Altındere Vadisi Milli Parkı, Trabzon’un Maçka ilçesi sınırlarında bulunuyor. Doğu Karadeniz’in en güzel manzaralarını sunan milli park, derin bir vadiden akan Altındere ile birlikte, zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ile ziyaretçilerini etkiliyor.

Yüzölçümü 4,800 hektar olan bölge, 1987 yılından bu yana milli park statüsü taşıyor. Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan, MS 4. yüzyılda kurulan, Türkiye’nin en önemli inanç merkezleri arasında yer alan Sümela Manastırı vadinin batı yamacında deniz seviyesinden 1,300 metre yükselikte ve milli park sınırlarında bulunuyor.

Sumela-Manastiri-Milli-Park
Sümela Manastırı, milli parkın en çok ziyaretçi çeken yapısı

Yüzyıllardır bölge halkı tarafından mera olarak kullanılan milli park bölgesi, 65 km’lik orman yolu ile 2,605 km uzunluğundaki yayla patikası ile aynı zamanda doğa ve yürüyüş severler için tam anlamıyla bir cennet.

Sümela Manastırı

Milli park sınırlarında bulunan Sümela Manastırı, tarihi ve arkeolojik açıdan dünyanın en önemli değerleri arasında. Halk arasında Meryem Ana Manastırı olarak da bilinen bu manastır Sümela ismini Yunanca’da kara, siyah, karanlık anlamına gelen ‘melas’ kelimesinden alıyor. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en görkemli dini yapısı olan manastır, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Altindere-Vadisi-Trabzon

Akarsu, bitki ve hayvan çeşitliliği açısından da oldukça zengin olan milli park sahası içerisinde bugüne kadar 135 bitki, 43 memeli hayvan ve 184 kuş, 181 böcek, 9 amfibi, 12 sürüngen ve 10 balık türünün yaşadığı tespit edilmiş.

Altındere Vadisi Milli Parkı’nda Ne Yapılır

Milli parkta bulunan Sümela Manastırı, tarih ve arkeolojiye ilgisi olanların ilk ziyaret ettiği yer. Trekking, kampçılık, sportif balık avcılığı, doğa araştırması, bilimsel çalışma yapmak amacıyla da farklı ilgi alanlarından ziyaretçiler milli parkı ziyaret ediyor.

Altindere-Vadisi-Milli-ParkiOrman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Trabzon Şube Müdürlüğü’ne ait 32 yatak kapasiteli 7 bungalov ve 8 yatak kapasiteli sosyal tesis ziyaretçilerin konaklaması için yılın her dönemi hizmete açık. (Milli Park Şefliği Telefon: +90 462 531 10 61)

Altındere Vadisi Milli Parkı nerede

Altındere Vadisi Milli Parkı’na nasıl gidilir

Trabzon’un Maçka ilçesi sınırlarında bulunan Altındere Vadisi Milli Parkı, Trabzon’a 48 km, Maçka’ya 18 km, İstanbul’a 1113 km, İzmir‘e 1377 km, Ankara’ya ise 786 km mesafede. Milli parka en yakın yerleşim yeri 2 km uzaklıktaki Coşandere Köyü. Altındere köyü ise 17 km uzaklıkta.

Milli parka Türkiye’nin farklı şehirlerinden hava, deniz ve kara yoluyla Trabzon üzerinden ulaşım sağlanıyor. Trabzon merkezden Maçka yönüne dolmuş seferleri mevcut.

Yeşilin farklı tonlarının görüldüğü Altındere Vadisi Milli Parkı, Sümela Manastırı gibi dünyaca ünlü kültürel bir değerle her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Farklı aktivitelerin yapıldığı, doğanın görsel şölen sunduğu bu muhteşem milli park seyahat severleri bekliyor.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın