Tatilin her türlüsünü severim. İçerisinde seyahat, yolda olmak, yeni yerler keşfetmek, duyguları canlandırmak var ne de olsa. Sadece görmek, öğrenmek değil; seyahat ederken ruhumuzu ve duygularımızı da besliyoruz. İngilizcedeki refreshment kelimesi bunun en iyi karşılıklarından birisi bana göre. Dinçleşme, canlanma da belki Türkçe’deki karşılığı.

İşte bunu en iyi hissettiğim yerlerden biri de Avustralya Alpleri oldu. Salzburg’dan başlayarak Hallstatt’a kadar süren bir seyahatim ruhumu besledi.

Alp-Esintisi
Avusturya Alpleri

Zirvelerindeki karlar ile nefis bir manzara sunan görkemli Alplerin manzarası olağanüstü. Karşısına geçip izlemek insanı hipnotize ediyor sanki. Gündelik hayatın o hengamesinden, gürültüsünden, karmaşasından uzakta büyüleyici bir tablonun içerisinde olmak gibi bir şey.

Alp esintisi ve kokusu ise insanın başını döndürüyor. Yemyeşil uzayıp giden çayırlarda otlanan geyikler, yemyeşil ormanlar ve çiçeklerin, otların kokusunu taşıyan Alp esintisi; şehir yaşantısında çoktandır unuttuğumuzun kokuların hayatımızdaki o boşluğunu hissettiriyor.

Alerjimden dolayı, kokuları olduğundan sanki daha güçlü hissetme yeteneğim var. Alp esintisi ve miss gibi kokusunu belki bir çoğunuzdan daha iyi hissedebiliyorum. Derince içime çekip o güzelim kokuyla ruhumu besledim. Yapılan araştırmalar koku duyumuzun hayatımız ve davranışlarımız üzerinde sandığımızdan daha etkili olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle Patrick Süskind’in Koku romanını okuduktan sonra kokuyla olan ilişkimin çok daha derin olduğunun farkına varmıştım.

Febreze-Kullananlar

Kokular beni alıp götürüyor veya uzaklaştırıyor. Öyle ki kokular hayatımda çok önemli rol oynuyor bir şeyi veya kimseyi sevip sevmememde. Yıllar ve yıllar önce hissettiğim kokulara dair iyi bir hafızam var ve benzer kokuyla karşılaşınca bana o anları tekrar yaşatıyor, bir illüzyon gibi sanki.

FebrezeKokular bazı şeyleri anlamlı kılıyor. Alplerden bu kadar etkilenmiş olmam da dağlardan gelen esintiydi. Çocukluğumdaki karların o berraklığını, temizliğini, esenliğini; o ot ve çiçek kokusunun büyüleyiciliği gibi sarmıştı beni Alplerin kokusu. Eskiye dair hislerim canlanmıştı.

Benzer hissi alışveriş sonrasında eve getirdiğimde odama sıktığım Febreze Alp Esintisi ile hissettim. Şimdi evim çocukluğuma veya Alplere gitmek istediğimde, koku giderici ve kötü kokuları maskelemeyip, yok eden Febreze Alp Esintisini kullanıyorum.

Koku sorununu maskeleyerek halletmek çözüm değil elbet. Alerjimden dolayı da pek de tercih etmediğim bir şeydi kokulu sprey ürünleri. İçeriğinde, kötü kokuya neden olan molekülleri emip çevreleyen ve sonra da buharlaştıran bir molekül bulunuyor.

Febreze sıkıldığında koku giderme teknolojisi sayesinde, evinizde sizi her an olmak istediğiniz yerde hissettiriyor. Kötü kokuları aktif olarak nötralize ederek, ferah bir hava yaratıyor.

Dağ veya bir kar tatili yaparken hissettiğiniz bembeyaz karın temizliği, dağdaki sessizliğin huzuru, havanın kokusunu evinize taşımak istiyorsanız deneyin. #YetisFebreze

1 YORUM

  1. İlk defa dün eşimle denedik. Evde balık pişirdikten sonra kullandık. İnanması zor ama havayı tertemiz yaptı, hatta eve misafirliğe gelen arkadaşlarımıza sorduk, onlar da hava iyi dediler. Biraz geç keşfettik ama, tavsiye ederiz herkese.

Bir Yorum Yaz