Ağrı Dağı Milli Parkı, Türkiye, Ermenistan, Nahcivan ve İran sınırlarının kesiştiği noktada kurulu. Türkiye’nin en yüksek noktası olan Ağrı Dağı, 2004 yılından bu yana milli park statüsünde.

Farklı yeryüzü oluşumları, zengin flora ve faunası, sulak alanları ve etkileyici doğasıyla her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bölge; Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesi ile Iğdır’ın Aralık ve Karakoyunlu ilçeleri sınırlarında yer alıyor. Milli parkın doğusunda Küçük Ağrı Dağı’nı görmek mümkün.

Agri-DagiNuh Peygamberin Gemisi ve Nuh Tufanı olaylarının geçtiği yer olarak da bilinen bölge, ülkemizde olduğu kadar dünyada da büyük ölçüde tanınıyor. Milli park sınırları içerisinde bulunan meteor çukuru, benzerleri arasında dünyada en büyük ikinci çukur özelliğini taşıyor.

Milli parkta Ardıç, Gürgen, Huş, Kafkas Üçgülü, Kırmızı Üçgül, Aküçgül, Yabani Fiğ, Yabani Yonca, Kılçıksız Brom, Tilki Kuyruğu, Koyun yumağı, Yabani Arpa, Yabani Buğday ve Yabani Çavdar yayılış gösteren bitki türleri arasında.

Ur Keklik, Kaya Kekliği, Çil Keklik, Yaban Koyunu, Çengel boynuzlu Dağ Keçisi, Tilki, Kurt, Tavşan, Vaşak, Yaban Domuzu, Akbaba, Kartal, Şahin, Doğan, Engerek Yılanı, Alabalık ve Sazan ise bölgede yayılış gösteren önemli hayvan türlerinden.

Agri-Dagi-Milli-ParkiAğrı Dağı Milli Parkı’nda Neler Yapılır

Dağcılık, doğa yürüyüşü, tırmanma, yaban hayatını gözlemleme, fotoğrafçılık ve görsel sanatlara ilgisi olanların keyifle zaman geçirebileceği Ağrı Dağı Milli Parkı, zengin peyzaj güzellikleri ile insanı hayrete düşürüyor.

Farklı medeniyetlerin izlerinin de görülebildiği tarihi ve kültürel katmanların yer aldığı bölge tarih boyunca Hurriler, Urartular, Kutlar, Hunlar, Araplar, Selçuklular, İlhanlılar, Harzemşahlar, Timuroğulları, Safaviler, Çıldıroğulları, Akkoyunlular, Karakoyunlular için yerleşim yeri olmuş. 1514 yılından sonra ise Osmanlılar bölgeyi egemenliği altına almış.

Agri-Dagi-IgdirAğrı Dağı Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Ağrı Dağı Milli Parkı, Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesine 10 km, Ağrı’ya 100 km, Iğdır’a ise 40 km uzaklıkta. Iğdır ve Ağrı’daki havalimanlarını kullanarak Türkiye’nin belli başlı merkezlerinden bağlantılı olarak bu şehirlere ulaşmak mümkün. Ayrıca Iğdır ve Ağrı’ya düzenli karayolu bağlantısı da mevcut.

Anadolu’nun en yüksek noktası olan Ağrı Dağı’nın da içerisinde bulunduğu milli park, doğal güzellikleri ile keşfe değer. Seyahat severler için çok sayıda alternatif sunan bölge, Doğu Anadolu’yu tanımak için iyi bir başlangıç noktası da olabilir.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın