İzmir‘in Karataş semtinde bulunan Asansör, zihinlerde canlandırılandan biraz farklı. Genellikle binalarda merdiven çıkmamak için kullanılan asansör, İzmir Konak’ta iki semt arasındaki mesafeyi kısaltmak için kullanılıyor. Birbirinden 58 metrelik yükselti farkına sahip bu iki mahalle arasındaki 155 basamaklı merdiven, 1907’de yerini Asansör’e bırakıyor.

İzmir’de gezilecek tarihi yerler arasında bulunan Tarihi Asansör, Mithatpaşa Caddesi ile Halilrıfatpaşa Caddesi arasındaki yolu kısaltmak amacıyla Musevi iş adamı Nesim Levi tarafından yaptırılıyor.

Izmir Tarihi Asansor

Asansörün yaptırılma hikayesi de oldukça ilginç. Yükseklik farkından dolayı bölgeye, Türklerin “Karataş Merdivenleri”, yukarıdaki semtte yaşayan Yahudilerin “Devidas Merdiveni” adını verdikleri merdivenler yapılıyor. Devidas Ailesi’nin babası, merdivenlerden inerken düşüp ayağını kırıyor. Ulaşımın zorluğunu gören dostu Levi de bir proje hazırlayarak bu iki asansörü yaptırıyor.

Ziyaretçileri Karataş tarafından gelişte, “Asansör Çıkmaz Sokağı” olarak da bilinen Dario Moreno Sokağı karşılıyor. Konak gezilecek yerler arasında, restore edilen ve kafe olarak kullanılan eski Rum evlerinin olduğu bu şirin sokak görenlerin beğenisini topluyor. İzmirli Ünlü Sanatçı Dario Moreno‘nun şarkıları eşliğinde geçilen sokağın sonunda Asansör’ün girişine ulaşılıyor.

Izmir_Asansor

En az girişi kadar yukarısı da etkileyici olan Asansör, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor. İzmir’deki en güzel kuşbakışı manzaralardan birine sahip olan mekan, her gün balkonunda çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Burada bulunan kafe ve restoran keyifli bir sohbet ve enfes manzara eşliğinde yemek için tercih ediliyor.

Asansor, Izmir
Asansor, Izmir

Gün batımının en güzel izlenebileceği yerlerden olan Asansör, İzmir merkezde gezilip görülecek yerler arasında. İzmir Körfezi’ne hakim bu mekan kentin cazibe merkezi olarak kabul ediliyor.

Bir Yorum Yaz