Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalle. Çeşme yarımadasında olan Alaçatı, kendine özgü mimarisi, asma bahçeleri, yeldeğirmenleri 200 yıldır hiç durmadan gelişiyor, yüzyıllardır yaşanan kültürü, birikimi dünyaya taşıyor. Bugün Alaçatı Türkiye’nin en gözde tatil yörelerinden birisisi.

Çevrenin ve doğal beslenmenin öneminin her geçen gün daha iyi anlaşılmaya başlandığı günümüzde Alaçatı doğasının zenginliğini, otlarının çeşitliliğini tanıtmak ve bu otlarla pişirilen geleneksel yemeklerinin kaybolmaması için her yıl bir festival düzenleniyor.

Alaçatı ot festivali
Alaçatı ot festivali

İlki 2010 yılı Nisan ayında düzenlenen “ALAÇATI OT FESTİVALİ”nin dördüncüsünü bu yıl Mart ayında gerçekleşecek.

Alaçatı, kaynatılmış reçellerin, bin bir otla yapılmış yemeklerin, böreklerin üzerine serpilmiş çörek otlarının kokusunun karıştığı bu festivalde doğasiyla, kucaklayıcı atmosferiyle sıcak anlar yaşatacak yine.

Alaçatı Ot Festivali ve Tarihi

Festivaldeki amaç, doğa hakkında bilmediklerinizi öğrenmek, yeni tatlara yeni bilgilere kavuşmak…İşte bu festival ile gelecek kuşaklara bir miras aktarılırken, lezzet turları ile tanıdığımız GezginDamaklar, 2 gün sürecek bu Festivale, 27-29 Martta, 2 ayrı program hazırlamış….Bu seyahate katılarak hem Egeyi gezmek, hemde bu festivalde bilmediğiniz lezzetleri çoşku seli içinde içinde tatma şansına sahip olacaksınız.

Üreticilerin otlu ürün stantlarını, kortej yürüyüşünü izleyecek, festival resepsiyonuna katılarak Festival Gala Yemeği’nde tanınmış gurmelerin sunacakları yemeklerden ve Alaçatı’nın tanınmış restoranlarının açtıkları stantlardan tadım yapacaksınız.

Festival kapsamında verilen konserleri izleme, “En fazla ot toplama” ve “En güzel otlu yemeği yapma” yarışmalarını izleme, akşam yemeklerimizi Alaçatı’nın kendine has lezzetlerini sunan ünlü restoranlarında yeme şansı için GezginDamaklar’a katılmanız yeter…

Alaçatı festivali
Alaçatı festivali

GEZGİNDAMAKLAR’LA ALAÇATI’DA OT FESTİVALİ COŞKUSU 
Şirince- Birgi – Tire – Çeşme – Alaçatı-Urla (27 – 29 Mart 2015 / 2gece- 3 Gün
Çeşme-Alaçatı-Urla (28 – 29 Mart 2015 / 1gece- 2 Gün

Uçakla yapılacak ve sadece 20 gezginin katılabileceği bu paket programların ücretleri, sıra dışı menülerle kahvaltı ve yemekler de dahil olmak üzere kişi başı; 2 günlük turda 650 TL; 3 günlük turda 985 TL’den başlıyor.
www.gezgindamaklar.com Tel: 0216 3485390

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da festivalimizin bir ana teması var : Ebegümeci

Malvaceae familyasından olan ebegümeci, deniz kenarlarına, bataklık ve nehir kenarlarına, rutubetli ortamlara özgü bir bitkidir. Avrupa Kuzey Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişen ebegümeci ülkemizde farklı noktalarda doğal olarak ve bol miktarda yetişen çok şifalı bir bitki. Aynı bitki ailesinde yaklaşık 1000 farklı tür bulunmaktadır ve bunların bazıları farklı koşullarda yetiştirilebilmektedir.

Ülkemizde 8 ebegümeci türü yetişmektedir. İngilizce adı olan “Mallow” Yunanca “yumuşatmak” anlamına gelen bir sözcükten türeyen ebegümecine bu ad, cildi yumuşatması ve sindirim sistemini rahatlatması dolayısıyla verilmiş.

Festival boyunca Ebegümeci ile yapılmış yemekler yarışacak, tıbbi ve kozmetik kullanımı hakkında bilgiler paylaşılacak. Yerli üreticilerin sunduğu yöresel lezzetlerin yanı sıra, sanat, kültür ve eğlence dolu bahar günlerinde güzel Alaçatı’mızda baharı birlikte karşılamak dileği ile…

Kaybolan Lezzetler Festivali

Yılda 2 kez gerçekleşecek Kaybolan Lezzetler Festivali’nin adresi; butik otel ve restoranlarıyla bugün gerçek bir gurme destinasyonu haline gelen Alaçatı olacak. Alaçatı bildiğiniz gibi, özellikle yaz aylarında jet sosyetenin uğramadan geçmediği tatil beldelerinden biri.

Bu yıl festivalin teması olarak seçilen ilimiz: İzmir. Ödemiş, Foça, Mordoğan gibi 30 farklı İzmir ilçesi dolaşılarak gerçekleştirilen lezzet avı; çeşitli halkevleri, esnaf lokantaları, şefler ve eski lezzetleri mutfağında pişiren evleri kapsıyor. Bu keşiflerde belirlenerek uygulanan ve belgelenen tarifler festivalde tanıtılacak. Aralarından ayrıca seçilen 30 farklı tarif ise festival sırasında gerçekleşecek yemek yarışmasında yarışacak.

Alaçatı Kaybolan Lezzetler Festivali
Alaçatı Kaybolan Lezzetler Festivali

Festival süresince Alaçatı’nın tüm sokaklarında unutulan lezzetler pişecek. Şeflerin katılımıyla gerçekleştirilecek workshoplarda katılımcılar kaybolan lezzetleri daha yakından tanıyacak. Alaçatı restoranlarının menülerinde, kaybolan tariflere yer verilecek. Ünlü konukların, gurme yazarların sohbet ve imza stantları, eğlenceli tadımlar ve daha pek çok keyifli etkinlik konukları bekliyor olacak.

Kaybolan Lezzetler Festivali ve Amacı

Kaybolan Lezzetler Festivali’nin amacı ülkemizin köklü tarihi boyunca evlerde pişirilmiş, ancak geleneklerin korunamaması ya da yeni nesillere aktarılmaması sonucu bugün unutulmuş tüm lezzetleri yeniden gün yüzüne çıkarmak ve dünyaya tanıtmak. Bu amaca dört ana aşama doğrultusunda ulaşılması hedefleniyor. Aşamalar kültür mozağini oluşturan yerel mutfakların özel bir komite tarafından yerinde incelenmesi ile başlıyor.

Yörede yaşayan insanlardan alınan tarifler birebir yazıya aktarılıyor. İkinci aşama, belirlenen tariflerin uygulanması ve son haliyle belgelenmesi. Belgelenen tarifler çeşitli sokak etkinlikleri, yarışma ve workshoplarla uygulatılıyor. Son ve en önemli aşama ise kaybolmuş bu lezzetlerin basın, medya, televizyon gibi araçlarla kitlelere tanıtılması. Ortaya çıkarılan tariflerin, bir kitap haline getirilerek basılacak olması ise dökümantasyon adına önem taşımaktadır.

2 YORUMLAR

  1. Her yıl gitmeye bayıldığım festivallerden biri! Birbirinden güzel lezzetleri tatmakla kalmayıp eve de bir dünya mükemmel ot alarak geri dönüyorum. Ete düşkün olan ben için bile oldukça güzel geçen bir etkinlik oluyor. Ege dışından gelmem nedeniyle her defasında yepyeni bir lezzeti tanıyor olmak gerçekten çok keyif verici. Herkesin gitmesini, tatil zamanını denk getirmesini öneririm! 🙂

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın