Niğde, Kayseri, Adana şehirlerinin sınırları içerisinde yer alan Aladağlar Milli Parkı, 1995 yılından bu yana milli park unvanı taşıyor. Akdeniz Bölgesi’nde, Toros Sıradağları’nın görkemli zirveleri arasında bulunan Aladağlar, jeolojik yapısı, doğal güzellikleri ve etkileyici manzaralarıyla doğa severlerin keyifle ziyaret ettiği yerler arasında.

Yüz ölçümü 54,2524 hektar olan Aladağlar Milli Parkı, jeolojik yapısının yanında bitki örtüsü, göl, sulak alanları ve hayvan varlığıyla da görülmeye değer. Milli parkın düşük yükseltiye sahip olan bölümlerinde göknar, karaçam ve kızılçam ağaçları görülürken; ağaç sınırının üst bölümlerinde ise kayalar arasında otsu bitkiler ve rengarenk çiçeklere rastlanıyor.

Aladaglar-Milli-Parki
Aladağlar Milli Parkı

Gece gündüz ısı farkının 30 dereceyi aştığı bölgede buzul gölleri ve Kapuzbaşlı şelaleleri keşfetmeyi sevenler için en etkileyici noktalardan. Milli park genelinde yaban domuzu, kurt, çakal, yaban keçisi, sansar gibi hayvanların dışında yırtıcı ve ötücü kuşlar da görülüyor.

Dağcıların ve tırmanma sporu ile uğraşan kişilerin en çok tercih ettiği parkurlar arasında yer alan Aladağlar Milli Parkı, her yıl yerli ve yabancı çok sayıda sporcuyu ağırlıyor. Emli Vadisi’nden başlayan, Sokullupınar mevki ve Yedigöller’i kapsayan doğa yürüyüşü rotası oldukça popüler. Ayrıca 3,756 metre yükselikteki Demirkazık Dağı’nın zirvesi güneşin doğuşunu seyretmek isteyenler için adeta bir cennet.

Zamanti-Irmagi-Aladaglar
Zamantı Irmağı’nda rafting yapılıyor.

Aladağlar Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Aladağlar Milli Parkı’na Adana, Kayseri ve Niğde’yi çevreleyen karayolu, demiryolu ve havayolu üzerinden ulaşmak mümkün. Adana ve Kayseri’deki havalimanları bölgeye en kısa sürede ulaşmak için ideal. Demirkazık Köyü’ne ulaşım için Niğde ve Adana’dan Çamardı otobüslerini kullanmak gerekiyor. Kayseri-Yahyalı arası 66 km, Niğde-Çamardı arası 65 km, Adana-Çamardı arası ise 160 km mesafede.

Doğa yürüyüşü, dağcılık, tırmanma, kamping, sportif olta balıkçılığı gibi birbirinden güzel etkinliklerin yapılabildiği Aladağlar Milli Parkı, şelaleleri, yemyeşil bitki örtüsü ve karlı zirveleriyle Anadolu’nun en güzel seyahat noktalarından biri.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın