Afrika’da vize istemeyen ülkeler, maalesef Avrupa’da vize istemeyen ülkeler kadar az. Kara kıta olarak adlandırılan Afrika, bu vize politikasını sadece Türk vatandaşlarına değil, dünyanın birçok ülkesine uyguluyor.

Zorlu vize politikaları nedeniyle Afrika ülkelerinin birçoğuna gitmek uzun uğraş gerektiriyor. Sadece pasaportla vizesiz gidilen ülkeler bu durumu avantaja çevirirken, seyahatin önündeki en büyük engel olarak karşımıza çıkan vize sorunu masraf, bürokratik işlem ve zaman kaybına neden oluyor.

Vizesiz Afrika Ülkeleri

1. Botswana, Afrika

Afrika Vizesiz Botswana
Botswana

Afrika kıtasında demokrasinin en gelişmiş olduğu ülke olarak kabul edilen Botswana (Botsvana) geniş topraklarında seyrek bir nüfusa sahip. Denize sınırı olmayan ülkede yarı kurak ve çöl iklimi görülüyor.

Doğal güzellikleri, yaban hayatı ve milli parklarıyla ziyaretçilerini etkileyen ülkenin başkenti Gaborone. En önemli gelir kaynağı turizm ve madencilik olan ülkede yaban hayatının en güzel örneklerinin görüldüğü Chobe Ulusal Parkı, Gemsbok Ulusal Parkı, Makgadikgadi Pans Ulusal Parkı ve Nxai Pan Ulusal Parkı’nda safari gerçekleştiriliyor. Botsvana Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.

8 YORUMLAR

  1. Zanzibar’da çok yıllar önce Alman firmasında 8 ay inşaat mühendisi olarak çalıştım. Şimdi ise senede 1 defa ziyaret ettiğim çok sevdiğim tabiatına aşık olduğum ülkedir. Zanzibar’dan rüzgar yelkeni ile yol alan agır ahşap teknelerle inanılmaz güzellikte sahile sahip adacıkları başka bir yerde göremezsiniz. Swailiceyi en az 200 kelime öğrenebilirseniz Zanzibar’da çok rahat yaşayabilirsiniz. Hakuna Matata.

  2. Zanzibar’dan daha yeni geldim. Son 40 yilda hicbir vukuat yasanmamis, insanlari cok candan yüzde 90 Müslüman bir ülke. Hicbir güvenlik tehlikesi yok. Muhtesem hotelleri ve sahili var. Hakuna Matata !

  3. zambia ve zimbabwe.. gittiğim ülkeler arasinda en saygili en efendi insanlara sahip ülkelerdi. onyargilariniza kurban olmayin

  4. Resimdeki yer Zanzibar Adası, Tanzanya .Britanyalı rock grubu Queen’in efsanevi solisti dünyanın gelmiş en büyük sesi Freddie Mercury ( Farrokh Bulsara ) doğduğu cennet topraklar.İnsanın resime baktıkça gidesi geliyor afrikada güvenlik problemi olmasa keşke !

    • afrikada hala iç savaş var , suç oranı yüksek ,demokrasiden yoksun..Uzakdoğu ülkelerinde bile tatilde gece sokağa çıktığımızda tedirgin oluyoruz hemen turist olduğun çok belirgin rahat gezemiyoruz. Afrikada çok güzel ülkeleri var ama gitmek çok cesaret istiyor

    • Tanzanya’da 15 gün geçirdim, Zanzibar, Arusha, Moshi, Darüsselam gibi şehirlerde km’lerce yolculuk yaptım. Gündüz ve gece sokaklarda dolaştım. Yeri geldi tüm gün beyaz insan bile görmedim. Köylerinde bisikletle gezdim. Barakadan yapılmış yerel barlarda oturup içkimi içtim. Yerel yemekleri tattım. Bunları yaparken bir gün sonrasının rezervasyonlarını yaptırmadım. Herhangi bir tur şirketine bağlı kalmadım. Gerektiğinde çantamı tanımadığım insanlara emanet ettim. Hatta bir taksinin bagajında bırakıp akşam buluşmak üzere sözleştim. Gece yarısı uçaktan indiğimde taksiciyle otel aradım. Biz Türkler kendimizi misafirperver olarak görüyoruz ya, değilmişiz aslında. Gerçek samimiyeti ve güleryüzü ben orda tanıdım. Korkma git!

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın