Adıyaman Müzesi, Atatürk Bulvarı üzerinde yer alıyor. 1982’de modern binasına kavuşmuş ve bu tarihten sonra kendi binasında hizmet vermeye başlamıştır. Müze binası, konum olarak şehir merkezinin en güzel yerinde, geniş-bahçeli, bodrum kat üzerine yapılmış tek katlı bir binadır. Eserler iki büyük salon ve bu salonu birbirine bağlayan ara salon ile iç bahçede sergilenmektedir.

Aşağı Fırat Bölgesinde yapılan ve yıllarca süren yerli ve yabancı kazılar sonucu teslim edilen, satın alma ve diğer yollardan müzeye gelen eserler ile müze, bölgenin en zengin müzesi haline gelmiştir.

Etnografik eserler bölümünde Adıyaman yöresinden derlenen halı, kilim, cicim, halı – yastık gibi dokumalar, kadın ve erkek giysileri, gümüş takılar, ev eşyaları teşhir edilmektedir. Müzedeki taş eserlerden bazıları iç bahçede sergilenmektedir.

Adiyaman-MuzesiArkeolojik eserler seksiyonunda, Paleotik Çağdan başlamak üzere çakmak taşından el baltaları, delici ve kazıcılar, obdisiyenden ok uçları, pişmiş toprak fügürinler ile Kalkolitik Çağ, İlk, Orta ve Geç Tunç Çağları, Demir Çağı, Roma ve Bizans Dönemleri ile Selçuklu ve Osmanlı Çağları’na ait seramikler, cam eserler, kemik aletler, altın, gümüş ve bronzdan yapılmış süs eşyaları, fügürinler, damga ve silindir mühürler teşhir edilmektedir.

Ayrıca, Geç Hitit Çağından taş ,steller ile Kommagene Krallığına ait sikkeler ve mozaik örnekleri sergilenmektedir.

Adıyaman Müzesi Adres

Atatürk Caddesi
Tel : (0416) 216 29 29
Faks : (0416) 216 98 98

Pazartesi dışında her gün 08.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın