Özbekistan hem yeşil hem umuma mahsus pasoporta vize uyguluyor. Türkmenistan umuma mahsus pasoporta vize uyguluyor. Biz onlara 1 ay a kadar vize uygulamıyoruz, onlar bize uyguluyor. Vize muafiyeti getirilmesini arzu ediyoruz. Bu dost ve kardeş ülkelerle keza Bangladeş de öyle.

 52. Furkan

  5 Eylül 2014 at 00:41

  Merhabalar 23 Eylül – 28 Eylül arasında Rusya’ya turistik gideceğim. Pasaport sürem beni düşündürüyor. 5 aylık süresi kaldı, acaba gecer miyim ?

  • Yaşar

   10 Eylül 2014 at 12:59

   Merhaba. Pasarport sürenizin en az 6 ay olması gerektiğini unutmayın.

 53. Merve

  27 Ağustos 2014 at 10:37

  Almanya’ya ablamın yanına gitmek için Schengen vizesi aldım. Normalde uçakla gidicektim ama ablamlarla arabayla gitmek istiyorum. Bulgaristan Schengen’e dahil olmadığı için Yunanistan üzerinden gitmek istiyoruz. Yunanistan ya da Almanya’ya giderken geçeceğimiz diğer ülkeler geçiş için sıkıntı çıkarır mı? Sırbistan’dan geçişin zor olduğunu söylüyorlar. Nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

  • Yaşar

   9 Eylül 2014 at 14:26

   Eğer çoklu vize yani schengen aldıysanız geçiş güzergahındaki hiç bir ülkenin sınır kapısında problem yaşamazsınız. Bu sınır kapılarına Sırbistan’da dahil. Yıllardır Macaristan’dan Türkiyeye araba ile gelip gidiyorum. Schengen oturum vizem var. Sırbistan ve Bulgaristan sınır kapılarını kullanırım. Bugüne kadar bir problem yaşamadım.

   İyi yolculuklar

 54. Ümit

  26 Ağustos 2014 at 23:11

  Ben Eylül’de hafta sonu için Belgrad’a gideceğim. Yalnız gideceğim tarihte pasaport süremin dolmasına 6 ay kalmış oluyor. Sıkıntı olur mu? Bir de pasaport almadan önce eşimin soy ismi değişmemişti. Evlilik cüzdanı ile birlikte veya eski soyisimli pasaport ile girmesinde sakınca olur mu?

  • Gül

   9 Aralık 2014 at 15:05

   Yurdışı seyahatlerinizde 6 aydan uzun pasaport isteniyor diye her yerde yazmışlar. Evlilik cüzdanınıza kimse bakmaz. Yurtdışında geçerli kimlik pasaporttur.

 55. Emre

  29 Temmuz 2014 at 17:51

  15 seneden daha fazla bir süredir denizciyim ve yukarıdaki sözü edilen gerek a.b’ de gerek uzak Doğu da Avustralya’da olmak üzere bir sürü ülkeye defalarca gittim. AB ülkelerinden bazılarının sokaklarını ezberledigim halde bana İsviçre turist vizesi vermedi. Neymiş gidersem geri donmezmisim. O kadar yaptığım masraf ve beklediğim zamanım boşa gitti. Defalarca randevu almalar ve işinden gücünden kalmalar bu nasıl bir saçmalıktır yahu?

  Araştırdiklari şey neymiş? Sadece benim Facebook’umda 10’dan fazla ülkede resmim ve videom var. Kendileri istedikleri gibi gelip gidiyorlar. Nerede bizim haklarımız? İllaki kacsamiydik yani?

 56. Fatih

  27 Temmuz 2014 at 16:53

  Merhabalar 28 Ağustos-3 Temmuz arası Saraybosna Belgrad Gezisi planlıyorum. Biletlerimi ve otel rezervasyonumu yaptım. Ancak uçak bileti alırken sağlık sigortası yapmak isteyip istememeyeceğim sorulmuştu. Ben de almak istemedim.
  1) Ülkeye girişte sağlık sigortası yapmamış olmam bir sorun teşkil eder mi?
  2) Vize istemediği için yalnızca uçak bileti pasaport alıp yollara düşüyorum. Ekstra bir işleme gerek yok değil mi? Şimdiden tşk

  • Kemal Kaya

   6 Ağustos 2014 at 10:34

   Bu sayfa sadece vize ile ilgili konuların veya tartışmaların yapıldığı, değişen vize uygulamaları hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı bir yer Fatih. Buradan seyahat ile ilgili diğer sorulara cevap vermiyorum. Seyahat ile ilgili sorular için: http://sorucevap.yoldaolmak.com/

  • Çetin

   6 Ağustos 2014 at 10:40

   Merhaba, ben de geçen sene Belgrad’a gittim. Herhangi bir şeye gerek yok. Yukarıda yazdığınız gibi pasaport ve bilet yeterli oluyor.

  • Onur

   6 Ağustos 2014 at 17:36

   Sırbistan’da girişte sağlık sigortası ile ilgili bi sorun yaşamazsınız. Girişte Uçak’ta daha körükten çıkmadan Polis kontrolü oluyor. Mutlaka Dönüş Uçak biletiniz ve Otel rezervasyonunuzu yanınızda bulundurunuz. Size Niçin geldiniz-Sırbistan’da bi tanıdığınız varmı-Kaç paranız var- gibi sorular soracaklar. Soruları cevapladıktan sonra rahatça giriş yapabilirsiniz. Ayrıca pasaportunuzda KOSOVA mührü varsa Girişiniz sıkıntı yaratır ve saatlerce Polis gözetiminde tutulabilirsiniz.

 57. Hanife

  26 Temmuz 2014 at 16:47

  Belçikada yaşayan dayımı ziyaret etmek ve çevre ülkeleri gezmek amacıyla seyahat etmek istyorum. Bunun için gereken shengen vizesini nasıl alabilirim? Devlet memuruyum ve dayımın o ülkede yaşaması kolaylık sağlar mı?

 58. ibrahim Yıldırım

  16 Temmuz 2014 at 23:35

  Kemal Bey
  Gemi ile seyahat rezervasyonu yaptırmak istiyoruz fakat vize alamaz isek ne olacak? Ücreti bize iade ederlermi?

  • Kemal Kaya

   17 Temmuz 2014 at 23:29

   Bunu seyahati aldığınız tur firmasına sormanız gerekiyor.

 59. ibrahim c

  13 Temmuz 2014 at 17:10

  Kemal Bey merhaba ,
  mfa.gov.tr deki iki ayrı bilgiye göre çelişkide kaldım.
  Umumi pasaport için Belarus ve Moldova vizesi kalkmış mıdır?
  kesin bilgiyi görebileceğim bir link var mıdır?

  Teşekkürler

  • Kemal Kaya

   17 Temmuz 2014 at 23:22

   Anlaşmaya göre Moldova’ya, 6 ay içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren 90 gün boyunca vizeden muaf. Umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Vize kalktı.

   Belarus ile de vizeler kalktı. Umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

 60. Murat

  13 Temmuz 2014 at 03:26

  Macaristan konsolosluğundan aldığım tek girişli c tipi schengen vizesi ile macaristandan giriş yapıp diğer bir schengen ülkesi olan İtalya’ya gideceğim. Vize sürem boyunca tekrar Macaristan’a dönüş yapabilir miyim?

  • Göksel

   30 Temmuz 2014 at 09:56

   Schengen alanından çıkmadıkça vize kalış süresi boyunca tüm schengen ülkelerine giriş çıkış yapabiliriniz.

 61. Şafak

  1 Temmuz 2014 at 10:05

  İyi gunler Kemal Bey, ben gelecek ay için Bosna-Hersek gezisi planlıyorum. 6 aylık bordo pasaport aldım bu gezi için yeterli midir? Bazı Avrupa ülkeler en az 1 yıllık pasaport kabul ediyor. Bosna Hersek için böyle bi durum söz konusu mu? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Kemal Kaya

   17 Temmuz 2014 at 23:14

   Pasaportu en iyi 10 yıllık almak gerekir. Çoğu ülke en az 6 aylık geçerliliği olan pasaport ister. Sorun olacağını sanmıyorum.

 62. Rüya

  28 Haziran 2014 at 13:19

  Kemal bey merhaba,

  http://www.vizesizulkelerharita.com/ böyle bir harita buldum ama bilgileri ne kadar güncel anlayamadım.

 63. Milka Buss

  26 Haziran 2014 at 23:01

  Merhaba Kemal Bey,
  Belcika’da oturumum var F kart’a sahibim fakat pasaportumda Schengen Vizesi yok. Schengen sinirlari dahilinde istedigim ulkeye vizesiz giris-cikis yapabiliyorum Belcika’dan. Fakat simdi Turkiye’deyim. Buradan sadece Belcika’ya giris yapmam mi gerekiyor? Yoksa herhangi bir Schengen ulkesinde de Schengen vizesi olmadan Turk pasaportum Belcika kimligim ile giris yapabilirmiyim? Tesekkurler

  • Kemal Kaya

   27 Haziran 2014 at 12:06

   Schengen vizesi olmadan, Türkiye Pasaportunuz ile herhangi bir ülkeye giriş yapamazsınız. Oturumunuzun olduğu ülkeye kartınız ve pasaportunuz ile giriş yapabilirsiniz. Ben profesyonel vize danışmanı DEĞİLİM. Schengen ülkelerine girmeniz için pasaportunuzda Schengen vizenizin olması gerekiyor. Yoksa giremezsiniz. Tahmin ediyorum ki, oturum kartınız sadece gideceğiniz ülke için geçerlidir ve oradan başlayarak yapacağınız sınır geçişleriniz veya uçuşlarınız için…

  • Mehmet Temel

   28 Haziran 2014 at 00:57

   Schengen ülkelerinden birinde oturum kartiniz varsa, tüm schengen ülkelerine girebilirsiniz. Artik Avrupa ülkeleri, ikamet edenlerin pasaportuna oturum kaydi yapmiyor, oturum karti veriyor. Elinizdeki oturumunuzu belgeleyen kartla her Schengen ülkesine girebilirsiniz.

 64. Kenan

  26 Haziran 2014 at 12:30

  Merhaba iyi günler 10 gunluk C tipi Multi Almanya Shengen Vizem var. Almanyadaki arkadaşımla anlasamadigim icin başka tanidigimda olmadigi icin Fransadaki arkadasima gitmek istiyorum. Iki gun Almanyada kalip daha sonra Fransaya giderek ordan Turkiyeye donus yapabilir miyim? Fransa’ya gidiste sorun yaşamamak icin davetiye mi istemeliyim? Yada hic Almanya’da kalmadan gidebilir miyim? En sorunsuz nasil bir yol izlemem gerekir? Cunku konsolosluklarla iletisime gecmek gercekten cok zor? Yardimci olursaniz minnettar kalacagim. Saygilar.

  • Kemal Kaya

   27 Haziran 2014 at 12:01

   Schengen vize bitim gününüze kadar Schengen ülkeleri içerisinde istediğiniz yere istediğiniz zaman gidebilirsiniz.

 65. Kaya

  26 Haziran 2014 at 02:40

  San Marino iyi yer gibi, bilen var mi acaba? Nasil bi ulkedir San Marino kucuk yatirimlar icin? Kucuk bir bar acmayi dusunuyorum orda. Sanirim Turkiyeden vize almiyorlar, Italya’ya da yakin bir yer. Umarim gelecek icin guzel bir ulke olabilir.

  • Kemal Kaya

   27 Haziran 2014 at 11:59

   Burası ülkelerin Bordo pasaport için uyguladıkları vize ile ilgili sayfadır. Ülkelerin vize uygulamaların dışındaki sorular için lütfen bu sayfayı kullanmayınız.

  • Mehmet Temel

   28 Haziran 2014 at 01:04

   San marino İtalya’nin Rimini kentinden 25 km uzaklikta bir sehir ülke. Havalimani yok. İtalya’nin icinden gecerek gitmek durumunda oldugunuzdan Schengen vizesine ihtiyaciniz var. Yatirim amacli (bar vs) tavsiye etmem. Her yerde bar var. Ayrica İtalya’ya yakin degil, İtalya’nin icinden Adriyatik Denizine 25 km uzaklıkta. Saygilarimla.

  • Mehmet - Ihsan

   31 Temmuz 2014 at 02:51

   San Marino Italya’nin icinde,Adriyatik kiyisindaki Rimini Kentinin sirtinda, kucuk bir dag kutlesi bir yerdir. Ulke demeye sahit ister.15 dakikada cevresini dolasirsin. Anlayacagin hic bir ise yaramaz bir yerdir. Bir merkez Bankasi ve onun bastigi hediyelik Avro coin’leri satan 3-5 dukkan ile birkac bakkal ve cafe’den ibarettir. Ayrica vize istememesi cok komik bir olay, dalga gecer gibi bir sey.

   Cunku, San Marino’ya direkt ulasim olmadigi icin, mutlaka Italya uzerinden giris yapmaniz gerekir. Bu yuzden de Schengen Vizesi’ne eliniz mahkum ihtiyaciniz vardir.. :) Hayirli isler..

 66. Nilay

  21 Haziran 2014 at 20:22

  Türkiye bulgaristan çift vatandaşıyım bulgaristan pasaportum ile dubaiye vizesiz gidebilir miyim yoksa Türkiye’den vize almam daha mı mantıklı ?

  • Kemal Kaya

   22 Haziran 2014 at 19:10

   Burası Türkiye’den vize istemeyen, vizesiz gidilebilen ülkeler sayfasıdır. Bulgaristan pasaportuna hangi ülkeler vize ister, onu Dubai Konsolosluğuna sormanız gerekiyor.

 67. Mert Eleman

  20 Haziran 2014 at 09:34

  Kemal Bey merhabalar, ben Türk vatandaşıyım eşim ve çocuklarım Türkmenistan vatandaşı (Çocuklarımın mavi kartı var). Eşim ve çocuklarımla Türkmenistan’dan Türkiye’ye, Türkiye’den de, KKTC’ ye gidip; sonrasında 1 hafta kalıp sonra tekrar Türkiye dönüp, Türkiye’de 1 hafta kalıp, tekrar KKTC’ye dönüp oradada, yine yaklaşık bir hafta kalıp (yaklaşık toplamda Türkiye’ye ilk girişimizin üzerinden 25 gün geçmeden) Türkmenistan’a geri dönmeyi düşünüyoruz. Eşim ve çocuklarım Türkiye’de ve KKTC’de herhangi bir vize sorunu yaşar mı? Cevaplarsanız seviniriz. İyi günler.

  • Kemal Kaya

   20 Haziran 2014 at 09:49

   Bu sayfa, Bordo Pasaporta sahip vatandaşların, yurtdışı seyahatlerine rehberlik etmesi için hazırlandı. Vize istemeyen ülkeler, güncel verilerle buraya ekleniyor. Bu sayfada sunulan bilgilerin dışında bilgilere sahip değil. Sorunuz yurtdışından Türkiye’ye gelmekle ilgili ve bunu Dış İşleri Bakanlığına veya Türkmenistan Elçiliğine sormanız daha iyi oalcaktır.

 68. A.ERCIN OEZEN

  15 Haziran 2014 at 19:41

  Degerli yetkili; 12-09-2014 Tarihinde Turistlik ziyaret amacli annemi Türkiyeden (3 aylik Almanya turistlik vizesi ile) almanya ya getirecegim.Burda ögrenmek istedigim sudur kendim almanyada ikamet etmekde oldugumdan annemide Türkiyeden izin dönüsümde arac ile almanya ya götürmek istiyorum Dönüs yolum BULGARISTAN-SIRBISTAN-MACERISTAN-AVUSTURYA-ALMANYA veya YUNANISTAN-MAKEDONYA-SIRBISTAN-HIRVATISTAN-SLOVENYA-AVUSTURYA-ALMANYA veya-BULGARISTAN-SIRBISTAN-HIRVATISTAN-SLOVENYA-AVUSTURYA-ALMANYA Bu düzergahlardan annemi turist vizesiyle problemsiz Almanyaya götürebilirmiyiz bu konuda vereceginiz cevabinizi bekliyorum tesekkürler

  • Kemal Kaya

   17 Temmuz 2014 at 23:15

   Annenizin de geçerli bir Schengen vizesi varsa neden olmasın.

 69. Nesrin

  11 Haziran 2014 at 21:59

  Türkiyede çalışan ukraynalı arkadaşım sırbistana 3 günlük gezi için vize almalı mıdır nasıl teşekkürler

 70. Ömer Çağlar

  6 Haziran 2014 at 15:18

  Merhabalar ben İstanbul’dan Yunanistan Zakintos’a 15 günlüğüne arkadaşımın yanına turistik amaçlı gitmek istiyorum. Bazı sitelerde vize almam gerekmediği yazıyor ancak sanırım yanlış beni bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

  • Kemal Kaya

   6 Haziran 2014 at 16:05

   Yukarıdaki listede Yunanistan geçmiyor gördüğünüz gibi! Yunanistan Schengen bölgesine dahildir ve Yunanistan Vizesi almanız gerekiyor.

 71. Erkan Y.

  5 Haziran 2014 at 15:52

  Merhaba,

  2 Temmuzda 20 günlük Tayland gezisi planladım. Bu 20 gün içerisinde 3 gün süreyle Guangzhou’ya gidip geri Tayland’a dönmem gerekiyor. Daha evvel vizesiz bir ülkeye 1 ayda 2 giriş yapmadığım için merak ediyorum, Tayland’da ya da herhangi bir vizesiz ülkede bu şekilde bir multi giriş problem yaratır mı?

  Aynı işlemi Çin’de yapıyor olduğumda 2 kez girebileceğim vize alıyordum, ters mantıkta düşünmeye çalışarak emin olmak istedim.

  Bu arada emekleriniz için teşekkürler, diğer sitelerinizi de takip etmekteyiz.

  • Kemal Kaya

   5 Haziran 2014 at 15:58

   Sorunsuz Tayland‘a girer çıkarsınız. Tayland’a havayolu ile her girişte 30 günlük vizeniz olur.

   • Erkan Y.

    5 Haziran 2014 at 16:41

    Çok teşekkürler

    Başarılar

 72. Taner Yıldırım

  4 Haziran 2014 at 12:46

  Merhaba, Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılabilir mi? Selamlar.

  • Kemal Kaya

   5 Haziran 2014 at 14:24

   Schengen vizesiyle Bulgaristan’a serbest olarak giriş yapıp, vize süresinin izin verdiği kadar ikamet edebilmek mümkün artık.

 73. Ersin

  12 Mayıs 2014 at 01:00

  merhaba afganistana gitmeyi planlıyorum bir dağ tırmanışı için yukarı himalayalar tarafına acaba afganistana herhangi bir seyahat yasağı var mı?

  • Hüseyin

   4 Haziran 2014 at 11:46

   Afganistan’a neden seyahat yasağı olsun. THY haftada 3 defa Kabil’e uçuyor. Seyahat yasağı olsa neden uçsun?

 74. Cumali

  10 Mayıs 2014 at 18:44

  Kız arkadaşım Ukraynalı. 2 aylık sure dolmak uzere. Kıbrıs’a giriş çıkış yapsa kalma suresi uzar mı? Bilginiz var mı?

  • Hüseyin

   4 Haziran 2014 at 11:52

   Benim bildiğim uzar. Yurt dışına gidip gelmiş kabul edilir.

 75. Ahmet

  8 Mayıs 2014 at 23:21

  Vietnam’a vize lazım’mı

 76. Merter

  8 Mayıs 2014 at 18:08

  Ben yazın temmuz ayında Kıbrıs’a tatile gidicem. Kız arkadaşım da Çin’den Guangzhou’dan gelicek. Ben vizeden muafım Türk vatandaşı oldugum için. Kız arkadaşımın herhangi bi vize almasına gerek var mı?

  • Kemal Kaya

   4 Haziran 2014 at 11:36

   Çin vatandaşlarının 30 güne kadar Türkiye’de vizesiz seyahat edebiliyor. Kıbrıs’a da gidebilir.

 77. Ahmet Okuyan

  6 Mayıs 2014 at 21:39

  Ağustos ayında vizesiz yada hava alanında vize alınabilecek ülkelerden birine 1 haftalık bir gezi yapmak istiyorum. Tavsiyelere açığım.

  • Borahan

   11 Mayıs 2014 at 01:18

   Tabi ki Filipinler..

  • Hüseyin

   4 Haziran 2014 at 11:49

   Belgrad, Budva, Phuket, Koh Samui, Langkawi Adaları, Filipinler, Bali, Kıbrıs…

 78. Taner Yurt

  6 Mayıs 2014 at 11:02

  Ben 2008-2009 da Romanya’da 30 ve 45 günlük, yani cok girişli vize ile kaldm. İşçi olarak götürüldük ama misafir gorunuyorduk. O dönemde de Avrupa ülkesi olmuştu Romanya ve bir sorun olmadan gidip geldim. Tekrar istesem 1 aylık vize alabilir miyim gezi icin? Teşekkürler.

  • Kemal Kaya

   4 Haziran 2014 at 11:24

   Romanya Avrupa Birliği üyesi ancak Schengen Alanı’na henüz giremedi.Bu nedenle, Romanya’ya gitmek isteyenlerin, Romanya vizesi alması gerekiyor.

 79. Okan Taşçı

  28 Nisan 2014 at 14:06

  Merhaba,

  Geçen sene multi işaretlememe rağmen İspanyadan 3 aylık multi vize aldım. Fakat bu sene tek giriş ve 1 aylık verdiler. Doğaçlama olarak seyahatimi başka ülkelerede gerçekleştirebilirim. Bunun için ne yapmalıyım? Diğer ülkeler içinde vize başvurusu yapmam mı gerekiyor?

  • Kemal Kaya

   19 Haziran 2014 at 09:30

   Schengen vizenizin geçerlilik süresi kadar diğer ülkelere de gidebilirsiniz ama İspanya’ya tekrar geri dönüş yapamazsınız. (Bu kişisel fikrimdir, kesin bilgi değildir, lütfen araştırınız)

 80. Uğur Güntan

  25 Nisan 2014 at 16:19

  Bulgaristan-Sırbistan-Bosna-Hersek, Hırvatistan, Arnavutluk ve Yunanistan turu için multi vize almam gerekir mi ? Selamlar

  • Kemal Kaya

   25 Nisan 2014 at 19:16

   Gezi turu sürenisi kapsayan Schengen vizesi almanız gerekiyor. Rotanıza göre multi girişli olmasına dikkat edin.

  • Bala

   6 Mayıs 2014 at 19:31

   Multi vize almak zorundasınız. Yunanistan ve Bulgaristan için vize gerekmektedir. Hırvatistan’da Dubrovnik için vize gerekiyor.

 81. Ali Asghari

  23 Nisan 2014 at 03:04

  Merhabalar. 3 ay yazı olan bir ülkeye gitmek istiyorum. Sadece İngilizce konuşan ülkeler ve Turkiye yakın olan ülkeler. Sizce 3 ay vize veren ülkeler hangisiler kolay olur? 3 ay turisti vizesi veren ülkeler var mı? Mesela Güney Afrikada İngilizce konuşur ama çok uzak. Sizce 3 ay yaz tatili için nereye gideyim ben? Yardim olun lütfen.

  • Yavuz DİLEK

   22 Mayıs 2014 at 01:29

   Maltada ingilizce konuşuluyor ve avrupada, oraya gitmeni tavsiye ederim ama istersen rastgele bir avrupa ülkesine gitmeyide deneyebilirsin çünkü avrupadaki insanlar ingilizce konusunda çok iyi ancak maltanın ana dili ingilizce ve yaşamda herşeyin ingilizce olmasından dolayı malta daha yararlı olabilir

 82. Gülden Duykan

  9 Nisan 2014 at 11:27

  Merhaba ;

  Benim yanimda calisan Turkmen vatandasi icin oturma izni cikartmaya calistik. Fakat emniyet mudurunde tarih konusunda bir hata yapildigi icin yurtdisina giris cikis yapmasi gerekiyor dediler. Fakat bu arada 1 ay kacak duruma dustu. Kacaga dustugu zaman Turkmenistan 1,5 sene Turkiye’ye giris yasagi uyguluyormus.
  Bu durumda Turkmen vatandaslarina vize uygulamayan her hangi bir ulkeye giris cikis yapmasi yeterli dediler. Boyle bir ulke var mi?
  Yukardaki yazismalarda Makedonya vize uygulamiyor demissiniz. Halen gecerli midir?
  Cok tesekkurler

  • Yıldıray

   16 Nisan 2014 at 20:28

   Merhabalar Mayıs ayında Meksika’nın Cancun adasına gitmeği planlıyorum. Sadece aktarmalı uçuşlar var. Almanya, Fransa ve İspanya üzerinden. Bu 3 ülkelerden, Bu uçuşum da transit vize istemeyen ülke var mı Teşekkürler. (Air franc. Airberlin ve Iberı)

   • Kemal Kaya

    17 Nisan 2014 at 13:29

    Schengen ülkelerinden transit geçiş yapacaksanız transit Schengen vizesi almanız gerekiyor.

   • Sınan Ekvator

    22 Nisan 2014 at 19:33

    Sen Meksıka’ya vıze alabıldınse Moskova uzerınden gıdebılırsın.

 83. Ozcan

  7 Nisan 2014 at 13:17

  Merhabalar. Net bir bilgiye ulaşamadıgım için size danısmak istediğim bir sorunum var. Hizmet pasoportu ile vizeden muaf olarak 10 günlüğüne İtalya’ya gideceğim ve giderken Frankfurt (1 saat), donerken Munih’te (1,5 saat)aktarma yapacagım. Almanya’da hizmet pasaportunu vizeden muaf tutuyor, ancak yine de benden transit vizesi ister mi? Çok teşekkürler.

  • Kemal Kaya

   7 Nisan 2014 at 13:34

   Vizeden muafsanız eğer, transit vizeden de muafsınızdır anlamına gelir.

   • Ozcan

    7 Nisan 2014 at 13:59

    Çok teşekkür ediyorum.

   • Yüksel Karasu

    5 Haziran 2014 at 14:42

    Motorsikletim ile Çeşme’den İtalya ordan da Avrupa ülkelerini gezerek dönmek istiyorum. Vize almam için ve gemi biletleri için uygun site önerir misiniz? Saygılar.

 84. Cinturato

  6 Nisan 2014 at 13:25

  Ukraynalı kız arkadaşımla Kıbrıs’a tatile gitmek istiyoruz. Ben vizeden muafım, fakat kız arkadaşım Türkiye’ye vizesiz girip, aynı şelilde KKTC ye giriş yapabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • caner

   27 Nisan 2014 at 01:57

   evet yapar kapida 1 aylik vize veriyolar ben kiz arkadasimla 7 ay kaldim her ay tr ye giris cikis yaptik ve her seferinde 1 aylik vize verdiler

 85. Gökhan

  3 Nisan 2014 at 17:39

  İyi günler, yaklaşık 1 ay sonra Türkiye’den aktarmalı Rusya’ya gideceğim. İlk uçak İsveç’e inecek ve bir kaç saat içinde diğer uçağa bineceğim. Acaba İsveç’te transit vize gerekli olacak mı? Bildirirseniz çok memnun olurum teşekkürler.

  • Kemal Kaya

   4 Nisan 2014 at 15:59

   İsveç için transit vize almanız gerekiyor.

   • Gökhan

    10 Nisan 2014 at 04:22

    Çok teşekkür ederim hocam, bir sorum daha olacaktı, bu vizeyi havalananından mı veriyorlar, transit olarak bir kaç saat için TC Vatandaşlarına bir hak tanımış değiller mi?

 86. Necla

  3 Nisan 2014 at 14:04

  Türkiye ve Bulgaristan vatandaşıyım. Türkiye’de yaşıyorum. Bulgaristan pasaportumla Polonya’ya vize alabilir miyim?

  • Kemal Kaya

   4 Nisan 2014 at 16:07

   Bildiğim kadarıyla, Bulgaristan pasaportunuzla, Polonyaya vizesiz giriş yapabilirsiniz.

  • Hasan

   10 Haziran 2014 at 15:54

   Bulgaristan vatandaslari Avrupa birliginde özgürce dolasma haklari var. 01 Ocak’tan bu yana Almanya’da calisma izinleride var. Bu demek oluyorki vizeye ihtiyacin yok. Bulgar pasaportu ile giris cikis yaptigin sürece.

 87. Esra

  2 Nisan 2014 at 15:22

  Iyi gunler…
  Esim Avusturya vatandasi ve ben annemi ve 2 kardesimi birkac ayligina yanima getirmek istiyorum. Duyduguma gore Avusturya / Viyana nin vizelerinide kaldirilacakmis. Bu dogru mu? Eger kaldirilmayacaksa benim ailemi getirebilme gibi bir olanagim var mi ? Cok tesekkur ediyorum

  • Kemal Kaya

   4 Nisan 2014 at 15:58

   Avusturya Schengen ülkesidir ve tek başına vizeleri kaldırması diye bir durum söz konusu değil. Bu ülkeye gidecek Türkiye vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekiyor. Aileniz vize başvurusunda bulunurken dilekçe ile ziyaret sebebplerini ve ne kadar vize istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Vizeye davet mektubu da ekleyebilirsiniz. Vize almalarına engel bir durum yok, ancak aile ziyaretlerinde biraz sorun cıkarabiliyorlar.

 88. Betül

  28 Mart 2014 at 17:11

  Merhaba. Okul bizi isviçre’ye götürecek. Her şey okula ait ama pasaport bize ait. Sizce ne kadara çıkarttırabilirim pasaportu ?

 89. Mustafa

  25 Mart 2014 at 20:53

  Merhaba ben üc yıldan beri almanyada yaşıyorum. Bordo TC pasaportum var. Ekim’de gemi ile turistik seyahate cikmayı planlıyorum. Geminin uğrayacağı yerler arasında Kıbrıs Rum kesimi ve İsrail var. Schengen vizesi var pasaportumda. Bu iki ülke için ne yapmam gerekir acaba? Ne tür bir vize almam gerekir? Teşekkürler

  • Kemal Kaya

   4 Nisan 2014 at 16:14

   İsrail için vize almanız gerekiyor. Kıbrıs Rum kesimi ise Schengen ülkelerinden biri,Schengen vizeniz varsa, normalde sorunsuz girebilmeniz gerekiyor.

   • C

    18 Mayıs 2014 at 23:27

    Güney Kıbrıs AB ülkesi olmasına rağmen Schengen ülkesi değildir dikkatinize.

 90. Emine

  24 Mart 2014 at 09:39

  Merhaba;
  İtalya Schengen vizesi (C multi) sahibiyim. 27 Temmuz tarihine kadar geçerli. İtalya’ya 24 ocak giriş yaptım. 8 gün sonra geri dönüş yaptım. Bu vize ile İsviçre’ya gidebilir miyim ?

  • Kemal Kaya

   24 Mart 2014 at 09:55

   Eğer Schengen vizeniz Multi olarak işaretlinmişse gidebilirsiniz.

 91. Arif

  24 Mart 2014 at 04:03

  Aklımda kalan birçok sorunun cevabını buldum. Emeğinize sağlık.
  Yakın zaman içerisinde 10 yıllık pasaport çıkarttırarak gezebildiğim kadar ülkeyi gezmeyi düşünüyorum. Yolculuğum bisiklet üzeri olacak. Yanımda para bulunmayacak. Bu konuda kişisel zorlanmalarımın dışında olarak, resmi anlamda bir sıkıntı gelişir mi? Yani vize gerektirmeyen ülkeler arasında böyle bir yolculuk yapabilir miyim? Sürekli ülke değiştireceğim için, belli zamanlarda Türkiye’ye girip çıkmam gerekmiyor sanırım… Bir de, Afrika’dan latin amerikaya geçerken pasaport yeterli oluyor mu?

 92. Özgür

  22 Mart 2014 at 00:13

  Sudanın başkenti hartuma gideceğim. Sudan’a girişte vize almak istiyorum. Fakat uçak biletlerini araştırınca aktarmalı uçuşların daha ucuz olduğunu gördüm. Aktarma yapılan yer Ürdün’ün başkenti Amman. Gidiş/Dönüş bu havalimanında 2 saat vakit geçireceğim. Bu ülkede transit vize uygulaması var mı ? Amman havalimanına inince alınabilir mi? Yoksa gitmeden Ürdün konsolosluğuna başvurmam gerekiyor mu ?

  • Kemal Kaya

   22 Mart 2014 at 19:09

   Lütfen soru sormadan önce yukarıdaki yazıda, gideceğiniz ülkenin olup olmadığına bakın. Vizesiz gidilebilen ülkelerin arasında, yukarıda göreceğiniz üzere Ürdün’de yer alıyor. Transit olması fark etmez. Vizeyi havalimanında ücretsiz alıyorsunuz.

   • C

    18 Mayıs 2014 at 23:33

    1- Vize istemediği için sadece damga vurulur (Tamamen kalkmadan önce 10 Ürdün dinarına sınırda veriyordu)

    2- Ama sizin uçuşunuz transit olacağı için sınır kontrolünden geçmeyip dış hatlar alanından çıkmadığınız sürece pasaportunuza damga bile vurulmayacak. Dilerseniz zamanınız olsaydı şayet vize istemediği için havalanından çıkış yapıp sonra dönebilirdiniz.

 93. Erol

  21 Mart 2014 at 23:46

  Moldava’ya vizesiz gidilebilir mi?

  • Kemal Kaya

   22 Mart 2014 at 19:07

   Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik ve Hizmet Pasaportu hamilleri vizeden muaftır.
   Gerekirse Moldova Büyükelçiliğine mail atıp veya telefon açıp bilgi alabilirsiniz.

 94. muhamet

  16 Mart 2014 at 01:44

  Türkmenistan vatandaşıyım. Bulgaristan turist vizesine başvuracağım. Turist vizesi çok girişli mi oluyor? Bu vizeyle Yunanistan’a da gidebilir miyim? Makedonya için sınırda turist vizesi alınabilir mi? Teşekkürler.

  • Kemal Kaya

   17 Mart 2014 at 19:03

   Bulgaristan vizesi ile sadece Bulgaristan’a girebilirsiniz. Eğer Schengen vizesi alırsanız onunla vize isteyen diğer ülkelere gidebilirsiniz. Vize başvurunuzda Multi giriş şeklinde vize isteyebilirsiniz. Bu size multi girişli vize verileceği anlamına gelmiyor. Makedonya vize sitemiyor, sınırda veya havalimanında vize alırsınız. Nadiren de olsa havalimanından veya sınırdan geçerken vize vermedikleri de olabiliyor. Yanınızda yeteri kadar para göstermeniz gerekir.

 95. Suna

  14 Mart 2014 at 20:29

  Merhaba ben yurtdışında yaşıyorum. Türk vatandasiyim yani bu listedeki ülkelerden birine yasamak icin gitsem hicbir sorun yaşamayacak miyim?

  • Kemal Kaya

   15 Mart 2014 at 17:54

   Vizesiz ülkelere seyahat etmeniz için en az 6 aylık pasaportunuzun olması öncelikli gereklilik. Her ülkenin kendisine göre bir vize rejimi var. Kimisi 21 gün, kimisi 1 ay kimisi ise 3 ay orada kalmanıza izin verir. Vize süresi bittikten sonra ülkeden ayrılmak gerekir, aksi halde kalınan günler için cezai ücret tahsil edilir ve o ülkeye tekrar girişte vize alınamaması gibi sorunlar yaşanabilir.

   Bir ülkeye kalıcı ve yerleşmek için gitmek ise tamamen başka prosedürlere tabi. Ya yatırımcı, ya evlilik veya ülkelere göre değişen prosedürlere uygunluğu belgelemeniz gerekir.

   • Emin

    16 Mart 2014 at 10:33

    Santa Vincent ve Grenadines Kingstown ülkesinde gemilerinde çalıştım. Sigortamı yatırmak istiyom nasıl olur? Veya konsoloslukların Telefon numarası var mı? Teşekkür ederim.

 96. Sami

  14 Mart 2014 at 02:57

  15 ağustos 2014’te Tiran’a gitmeyi planlıyorum. Yurtdışına çıkış yapacağım tarihte yeşil pasaportum olacak ve bitim tarihine 5 ay kadar bir süre kalmış olacak. Bu durumda olan arkadaşlarım herhangi bir sorun yaşamadıklarını bildirdiler. İçime pek sinmediği için sizin gibi deneyimli birinin fikirlerini ve önerilerini öğrenmek istedim.

  Sevgiler.

  • Kemal Kaya

   14 Mart 2014 at 11:18

   Yurtdışı seyahatlerde, seyahatten dönüş tarihinde, pasaportun en az 6 aylık süresinin olması isteniyor. Bu genel bir kural. Geçmişte ben de, pasaport süresi bitiminin 6 aydan az olduğu dönemlerde seyahatimde sorun yaşamadım, ancak bu sorun yaşanmayacak anlamına gelmiyor. Henüz vaktiniz varken pasaportunuzu yenilemenizi ve seyahate öyle çıkmanızı öneririm.

 97. Erhan

  13 Mart 2014 at 16:17

  Vietnam Vizesi alan var mı? Ticari veya turistik fark etmez, tavsiyeleri bekliyorum.

  • Kemal Kaya

   13 Mart 2014 at 20:03

   Vietnam vizesi hakkında yazım: http://yoldaolmak.com/vietnam-vizesi.html

   Acenta ve tur şirketi vasıtasıyla başvurularda vize alınması daha yüksek ihtimal. Ben kendim Bangkok’da başvurduğumda vermediler. İstisnai oalrak kendileri bangkoK’ta başvurup alanlar da olmuş. Vietnam vatandaşı birinden size sponsor olmaları talep ediliyor.

 98. Toprak

  11 Mart 2014 at 19:03

  Merhaba, ben şimdi Makedonya için ucak bileti alsam, direk gidebilir miyim? Yurt içinde ki gibi serbest mi?

  • Kemal Kaya

   12 Mart 2014 at 11:44

   Makedonya vize istemeyen ülkelerden birisi. En az 6 ay geçerli bir pasaportunuz varsa, biletinizi alıp Makedonya’ya gidebilirsiniz elbette. Çok nadir durumlarda havalimanından geri gönderme durumu yaşanabiliyor. Bu da daha çok, sorulan sorulara net cevap vermek ve tavır ile ilgili.

   Diğer vizesiz balkan ülkeleri için tıklayınız.

 99. Hüseyin YILDIZ

  8 Mart 2014 at 15:09

  Merhabalar. Ben Bulgaristan pasaportuna sahibim. Macaristan’a gezmeye gitmek istesem herhangi bi sorun çıkar mı? Macaristan direk geçişe izin veriyor mu? Teşekkürler.

  • Hakan

   23 Mart 2014 at 16:08

   Bulgaristan, AB üyesi olduğu için gidebilirsiniz diye biliyorum.

 100. Umut

  6 Mart 2014 at 20:45

  Öncelikle iyi günler!

  Aklma takılan bir soruyu sormak istedim.

  Kız arkadaşım Belarus vatandaşı ve orada yaşıyor. Ocak ayında Türkiye’ye
  yanıma geldi ve gelirken havaalanında $20 gibi bir ücret ödeyip vizesini
  aldı. Ancak ben internette araştırdığım zaman, kimi yerde Vize almam
  gerektiğini, kimi yerde kalktığı yazıyor. Ve bazı yerlerde de 60 Euro ödeyip vize başvurusu yapmam gerektiği söyleniyor.
  Eğer vize başvurusu yapmam gerekirse, Ankara’ya mı gitmem gerekiyor, yoksa
  İzmir’deki Belarus Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusu yapabilir miyim?

  Şimdiden çok teşekkürler!
  İyi günler!

 101. Ahmet

  6 Mart 2014 at 13:41

  Merhaba
  Ben Haziran ayında Kolombiya’ya gideceğim. Kolombiya vizesi gerekmiyor, ama giderken Amerika üzerinden gitmem gerekiyor. Amsterdam, Paris, Frankfurt üzerinden de gidilebiliyor. Havaalanında 4-5 saat beklemeli bazı uçuşlar var. Bunun için vize gerekiyor mu ? Amerika için yada diğer bahsettiğim şehirler için.

  • Kemal Kaya

   6 Mart 2014 at 13:53

   Avrupa aktarmalı uçuşlar için Transit Schengen, Amerika için de Transit Amerika vizesi almanız gerekiyor.

   • Şamil

    29 Mayıs 2014 at 20:41

    Kemal bey aktarmali ucuslarda tiransit vize istiyorlar diyorsunuz. Yalniz ben kizkardesimi ve yegenimi gonderdim, istemediler. İtalya aktarmali Fas ucagina bizat kendim bindirdim, istemediler ornek size. Yazmislar Rusya ucagi İsvec aktarmali, şayet Rusya vize istemiyorsa o arakadaş gidebilir. Ben de en kisa zamanda Fransa aktarmali Fas ucagi ile gidecem nasip olursa. Buna da vize gerekiyor mu?

  • Ulus

   4 Haziran 2014 at 15:50

   Merhaba kardes. Forumda okudum sen de Kolombiya ya gidiyor musun. Ben de Haziran ayinda gidiyorum. Bu mesajimi gorursen bana mutlaka email at.Tesekkurler ulus_iu@hotmail.com

 102. Bilge

  4 Mart 2014 at 02:13

  Ben Güney Kore’ye gitmek istiyorum. Vize kalktı mı acaba? Tahmini pasaport falan işlemler ne kadar tutar.

 103. Bahadır

  2 Mart 2014 at 22:25

  Bildiğim kadarıyla Anglo-Sakson ülkeler bu vize konusunda oldukça hassaslar. Lakin Türk vatandaşları olarak şuradaki listeye baktığımızda “G8″ üyesi olan tek bir ülke bile göremedim. Gözden kaçırdıysam affola…

  • C

   18 Mayıs 2014 at 23:37

   G-8’ten bir tek Rusya var umama mahsus pasaporta vize istemeyen.

 104. Şeyda

  19 Şubat 2014 at 15:06

  İyi günler pasaport ve vize ayrı işlemler olduğundan bunların toplam maliyeti ne kadardır? Araştırıyorum ancak farklı bilgiler var.

  Dubrovnik, Yunanistan veya Roma’ya 4 günlük tatilin maliyeti ne kadar olur?

 105. Yasin

  17 Şubat 2014 at 19:54

  Almanya vizem var ve geri donusunde akrabalarimla arabayla donmek istiyorum. Bunu yapmam mumkun mudur? Dönüşde gececegimiz ulkeler icin vize gerekli midir?

  • Kemal Kaya

   19 Şubat 2014 at 17:11

   Almanya vizesi ile Türkiye’ye dönüş yolunda geçeceğiniz ülkeleri için yeterlidir. Schengen vizeniz ile ancak Schengen ülkelerine girebilirsiniz. Balkanlar’daki diğer bir çok ülke de vizesizdir.

 106. Samet

  10 Şubat 2014 at 20:03

  Arkadaşlar giden bilen bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Lütfen Azerbaycan’dan misafirim gelecek ama gelmesi için gerekenler neler? Türkiye’ye ilk gelisi olacak. Detaylı bilgisi olan var lurfen yardımcı olabılır mı? samet-karabulut@hotmail.com.tr email atarsanız sevınırım cok tesekur ederım sımdıden.

 107. Zekir

  2 Şubat 2014 at 16:05

  Ben Makedonya’ya arabamla gitmek istiyorum. Bulgaristan’dan yoksa Yunanistan’dan mı daha iyi? Transit vize mi almak lazım? Ne kadar patlar acaba?

  • Kemal Kaya

   5 Şubat 2014 at 09:47

   Yunanistan’ı tercih edebilirsiniz. Normal Schengen veya Bulgaristan almanız gerekiyor. Transit vize sadece havaalanı girişlerinde olur.

 108. Mesut

  31 Ocak 2014 at 20:08

  Ukrayna için vize kalktı mı? Bilen var mı? Yazarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Kemal Kaya

   5 Şubat 2014 at 09:59

   4 Aralık 2013 tarihinden itibaren Ukrayna’ya girişlerinde ve Ukrayna topraklarından transit geçişlerinde 180 gün içinde toplamda 90 günü aşmamak kaydıyla, her giriş için 60 günü geçmeyen süre için vizeden muaf tutulmuştur. 

   • ANIL

    7 Haziran 2014 at 02:38

    Kemal bey oncelikle cok sagolun herkese yardimci oluyorsunuz. Ukrayna’ya ben yarin bilet alsam bana hic bir sikinti cikmaz mi diyorsunuz siz? Herhangi bir islem yapiliyor mu? Yukarida sinirda vize falan diyor o ne demek? Sinira gelindiginde gecebilirsiniz iznimi veriyorlar herhangi birsey istemeden? Simdiden tesekkurler.

 109. Tuncay

  8 Ocak 2014 at 11:08

  Peki arkadaşım bu Bulgaristan da sanırım uyguluyor. Bulgaristan’a gitmenin bir yolu yok mu vizesiz?

  • Kemal Kaya

   8 Ocak 2014 at 23:25

   Bulgaristan’a Schengen vizesi veya Bulgaristan vizesi almadan giremezsiniz.

  • Fatih

   6 Şubat 2014 at 00:22

   İmkansiz.

 110. Abdullah

  3 Ocak 2014 at 20:50

  Merhaba, Ben Suudi Arabistan’dayim. Arabamla karayoluyla Kuveyt’e vizesiz gidebilir miyim? Yoksa vize almam mi sart? Turstik gezi icin gitmek istiyorum.

  • Kemal Kaya

   4 Ocak 2014 at 15:12

   Arabanızın evrakları tam ise eğer, sınır kapısında vize alabilirsiniz görünüyor.

   • Halil

    8 Ocak 2014 at 16:01

    Merhaba

    Mozambik için vize hala kapidan mi aliniyor? Hangi evraklar gerekiyor?

    • Kemal Kaya

     8 Ocak 2014 at 23:25

     Turistik amaçla Mozambik vizesi sınır kapılarından 80$’a alınabiliyor diye geçiyor. Rutin istenen evrakları yanınıza almanız iyi olur.

 111. RedKit

  3 Ocak 2014 at 07:34

  Merhaba,
  Bulgaristan ve Romanya artık vize istemiyor diye duydum, doğru mu?

  • Kemal Kaya

   3 Ocak 2014 at 12:43

   Her ikisi de Avrupa Birliği üyesi. Schengen vizesi olmadan bu ülkelere gidemezsiniz. Ülkeler Avrupa Birliği’nden bağımsız hareket edemezler, sadece prosedürleri kolaylaştırabilirler belki.

 112. Özlem

  30 Aralık 2013 at 22:47

  Sudan kapidan vize istemekte, havaalanindan giriste 100 USD, cikista 50 USD ya da karsiligi Sudan Poundu istenmekte.

 113. Neslişah

  27 Aralık 2013 at 16:08

  Merhaba;
  Belarus yazmışsınız. Rusya’dan Belarus’a geçsem sıkıntı ederler mi? Umuma mahsus (bordo) pasaporta sahibim, ancak burası dışında Belarus’a vizesiz kabul ediyor yazısını bulamadım. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Kemal Kaya

   27 Aralık 2013 at 20:06

   Yazının alt kısmında bilgi bulabilirsiniz: ”Belarus vizesi bordo pasaport sahipleri için kalkmamıştır.”

 114. ismail

  25 Aralık 2013 at 09:01

  Vizesiz ulkelere gitmek icin geri donus bileti aimak sart mi?
  Bilen biri cevap yazabilir mi?

  • Kemal Kaya

   25 Aralık 2013 at 20:35

   Dönüş bileti şart değil. Daha çok ada ülkeleri dönüş biletini şart koşuyor. Ama havalimanında yetkililer veya bazen havayolu firmaları dönüş bileti ve/veya konaklama rezervasyonunuzu görmek isteyebiliyor.

 115. Yalcin

  15 Aralık 2013 at 12:33

  Ayrica sinir kapilarinda vize alinan ulkeler icerisinde Gana yazilmis,fakat vizesiz yolculari THY ucaga almiyor?Bu konuda net bilgisi olan var mi?

 116. Pelin

  11 Aralık 2013 at 10:19

  Bu arada St kitts ve Nevis ile St lucia da listeye eklenmeli.

 117. Pelin

  11 Aralık 2013 at 10:14

  Hazirladiginiz bilgiler icin tesekkurler. Yalniz bir takim yanlislar var. izin veririseniz belirteyim. Pakistana vizeye ihtiyac var. Solomon adalari da yillar once vize uygulamasi baslatti. Ne dense vizesiz gidilen ulkeler icinde goruluyor halen. Panama ve Samoaya vize gerekmiyor. Karayip demissiniz ama hangi karayip. Bir cok ada var karayiplerde ve bazilarina vize gerekmiyor , bazilarina gerekiyor. Ingiliz kolonisi Monserrat ve british virgin adalarina gerekmiyor. Madagaskara vize havaalaninda alinabiliyor.
  Kamerun , Burkina Faso ve Zimbabweye vizelerin havaalaninda alinabilecegine dair hic bir bilgi bulmadim. Malawiye degil, Maliye vizeler havaalaninda aliniyor.

  • Kemal Kaya

   6 Mart 2014 at 11:40

   Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Gerekli düzenlemeler ve güncellemeler yapıldı.

 118. Ümit

  18 Kasım 2013 at 16:01

  2011’de Ekvator Ginesi Malabo Adası’nda çalıştım. Ülkenin ehliyeti bende mevcut, yanlız tekrar nasıl gidebilirim? Türkiye’de konsoloslukları yok. Teşekkürler

  • Kemal Kaya

   20 Kasım 2013 at 01:37

   Londora’daki Buyukelcilik ile iletisime gecebilir ve vizeyi nereden alabileceginizi ogrenebilirsiniz.

   Equatorial Guinean Embassy in London, the United Kingdom
    E-mail embarege-londres@embarege-londres.org
   13 Park Place
   St. James’
   London SW1A 1LP
   United Kingdom

 119. Tayfur

  12 Kasım 2013 at 06:39

  Slovakya ile vize kalktı diye duymuştum. Hala kalmadı mı acaba? Bilgisi olan?

  • Kemal Kaya

   3 Aralık 2013 at 09:39

   Slovakya Schengen bölgesine dahil. Umuma mahsus pasaport hamili T.C. vatandaşlarının Slovakya’ya seyahatlerinde vize almaları gerekmektedir.

 120. Ali

  11 Kasım 2013 at 18:30

  Merhablar,

  Gemiadamları için Cebelitarık’ta gemiye katılmak için vize sınır kapısından mı alınıyor? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler,

 121. Sinan Mergen

  11 Kasım 2013 at 17:15

  Her şey için teşekkür ederim.

 122. Sezgin

  4 Kasım 2013 at 19:03

  Selam ben de Makedonya’ya gitmak istiyorum. Vize istiyo mu bilemiyorum? Ne gibi işlem yapmalıyım? Teşekürler.

  • maxmajestic

   5 Kasım 2013 at 17:14

   Makedonya vizesi gerekmiyor. Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 60 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

   2013 yazında vizeye geçmesi bekleniyor. Minimum 6 aylık pasaport süreniz varsa rahatlıkla gidersiniz. Uçak bileti almanız yeterli.

   • sezgin

    6 Kasım 2013 at 17:05

    açıklamanız için çok teşekürler çok yardımcı oldunuz ..

 123. Emir ÖZKAN

  9 Eylül 2013 at 00:12

  Bana göre dünyanın en güzel ülkesi TÜRKİYE dir.Ama yinede farklı ülkeleri gezmek görmek bilgi toplamak açısında mükemmel avrupayı gezip görmek istiyen arakadas hiç heveslemesinler hayal ettikleri düsündükleri avrupa değil bir bataklıktır avrupa 15 yıl yaşadım avrupada hiç değişmedi türkiyeye döndüm ve afrikayı görmek istedim şimdi afrikadayım gezmek isteyenler seyahat etmek istıyen arkadaşlar afrikayı tercıh etsınler.

  • Gül

   2 Ekim 2013 at 22:39

   Ne güzel demişsiniz Avrupa’yı gezip görmek mükemmel diye. Avrupa neden bataklık olsun? Ben henüz görmedim ama çok okuyorum ve belgesellerde de sıklıkla Avrupa’yı izliyoruz. Hem ekonomide hem sanatta hem de yaşam standartında dünyada çok öndeler.

   • Resul

    25 Ekim 2013 at 22:06

    Katılıyorum. Avrupa kültürel anlamda çok çok önde. Her yönden. Biz Avrupa Birliğine almazlar. Alırlarsa zaten Avrupa kalmaz ortalıkta. Yere tüküren bir tane adam yok. (Lama gibi)

    • Asin

     5 Şubat 2014 at 03:17

     İyi sallamışsımız. Avrupa’da tüküren adam yok diye Almanya’yi bilmiyorum bir tek. Onlar da ha bire çalışıyorlar. Bakımsız köylüler benim tanıdıklarım ama çok üretkenler. İspanya, İtalya da yere tüküren, arabadan bira firlatana kadar herkesi görebilirsiniz. Gençliğin kanı her yerde aynı kaynar, ayrica çok muhafazakarlar. Otobüste sevişince inanılmaz bir baskı görüyorsunuz. Otobüs duraklarında çok balgam gördüm. Metroya bindiğinizde camdan bakamıyorsunuz çok pis, dış tarafları saçma taglerle dolu.. Türkiye sadece kültürel olarak yoksul.. Öyle 2 gun gezmekle olmuyor, yasamak lazim turistik bolgelerinde disinda ozellikle..

   • Pelin

    11 Aralık 2013 at 09:44

    Dunyayi gormek ve seyahat etmek sadece avrupayi gormek demek degildir. Dunyada tarihi ve kulturel pek cok yer var avrupadan once gorulmesi gereken

   • Cenzo

    31 Ocak 2015 at 00:21

    Ben suan Avrupa’dayım ama hıç sandıgın gıbı degıl burası. İnsanları yapmacık, bebek gıbı kanmanızı ıstemem.

 124. Gul K.

  13 Ağustos 2013 at 00:42

  Bir pasaportum bile yok :(

  • Cenzo

   31 Ocak 2015 at 00:25

   Kandırmayın kendınızı.

 125. Kerim Taş

  30 Temmuz 2013 at 00:06

  Yeni Zelanda vizesi kalksa diye ümit ediyorum. Hayallerimin ülkesi. Orada yşamak istiyorum. Sizce orada yeniden hayata başlamak doğru bir karar olur mu?

  • Hatice

   30 Temmuz 2013 at 11:11

   Bende (asıl hala) öyle düşünüyorum. Yeni zelanda 4 mevsim’e sahip, temiz, Türkiye gibi doğa mucizelere ve büyük bir orantıda doğa’ya sahip, Tarihe, açık düşünce olan,sıcak insanlarla dolu. Kesinlikle yanlış bir karar olmaz. Tek derdin: Bu adımı atmaya cesaretim var mı yok mu? Gidin bence.

   • Kerim Taş

    12 Ağustos 2013 at 21:04

    Benim cesaretim var da önümüzde vize engelleri var. Forumlarda çok araştırdım, kalmak için kurslara yazılmak gerekiyor. Çok para istiyorlar. Vize kalksa gidip bir bakarım ne yapabilirim, nasıl yerleşirim diye.

    Fikir ve tavsiyesi olanlara çok teşekkür ederim.

  • Kader Aydin

   31 Temmuz 2013 at 22:21

   Benim de hayallerimi susluyor. Universite sonrasi en az 1 yil dil egitimi icin Yeni Zelanda’ya gidecegim. Eger sorun yasamazsam da orada yasamayi istiyorum. Keske su vizeler kalksa da aklimizi bu tur seylere takmasak.

  • Onur

   29 Ağustos 2013 at 19:56

   Ben size Avustralya’yı tavsiye ederim. Yeni Zelandalılar da çalışmak için Avsutralya’ya gidiyor zaten. yalnız Avustralya göçmenlik yasaları daha sıkı. Bazıları önce Yeni Zelanda’dan göçmenlik alıp, oradan Avustralya’ya geçiyor. Bu daha sağlama ama uzun bir süreç gerektiriyor.

   Avustralya’yı araştırın derim. Yeni Zelanda saat başı kazanç ücretleri Avustralya’ya göre çok düşük ve iş fırsatları da maalesef çok değil.

  • Mete

   3 Ekim 2013 at 17:55

   Kardes bence hic arkana bakma, kesinlikle dogru karar.

 126. Hüseyin Aksoy

  7 Temmuz 2013 at 02:56

  Son yıllarda vize konusu çözüm bulmaya ve vizesiz gidebileceğimiz ülke sayısı artmaya devam ediyor ama çevre ülkelerdeki vize politikasını anlamış değilim. Örneğin Bulgaristan veya Yunanistan, bu ülkelerin vize konusundaki katı şartlarını anlamakta güçlü çekiyorum.

  • mert

   25 Aralık 2013 at 08:58

   Bulgaristan veya Yunanistan’in kati sartlarinin nedeni avrupa birliginin giris kapisi olmasi. AB ulkeleri arasindaki sinir kapilari genelde birkac tane polisten ve prefabrik binalardan ibaret.

   Bu giris ulkeleri onune gelene vize verirse kacak yollardan AB ulkeleri arasindaki basit sinir kapilarini asmak hic de zor olmasa gerek.

 127. Türk

  13 Haziran 2013 at 21:36

  Kamerun’a vize umumi yani genel pasaport sahipleri için de kalktı mı? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • maxmajestic

   14 Haziran 2013 at 06:32

   Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türkiye Vatandaşları, Kamerun’da giriş tarihinden itibaren 90 günü geçmemek kaydıyla vize uygulamasından muaf.

 128. Uzakrota

  16 Mayıs 2013 at 15:01

  Liste her ne kadar uzun gibi gözükse de hiçbir AB üyesinin olmaması çok üzücü bir durum

 129. sohbet

  2 Mayıs 2013 at 04:31

  Globalleşen dünya.. vizelerin kalkması ve serbest dolaşımın ülkemizdeki toplumsal değerlerin üzerinde olumsuz etki yapacağını ve toplumun yozlaşmasına neden olacağını düşünmekteyim.

  • maxmajestic

   14 Haziran 2013 at 06:40

   Bir ölçüde haklısınız. Seyahat edilerek elde edilen deneyimler, gelen yabancılarla etkileşimler ülke değerlerini yavaş yavaş değiştirebiliyor. Bu bir ölçüde kitlesel turizmin de yan etkisidir.

   Diğer yandan toplumsal değerler dediğimiz şeylerin bir çoğu modern yüzyıla uyum sağlayamamış, geçerliliğini yitirmiş, kadın erkek eşitliğine dayanmayan şeyler. İnsanlar gibi toplumlar da evrilir ve toplumsal değerler kadim değildir, değişmek zorundadır ve değişir. Bu yozlaşma değil, gelişimdir.

   Serbest dolaşım hakkı temel özgürlüklerdendir. Seyahat özgürlüğü önündeki engellerden biri de vizedir. Vizelerin kalkması seyahatin önündeki engelleri kaldırır, seyahat ederek de diğer ülkelerin ve kültürlerin farklılıklarını bizzat gözle görerek, deneyimleyerek keşfetme imkanı veriri.

   Sadece televizyonlardan, kitaplardan, filmlerden değil, bizzat yaşayarak farklılıklar öğrenilir. Bu da milletlerin birbirini daha kolay anlamasını sağlar. Asıl kendimizi dışarı kapatır, seyahat etmez, sahip olduğumuz değerleri körü körüne korursak yozlaşırız.

  • mert

   25 Aralık 2013 at 10:21

   Kadin erkek esitsizligimize, mahalle baskimiza zarar gelmesin. Kulturunu korumak iyi birsey fakat oyle yapacagim diye bazi seyleri gormezden gelmek mantiksiz. Basimiz sikistiginda en basitinden amansiz hastaligimiza care icin Amerika veya Avrupa’nin kapisini caliyoruz. Bulundugumuz cag bilim cagi ve cok acimasiz. Kimse ne guzel degerlerini korumussun cnm yha .s.s demiyor.

 130. Hakan

  30 Nisan 2013 at 03:03

  Ben yanlismi goruyoum yoksa bir yanlislik mi yapiyor bu gazeteler? Sozcu gazetesinde Kuveyt ve Yeni Zelanda’ya vize istenmiyor diyor. Eger bu dogru ise cok mukemmel cunku Yeni Zelanda dunyanin en iyi yerlerinden biri.

  • maxmajestic

   30 Nisan 2013 at 12:25

   Kuveyt de ve Yeni Zelanda’da kişi başı milli gelir oldukça yüksek. Yeni Zelanda’da 7 ay yaşadım. Vize ile ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Yeni Zelanda ile vizelerin kaldırılması için çalışmalar başladı ama yürürlüğe girip girmediği konusunda emin değilim.

   Kuveyt ile vizeler kalkti haberleri ise her zamanki gibi yaniltici tabi. Sadece diplomatik, hizmet ve yeşil pasaporta vize kalkti. Bizim normal bordo pasaportlarımıza hala vize isteniyor. Vize havalimanında alınabiliyor.

 131. Esra Ersu

  27 Nisan 2013 at 17:24

  Benim bir pasaportum bile yok :(

  • Hacan

   14 Mayıs 2013 at 16:45

   Benim yeşil pasaportum var ama kullanamıyorum ki hiç!

  • ćiloo

   12 Şubat 2014 at 14:59

   İsterseniz size bir pasaport cikartabilirim Esra Hanim.

 132. Bülent Akın

  25 Nisan 2013 at 01:18

  Bugün bazı gazete ve online medya Yunanistan vizesi ile ilgili müjde diye salakça haber yapmıştı. Sanırsın vizeler kalkmış sanki. Oysa Yunan Adaları’na gitmek için vizeyi 3 günde alabiliyormuşsun vesselam…

  Bu aptal bazsı editörlerinin vize konusundaki haberleri tahammül kaldırmıyor artık. Vizesiz gidilecek ülkeler konusunda güvenilir kaynak bulmak zorlaşıyor ve bilgi kirliliği yaratıyorlar.

  • Esra Aygün

   26 Nisan 2013 at 10:55

   Katılıyorum. Hergün kulağımıza geliyor vizeler kalktı diye. Bir gün de şu Avrupa ile vizeleri kaldırsalar ya. Hiç gitmeyeceğimiz ülkelerle vizeler kalkıyor. İş adamları için yapıyorlar. Ben daha Yunanistan’a, burnumun dibindeki Avrupa’ya gidememişim….

   • cenzo

    31 Ocak 2015 at 00:28

    Pasaportla gıdebılıyorsun ama kapıda beklemek sartıyla, çunku ben bekledım Polonya.

 133. Bahattin Koç

  31 Mart 2013 at 09:42

  Gazeteler bir ülke veya vize kelimelerini yan yana duyunca ‘1 ülke ile de vizeler daha kalktı’ diye haber yapmaya başlıyorlar. Vizeler kalkmadan, vizelerin kaldırılacağını duydukları anda atıyorlar başlığı. Oysa olay bir süreç, uzun zamanalr alabiliyor. Komedi :)

  • Bülent Akın

   25 Nisan 2013 at 01:20

   Aynen katılıyorum. Hemen her gün internet sayfalarında bunla ilgili haber yapılıyor. Bazı eski haberleri copy/paste yapıyor olmalılar. Bir de yeşil ve diplomatik pasaporta vize kalkıyor, bunu vizeler kalktı haberiyle duyuruyorlar. Hatta bunu NTV bile yapmıştı. Yazık…

 134. Fatih

  25 Mart 2013 at 00:01

  Ben vize istemeyen ülkelerden birine gidip yerleşmek istiyorum. Tesisatçıyım ve hep bana söylüyorlar en çok rağbet edilen mesleklerden diye. Avrupa’da çok ihtiyaç varmış ama Avrupa’yı düşünmüyorum.

  Tavsiyesi olan varsa dinlemek isterim. Asya ülkeleri nasıl olur acaba? Yeni Zelanda ile de vizeler kalkıyormuş.

  • Berk

   14 Temmuz 2013 at 16:48

   Kardeşim Singapur’u tavsiye ederim yada Kanada’yı.

 135. Banu

  24 Mart 2013 at 21:08

  Antalya’ya gidip bir otele günde 200 TL vericeğime vize istemeyen ülkelere gidip güzel tatil yapmak daha mantıklı.

  Makedonya, Sırbistan gibi Avrupa ülkerinine ucuz uçak çok var. Hem paraları bizim paramızdan daha değersiz. Hem yeni yerler görmüş oluruz hem de daha az para ahrcamış oluruz. ben öyle yapıyorum.

  Hırvatistan’ın vize isteyecek olması kötü oldu. Umarız vizesiz gidilebilen ülkelerin sayısı artar.

  • Umut

   25 Mart 2013 at 19:38

   Aynı fikirdeyim, belki ilk defa pasaport alırken biraz maliyetli olabilir. Malum pasaportumuz çok pahalı. Ama sonrasında gidielcek bir sürü vizesi ülke var. Erkenden uçak bileti aldığınızda da fiaytlar gayet güzel. 39 Euroya yurtdışı uçak biletleri var. Bazıları İstanbul-Antalya uçak biletlerinden daha ucuz hem.

   Erkenden bilet alınır ve erken rezervasyon otelelrinden de yer ayrılırsa daha ne olsu. Tur acentesine gerek kalmadan rahatlıkla gidilir.

   • maxmajestic

    30 Mart 2013 at 10:57

    Vizesiz ülkelerin artması insanımızın yurtdışına çıkmasını da artıracaktır. Rahat hareket eden, tatil için sınırlarını genişleten insan fırsat buldukça da yurtiçinde de tatile gidecektir. Hizmet veren oteller yurtdışına giden tatilcileri kendine çekmek için daha uygun politikalar da geliştirmek zorunda kalacaklar.

    Otellerin çoğu yabancılara odaklanmış durumda. Fiyatlar da bizim milli gelire göre yüksek olabiliyor. Ama insanımız yurtdışına çıkıp para harcadıklarını gördükçe onlar da fiyatlarını bizim millete göre ayarlamak zorunda kalacaklar, en azından böyle bir yola girebilirler.

    Seyahat etmek iyidir, Sınırların kalkması daha iyidir.

    • Esra Aygün

     26 Nisan 2013 at 10:57

     Afrika’daki adını bilmediğimiz bir ülkeyle vizeyi kaldırıp sonra da sınırları kaldırdık diyorlar, reklam yapıyorlar. Politika bunlar. Sanırsınız, insanımız kapılarında telef olmuş vatandaşımız bu ülkeler için…Yazık. Hep bu ülkelerden para kazanacak iş adamalrı karlı çıkıyor, vatandaşı düşünen kim.

 136. Mustafa

  24 Mart 2013 at 17:56

  Tayland, Malezya, Singapur vize istemiyor. Daha yeni geldim. Hem gezdim hem de alışveriş yaptım. Ne evrak en de vize işleriyle uğraşmadan pasaportuna sadece bir kaşe vuruyorlar, miss.

  Avrupa ise işkence yani, her defasında evrak toplamak yoruyor adamı. Bankalar gibi onlar da ortak sisteme geçseler ya. Hep aynı evrakalrı toplayıp veriyoruz….

  • Erdem Sezer

   25 Mart 2013 at 19:42

   Ben de tercihimi Uzak Doğu’dan yana kullandım. Malezya ve Singapur’u kapsayan bir gezi yaptım.

   Avrupa’da Amsterdam’a çok gitmek istiyorum. Kuzenim orada yaşıyor. Ama şu vize işleri beni gitmekten alıkoyuyor. Benimkisi biraz da tepkisel, yoksa 100-200 lirayı veremeyecek adam değilm. Can sıkıcı.
   Avrupa müzakerleri umarız bir gün amacına ulaşır da şu rezalte vize işlerinden kurtuluruz

   • Gökalp

    4 Nisan 2013 at 19:30

    Avrupa gezilerinde vizeden çok çekiyoruz. Vizesiz ülkeler terchimz. Bizi bu hale düşüren devlet utanmalı.

    • Esra Aygün

     26 Nisan 2013 at 10:50

     Avrupa vizeleri kalksın!!! Ben Paris’e gitmeyi çok istiyorum. Öyle vize işleriyle uğraşamam. Canım isteyince atlayıp gidebilmeliyim, tıpkı filmlerdeki gibi…. hayall…..

    • Önder

     25 Kasım 2013 at 23:49

     Problem devlet değil, problem insanlarımız. Gidip dönmeyenler yada gittiği ülkeyi birbirine katanlar oldukça o vizeler asla kalkmayacaktır.

 137. Volkan

  24 Mart 2013 at 02:01

  Vizesiz gidilebilecek ülkelerin sayısının 2013’de daha da artmasını ümit ediyoruz. Vaktimizi vize evrakları toplamak, konsolosluk önlerinde sıra bekleyerek geçirmek istemiyoruz. Zoruma gidiyor.

  Hükümeti bu konularda göreve davet etmeliyiz.

  • maxmajestic

   30 Mart 2013 at 10:50

   Vizeler tek tek kalkıyor, ancak asıl önemli olan Avrupa’da serbest dolaşım hakkı elde edebilmek.

   Serbest dolaşım hakkı sadece tatil veya izinlerde ucuz tur bulup vizesiz ülkelere
   gitek anlamını taşımıyor elbet. Amaç sınırların özgürleştirilmesi ile birlikte insanın özgürleşmesidir.

   Sadedce insan değil, mal, hizmet de serbest dolaşım hakkı kazansın.

   • Dogan gul

    27 Temmuz 2013 at 10:14

    Kesinlikle size katılıyorum.. Serbest dolaşım hakkı koşulsuz ve şartsız insanların yaşamlarına sunulmalı. Bu dünya vatandaşı olarak herkesin hakkıdır diye düşünenlerdenim ben de.

    • Avize

     19 Aralık 2013 at 12:19

     Yunanistan vizesi ne zaman kalkacak? Ben Makedonya’ya gitmek istiyorum, ama Yunanistan vizesi kalkmadan gidemiyorum. Ne olur Yunanistan vizesini kaldırın.

     • koray byk

      6 Mayıs 2014 at 02:51

      Makedonya iicn yunanistanla ne işiniz var atlayın ucaga direk üsküp ..yunanla alaknız yok. ayrıca vizde yok makedona

   • Esra

    16 Mayıs 2014 at 22:50

    Turla baklan turuna katılmak istiyorum. Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan, bosna-hersek, Arnavutluk gibi ülkeler. işsizim ve öğrenci değilim. (işçiler için istenen evraklar acımasızca. Bilmem ne kadar maaş almış zorunluluğu, vergi levhası, ıslak imza felan) vize için ne yapmalıyım. 5 günlük tur için nasıl vize alabilirim. Teşekkürler.

Aklınızdakileri paylaşın, yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>