İnsanların yurtdışı tatili yapması maddi olarak ciddi bir külfet. Bir de bunun yanında vize işlemleri esnasında yaşanan sorunlar eklendi mi içinden çıkılmaz bir durum yaşanabiliyor. Uzun yıllardır hayalini kurduğunuz Amerika gezisini sonunda gerçekleştirme fırsatı bulduğunuz her şey önemli olabiliyor.

ABD vatandaşlık sertifikasını almak için ne yapabilirim?

Amerika-VizeBu sertifikanın alınması sanıldığı kadar kolay bir işlem değil. Ülkenin Göçmen ve Vatandaşlık bürolarından özel bir başvuru yapmalısınız. Bu ülkenin vatandaşlık şartları oldukça ağır. Bu ülkenin vatandaşı olmak için başka ülkelerin vatandaşlıklarından çıkma zorunluluğu aranıyor. 5 Yıl süre ile ABD de yaşamış olma şartı ve tüm evraklarınızın tamam olması kuralları var. Sonrasında uygun bulunursa vatandaşlık kabulü gerçekleşiyor.

Vize süresi bilerek ya da bilmeden aşıldı. Bu durumda nasıl bir yol izlenmeli?

Bu durum cezaya tabi. Kendi ülkenizden ayrıldığınız tarih baz alınarak maddi para cezası uygulanır. Böyle bir durumla karşılaştığınız anda hemen kendi büyük elçiliğinize durumu bildirip, başvuruda bulunmalısınız. Cezalar vize süresine göre değişiklik arz eder. Siz cezaya giren vizeniz için başvuruda bulunup, sonrada para cezasını yatırmanız taktirinde vizeniz yeniden uzatılabilir.

Bu cezayı ödememeniz durumunda ise sınır dışı edilme durumunuz mevcut. Geciktirme süreniz çok önemli. Çünkü 1 – 15 gün arasında Türkiye’ye giriş yasağınız yok iken 19 – 90 gün arasında Türkiye’ye 3 ay girişiniz yasaklanır. 90 Günden fazla bir süre vizede aşım olursa, bu durumda da 6 ay ülkeye girişiniz yasaklanır.

Parmak izi alınması durumlarında nasıl bir prosedür uygulanır?

Parmak izi alma konusunda Ankara da bulunan ABD büyük elçiliği size yardımda bulunamaz. Sizden bu parmak izini hangi birim istiyorsa, parmak izinizi oraya vermek zorundasınız. Sizden alınan parmak izini Türkiye’nin hangi şehrinde yaşıyorsanız, o şehrin yabancılar polisine giderek teslim etmeniz gerekmektedir.

Bunlar kafamı kurcalayan ve bilinmesi gereken sadece birkaç soru ve cevabı. Site içinde buna benzer pek çok konu hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Amerika vizesi online işlemlerini de yine bu site üzerinden halledebilmektesiniz. Bu ülkeyi gidip ziyaret etmek istiyorsanız ve nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda tam olarak bilgiye sahip değilseniz kesinlikle bu siteye girmenizi ve site yetkilileri ile görüşmenizi sizlere öneriyorum. Sizin adınıza tüm işlemleri çözecek olan bu siteden çok büyük yardım alacaksınız.

9 YORUMLAR

  1. Ben Schengen vizesiyle Amerikaya gidebilir miyim? Turistlik amaçlı. Bir de mesela orda evlenebilir miyim? Ne yapmam gerekiyor?

    • Schengen vizesi yalnızca Schengen rejimine dahil olan Avrupa ülkelerinde geçerli. Bu vize ile ABD’ye seyahat etmeniz mümkün değil. ABD’de evlenmeniz mümkün. Uygun eş adayını bulduktan sonra resmi işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

  2. Kemal bey merhaba, 8.aya kadar geçerli Romanya vizem var. Birçok defa karayolu ile Bulgar üzerinden gittim. Bu defa Romanya’ya gidip ordan Moldovya ve dönüşte Romanya üzerinde Bulgaristan, Kosova, Bulgaristan ve Türkiye yapmayı planlıyorum. Bordo pasaporta sahibim, Bulgaristan ile sorun yaşar mıyım veya nasıl bir yol izlerim sorun yaşamamak adına? Teşekkür ederim.

  3. Ben 10 yıllığına yeni pordo pasaport aldım. Ve turistik amacı Amerika Birleşik Devletlerinde seyahat etmek istiyorum ve sigortalı çalışanım. 1 ( Sormak istediğim sadece konsolosluk benden istediği gereken evraklar) 2.Eğer Amerikan vizesi aldıktan sonra aktarmalı Avrupadan uçuşlar için Schengen vizesini nerden almamıs gerekiyo)? Saygılarımla Teşekkür ederim

    • Amerikan vizeniz sadece Amerika için geçerli olup diğer ülkeleri kapsamamaktadır. Adı üzerinde ”Amerikan vizesi” Pasaport türüne göre giriş çıkış yapabileceğiniz ülkeler bellidir. Daha fazla araştırın lütfen.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın