Asya, diğer kıtalarla karşılaştırıldığında Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerin sayıca daha fazla olduğu bir coğrafya. Ortadoğu’dan Orta Asya’ya, Moğolistan’dan Hint Okyanusu’na kadar çok geniş bir alanı kaplayan Asya kıtasında vizesiz gidilebilen çok sayıda ülke var. Vizesiz Asya ülkeleri, çoğunlukla deniz güneş kum tatili yanında, benzersiz ve ilginç kültür ve uygun fiyatlı tatil imkanı sunuyor.

Vize için evrak toplama derdi olmadan, vize harcı için ücret ödemek ve zaman kaybını hiç yaşamadan seyahat edebilme özgürlüğü isteyenler tatil rotalarınızı Asya’ya çevirin. Ucuza uçak bileti yakalayınca uçup gitmek gerek. Asya’da vize istemeyen ülkeler listesini sizler için bir araya getirdik.

Qatar Airways Travel Festival başladı! turna.com neredeyse %60′ varan kısıtlı sayıdaki biletleri sunuyor.Popüler seyahat noktaları arasında ise, Maldivler (en düşük 379$), Phuket (en düşük 489$), Kolombo (en düşük 409$), Pekin (en düşük 419$) ve Bali (en düşük 509$) bulunuyor.

Vizesiz Asya Ülkeleri

1. Bahreyn 

Manama-Bahreyn
Manama, Bahreyn

Ortadoğu’nun en stratejik noktalarından birinde kurulu olan Bahreyn, tarih ve modern yaşamı bir arada sunuyor ziyaretçilerine. Başkent Manama ülkenin en hareketli noktası. 3 adadan oluşan ülke Arap dünyasının en gelişmiş ekonomisine sahip. Nüfusunun 3’te 1’ini yabancıların oluşturduğu ülke

Suudi Arabistan’a köprü ile bağlı olan ülkenin havalimanında iç hatlar terminali olmaması ilginç bir ayrıntı. Başkent Manama’da görülecek yerler arasında, Bahreyn Ulusal Müzesi, Al-Fatih Cami, Khamis Cami, Coral Plajı, Al Dar Adası bulunuyor. Türk vatandaşları Bahreyn’e yapacakları seyahatte havalimanında 14 günlük vize alabiliyor.

2. Bangladeş 

Banglades
Bangladeş dünyanın en fakir ülkelerinden biri

Geçmişte Doğu Pakistan adıyla Pakistan’a bağlı bir bölge olan Bangladeş, 1969 yılından bu yana bağımsız. Hindistan’ın doğusunda, Asya kıtasının güneyinde yer alan ülke bölge kültürünün en iyi gözlemlenebileceği yerlerden.

Başkent Dakka, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. Dünyanın en uzun kumlu plajı Cox Bazar, doğal hayatı gözlemlemek için iyi bir seçenek olan Sundarban öne çıkan yerlerden. Başkentte gezilecek yerler arasında ise, Parlamento Binası, Savaş Müzesi, Ulusal Müze, Ramna Park, Ermeni Kilisesi, Gül Bahçesi, Dakka Hayvanat Bahçesi ve Kemal Atatürk Caddesi bulunuyor. İnsan kalabalığının hiç eksilmediği ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları sadece Dhaka (Dakka) Havalimanı’nda 30 güne kadar vize alabiliyor.

3. Doğu Timor 

Dogu-Timor
Doğu Timor

Güneydoğu Asya’da Timor adasının doğusunda kurulu olan Doğu Timor, 2002 yılından beri bağımsız. Portekiz ve Endonezya etkisi altındaki ada ülkesinin nüfusu yaklaşık 1 milyon. Ülkenin tek şehir yapısı başkent Dili‘de görülüyor.

Yakın geçmişe kadar iç savaşın etkisinde olan ülkede savaşın izleri her köşede görülebiliyor. Sahillerinde timsahlara rastlanan ülkede, doğal güzellikler ve yerel kültür insanı etkiliyor. Doğu Timor Müzesi ve Arşivi, Alola Foundation Center & Shop, Cemetery of Santa Cruz görülmesi gereken yerlerden. Türk vatandaşları Doğu Timor’a yapacakları ziyaretlerde gümrük kapılarında 30 günlük vizeyi 30 $ karşılığında alabiliyor.

4. Endonezya 

Endonezya
Endonezya

Tam 17,508 adanın bir araya gelmesiyle oluşan Endonezya 250 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık 4., Müslüman ülkeler arasında ise ilk sırada yer alıyor. 5 ana adadan oluşan ülkede başkent Cakarta ve Bali adası en popüler yerler arasında.

Ülkenin nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu şehir Cakarta, mimari eserleri, trafiği, karmaşası ve hiç bitmeyen hareketi ile bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden. Ulusal Müze, Cakarta Katedrali, İstiklal Cami, Immanuel Kilisesi, Wayang Müzesi, Ulusal Anıt ve Thouand Adası başkentte görülmesi gereken yerlerden. Endonezya kültürünün korunduğu en iyi yerlerden biri olan Bali’deki Ubud da listeye eklenebilir. Türk vatandaşları Endonezya seyahatlerinde sınırda 30 günlük vize alabiliyor.

Qatar Airways ile turna.com sitesinden Jakarta uçak bileti fiyatları için tıklayın.

5. Filipinler 

Filipinler
Filipinler

Pasifik Okyanusu’nun batısında, Güneydoğu Asya ülkeleri arasında yer alan Filipinler‘in başkenti Manila. Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip 5. ülke olan Filipinler adalardan oluşuyor. 12 milyonu aşkın vatandaşı yabancı ülkelerde yaşayan Filipinler, bu alanda dünyada birinci.

Doğası, kültürü ve gelenekleriyle insanı etkileyen ülkede başkent Manila ilk görülmesi gereken yerlerden. Geçmişin izlerini taşıyan Manila’da görülecek yerler arasında, Santiago Hisarı, Malate Kilisesi, Ulusal Müze, San Sebastian Kilisesi, Rizal Park, Metropolitan Sanat Müzesi bulunuyor. Deniz, kum ve güneş tutkunları ise Boracay’ı tercih ediyor. Filipinler’i ziyaret edecek Türk vatandaşları 30 güne kadar vizeden muaf durumdalar.

6. Filistin 

Ramallah-Filistin
Ramallah, Filistin

Ortadoğu’da çatışmaların bir an bile durmadığı Filistin, dünyanın en köklü medeniyetlerinin buluştuğu noktada kurulu. Arap ve Yahudilerin 20. yy’dan bu yana süre gelen egemenlik mücadelesinin devam ettiği topraklarda çok sayıda kutsal mekan bulunuyor.

Farklı medeniyetlerin izlerine tanıklık edilebilen topraklarda çatışmalar nedeniyle turizm gelişme gösteremiyor. İdari başkenti Ramallah olan Filistin’in deklare edilen başkenti ise Kudüs. Filistin’i ziyaret edecek Türk vatandaşlarından vize istenmese de doğrudan ülkeye giriş imkanı bulunmuyor. Bu yüzden Mısır ya da İsrail üzerinden geçişler için ilgili ülkelerin vizesine ihtiyaç duyuluyor.

7. Hong Kong

Hong-Kong
Hong Kong

Uzak Doğu’nun Batılısı olarak anılan Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel idari bölge. Dünya ticaretinde önemli bir paya sahip olan özel yönetim bölgesi, Asya’nın en büyük serbest pazarı, limanı, sanayi ve turizm merkezi olarak tanınıyor.

Hong Kong Adası, Lantau Adası ve Kawloon yarımadasından oluşan Hong Kong’ta ülkenin kalbi Hong Kong Adası’nda atıyor. Batı ile doğu kültürlerinin karmasının görüldüğü şehirde Victoria Zirvesi, Ocean Park, Hong Kong Tarih Müzesi, Büyük Buda, Nan Lian Bahçesi, Hong Kong Bilim Müzesi, Denizcilik Müzesi ve Yıldızlar Caddesi görülmeye değer. Türk vatandaşları 90 güne kadar olan seyahatlerinde Hong Kong’a vizesiz giriş yapabiliyor.

Diğer sayfaya geçin…

30 YORUMLAR

 1. Arkadaşlar Mauritius bence gidilebilecek en iyi ada ülkesi diyebilirim. Biraz pahali ama İskandinav turistler bolca revaçta Fransızc ve İngilizce de işinizi görür.

  • Bende gezi programinda görmüştüm hep aklımda. Şeyseller de kafami kariştiriyor biraz. Ikisi arasinda kaldim. Temelli yerlesmek istiyorum. Nasil olur acaba?

 2. Kemal bey merhaba, bugün sizin sayfanızda turna.com indirimini gördüm ve ne zamandır gitmeyi düşündügüm Boracay, Banaue için Manila biletimi aldım ☺️ Şimdi Filipinler yazılarınızın çıktısını alıp çalışmaya başlıyorum 😌 Tanzanya yazılarınızı da heyecanla bekliyorum, iyi yolculuklar dilerim.

  • 2 yıl önce 17 günlüğüne Filipin seyehatim oldu, manila, cebu ve bohol Ada’sını dolaştım
   Manila başlı başına bir kaos İstanbul’dan trafik açısından hiç bir aşağı kalırı yok
   Tavsiyem fazla manilada kalmamanız.. Aynı Zaman’da seyyar satıcılara pek yaklaşmayın ..
   Otellerinde genellikle sucak su sıkıntısı yaşanıyor bunu rezervasyon yaparken sormanız iyi olur
   Ayrıca en güzel ayı subat ve mart aylarında gitmenizi tavsiye ederim çünkü oranın yaz ayı acayip sıcak ben subat ayında gittim ve klimasız yatamıyordum..
   Manila da konaklıycsksanız eğer makati semtinin Burgaz caddesinde bir Türk restaurant I var..burası eğlence mekanlarıyla meşhur bir yeri makati-Burgaz …
   yazCak çok şey var ama ellerim yoruldu 🙂
   Bohol baslı basına süper bir Ada’sı bence boracay dan pek aşağı kalır tarafı yok ..Deniz kumsal süper
   Deniz altına dalma niyetiniz varsa birebir bir yer ayrıca bohol de hary porter filmiyle meşhur olmuş chocalate hils İ yani çikolata Tepeleri’ni görmenizi tavsiye ederim , ayrıca sadece bohol de yasayan miniminnacık Memeli bir hayvan olan tarsier İ de görmeden gelmeyin
   İsmini şu an unuttuğum bir nehir var o nehirde güzel bir içi restaurant olan tekne de sakın balık yememezlik yapmayın🙂
   Bohol Ada’sının taglibaren şehrinden 2000 pesos karşılığı bir münübüs kiralayabilip tabi şoförde araç sahibi sizi bu yazdığım yerlere sabahtan aksama gezdirir..
   Her taksiye bindiğinizde uzak gidicekseniz eğer pazarlık yapın.. Bu arada manila hava limanında taksiye binmeyin acayip kazık lıyolar hemen dışarı çıkın havalimanından ,beyaz renkdeki taksilere binmenizi tavsiye ederim fiyat yönünden..havalimanı ihalesini alan taksi firmasının taksilerinden Başka taksicileri sokmuyorlar onun için içerde ve dışarda fiyat çok farklı…
   Ama güvenlik konusunda da sarı taksiler…
   acayip misafir perver bir ülke her kez genelde İngilizce konuştuğu için sıkıntı olmuyor pek ..geceleri pek tenha yerlerden uzak durun özellikle cebiyse gidecekseniz eğer liman tarafına uğramayın gece tehlikeli.. Ben izmire benzettim cebu yu çok güzel bir şehir ..
   Dünyanın sayılı büyük AVM lerinden birisi olan ayala center da gezilecek bir yer eğer alış verişi seviyorsanız aynı isimde AVM manilada da var ama cebu daki bambaşka….!
   Ayala centerin karşısında thun otel temiz ve sıcak su yönünden güzel bir otel fiyatında gayet uygun aynı otelden manila da da var aklınızda bulunsun
   Kesinlikle internetten otel ayırtmayın orda daha ucuz haberiniz olsun…
   Eğer sormak istediğiniz Bi soru olursa bana E-Mailimden ulaşabilirsiniz
   İyi seyehatler dilerim

 3. Merhaba Kemal abicim. Tayland’a gitmeyi planlamis durumundayiz bu yaz icin. Bir öneriniz, tavsiyeniz veya dikkat etmemiz gereken birsey varmi?

 4. 2 yıl Filipinler’de yaşadım. Filipinler ucuz bir ulke degil. Gidecek arkadaşlara her turlu yardımcı olabilirim.

 5. Uzak, biletler pahalı ama harika egzotik kıyılar, tarih kokan şehirler, derin kültürler ve en sevdiğim ise baharat dolu lezzetler hep Asya’da. Vizesiz gidilebilmesi büyük avantaj.

   • Bhutan vizesiz ülkeler listesinde, ancak dediğim gibi ancak turla girişe izin veriliyor bildiğim kadarıyla. Ekstra vize için uğraşmanız gerekmiyor, ama tek başına da gidemiyorsunuz.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın