Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, Antalya’nın İbradı (Aydınkent) ilçesi sınırlarında bulunuyor. Karstik yer yapısının oluşturduğu 3 katlı mağaradan meydana gelen Altınbeşik Mağarası ve çevresindeki doğal güzellikler 1994 yılından bu yana milli park statüsünde.

Toplamda 1,156 hektar genişliğinde bir alana yayılan milli park, Manavgat Vadisi’nin sunduğu doğal güzelliklerle önemli bir çekim merkezi. Milli parkın en çok ilgi çeken noktası ise mağara. Orta Toroslar’ın karstik yapısının uzun yıllar içerisinde şekillenerek oluşturduğu mağara, yılın her dönemi su altında.

Altinbesik-Magarasi-AntalyaMağaranın girişinden itibaren ilk 200 metrelik bölüm alt seviyeyi oluşturuyor. Alt ve orta seviyelerde bulunan yeraltı akarsuyu, her dönem su seviyesinin benzer kalmasına neden oluyor. Alt seviyenin bitiminde bulunan 40 metrelik dik çıkış, beyaz renkli kalın travertenlerle kaplı. Görsel şölen sunan bu bölüm, mağaranın en heyecan verici yeri olarak tanımlanıyor.

Mağaranın çevresindeki zengin flora ve karstik yeryüzü şekilleri de görülmeye değer. Doğa yürüyüşü, tırmanma, kamping, koşu gibi sporlarla ilgilenenler için bölge cennet konumunda. Konaklamak için tek seçenek Ürünlü köyü ve İbradı ilçe merkezi.

Altinbesik-AntalyaAltınbeşik Mağarası Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Antalya’nın İbradı (Aydınkent) ilçesine 7 km uzaklıkta bulunan milli park, Ürünlü köyünün 5 km güneydoğusunda, Manavgat Vadisi’nin batı yamacında konumlanıyor.

Antalya şehir merkezinden 167 km mesafede bulunan mağaraya en yakın havalimanı Antalya ve Alanya Gazipaşa’da. Karayolu ile gelmeyi düşünenlerin Beyşehir-Antalya karayolunu kullanmaları gerekiyor. Antalya merkezden İbradı-Ürünlü rotası takip edilerek, Ürünlü köyünden Altınbeşik Mağarası’na yaya olarak 1 saatlik yürüyüş ile ulaşılabiliyor.

Altinbesik-Magarasi-Milli-ParkiDoğa ve seyahat severler için keyifli bir rota olan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, Antalya bölgesinde en bakir kalan noktalardan biri.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın