Paris, romantizmin, aşkın ve güzelliğin her köşede görüldüğü ikonik bir Avrupa şehri ola gelmiştir. Fransa turizminin kalbini oluşturan Paris, 2012 yılında 83 milyon yabancı turisti ağırlayarak dünyanın en çok turist çeken şehri ünvanını elinde tutuyor. Paris’e gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında Disneyland gelirken, Paris’in sembolü Eyfel Kulesi ise, Paris’te en çok ziyaret edilen yerler sırasında beşinci sırada yer alıyor.

Paris’in en yüksek rakımlı yeri olan Montmartre Tepesi, Paris gezilecek yerler arasında ikinci sırada yer almış, Notre Dame Katedrali‘nin de bulunduğu Saint-Michel bölgesi üçüncü olurken, Paris’te en çok ziyaret edilen yerler listesinde Louvre Müzesi dördüncü sırayı alıyor.

Disneyland’ı 2012 yılında yaklaşık 16 milyon, Eiffel Kulesi’ni ise 7 milyon turist gezdi. Fransız turizm bakanlığı yetkililerine göre, yabancı turistler 2012’de 35,8 milyar Avro para harcadı. Bu rakam 2011 yılına göre, % 6,3 oranında artış gösterdi.

Opera Garnier, Vendome, Concorde, Chatelet  Meydanları, Aleksandr Köprüsü, Meclis Binası, Orsay Müzesi ve Zafer Takı ile Paris, her sokağında gezilecek ve mutlaka görülmesi gereken yerler açısından çok şey vaadediyor.

Paris Fotoğrafları

The Basilica of Sacré-Cœur

Sacré-Cœur
Sacré-Cœur

 

5 YORUMLAR

  1. Paris tam bir aşıklar şehri. Lüksemburg bahçesini gezenler ve oradaki banklarda oturanlar iyi bilir. 😉

  2. İlk fırsatta görmek istediğim yer!!!!!!!! Paris aşk şehri. Paris aklıma gelince aşk geliyor aklıma, Çok görmek istiyorum.

  3. Avrupa tatili planladığımda ilk gideceğim yer Paris olacak. Filmlerde gördüğümüz, facebookta fotoğrafları dolaşan yere birben gidemedim yani 🙁

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın