Türkiye’nin güney kıyılarında her yıl milyonlarca yerli ve yabancı tatilciyi ağırlayan Antalya, kültür turizmi meraklıları için adeta bir cennet. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bu muhteşem şehirde, geçmiş günlerden kalan görkemli yapıları ve tarihi eserleri görebileceğiniz sayısız antik kent bulunuyor. Antalya tatili yaptığınızda bunları da listenize almayı unutmayın.

Antalya’da Ziyaret Etmeniz Gereken Tarihi Yerler

1Sillyon Antik Kenti, Serik

Belek merkezine 12 km uzakta, Koçhisar tepesi üzerinde bulunan Sillyon Antik Kenti‘nin antik kapısı hala ayakta duruyor. Kentin surları ve kuleleri de görülmeye değer.

2Noel Baba Kilisesi, Demre

Kaş ve Finike arasında bulunan Noel Baba Kilisesi, Noel Baba olduğu düşünülen Aziz Nicholaos’ın ölümünden sonra inşa edilen mistik bir tarihi yapı.

3Myra Antik Kenti, Demre

Kaya mezarları, Likya yazılı kitabeleri ve Roma dönemi tiyatrosu ile mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Myra Antik Kenti‘nin geçmişi, M.Ö 5. yüzyıla kadar dayanıyor.

4Termessos Antik Kenti, Korkuteli

Güllük Dağının yaklaşık bin 150 metre yukarısında bulunan Termessos Antik Kenti‘ne ulaşmak için aracınızı park ettikten sonra patika yolu takip ederek, yürümeniz gerekiyor.

5Oluk Köprü, Manavgat

Eski adı Eurymdon olan Oluk Köprü, Köprüçay Nehri üzerinde bulunan ve inşa tekniklerinin sağlamlığı ile dikkat çeken Roma dönemine ait muhteşem bir yapı.

6Tarihi Saat Kulesi, Merkez

Kale Kapısı mevkiindeki dış surlar üzerinde bulunan 14 metre yüksekliğindeki Tarihi Saat Kulesi, 1901 yılında 2. Abdülhamit adına inşa ettirilmiş. Antalya Kaleiçi bölgesinde açılan butik Antalya otelleri oldukça etkileyici. Mellon Hotel ve Kaucuk Residence uygun seçenekler arasında.

7Olimpos Antik Kenti, Kumluca

Hellenistik dönemde kurulan Olimpos Antik Kenti, hala gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen tarihi yapıları ile Antalya’nın en güzel noktalarından biri. Backpacker turizmi ile parlayan Olimpos artık her bütçeden gezginleri misafir ediyor. Ağaç evlerinden lüks butik otellerine kadar çok çeşitli tatil seçenekleri var.

8Magydos Antik Kenti, Karpuzkaldıran, Lara

Şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre mesafede bulunduğu için ulaşım anlamında oldukça rahat olan Magydos Antik Kenti, içinde yapay liman, hamam ve su kemerleri bulunuyor.

9Aspendos (Köprüpazar) Köprüsü, Serik

Romalılar tarafından yapılan ve Köprüçay nehri üzerinde bulunan Aspendos Köprüsü, geçmişte üstünde pazar kurulduğu için ‘Köprüpazar’ ismiyle de anılıyor.

10Kaş Antik Tiyatrosu, Kaş

Antiphellos Antik Kenti içerisinde bulunan en etkileyici tarihi yapılardan olan Kaş Antik Tiyatrosu, deniz kenarında bulunması nedeniyle de dikkat çekiyor. Seaview Hotel en şahane lokasyona sahip yerlerden birisi.

11Gelidonya Feneri, Kumluca

Taşlık Burnunda yer alan ve resmi kayıtlarda ‘Taşlık Feneri’ olarak geçen Gelidonya Feneri, Türkiye’nin deniz kenarında bulunan en büyük feneri olarak biliniyor. Ülkemizin en güzel manzarasına sahip yerlerden birisi. Likya Yolu rotasının en çok ilgi gören yerlerinden.

12Yivli Minare, Kaleiçi

Antalya’nın sembol eserlerinden biri olan Selçuklu zamanından kalma tarihi Yivli Minare, şehrin hemen hemen her noktasından görülüyor.

13Apollon Tapınağı, Side

Güneşin oğlu Apollon’a adanan tarihi Apollon Tapınağı’nın, eşsiz ve görkemli mimarisi, özellikle günbatımının ışıkları altında mükemmel bir görünüme bürünüyor.

14Perge Antik Kenti, Aksu

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alması için önerilen Perge Antik Kenti, görkemli ve etkileyici tarihi yapıları ile Hellenistik dönemin en önemli antik kentlerinden.

15Aspendos Tiyatrosu, Serik

Antik tiyatrolar arasında en iyi korunan ve Anadolu’daki Roma tiyatroları arasında sahnesi ile günümüze ulaşan nadir örneklerden olan Aspendos Tiyatrosu, 17 bin kişilik eşsiz bir yapı.

Türkiye’nin en gözde tatil destinasyonlarından biri olan Antalya’nın tarihi yerlerini gezip, muhteşem plajlarında deniz ve güneşin tadını çıkarma fırsatını kaçırmayın.

13 YORUMLAR

  1. Kekova Kaleköy’de de bir antik kent var. Hem Kekova’ nın büyüsünü görüp hem antik kenti ziyaret etmek isteyenler için.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın