Avrupa’nın en güzel şehirlerini listelemek pek de kolay değil. Ne de olsa Avrupa, zengin tarihi, barındırdığı kültürü, ünlü sanatçıların eserleri ile süslenmiş başkentleri, kökleri Orta Çağ’a dayanan mimariye sahip şık sokaklarıyla baştan çıkarıcı bir çok şehre sahip. Bu yüzden ziyaretçilerine sunduğu alternatifleriyle Avrupa şehirleri her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Uygun uçak bileti bulmanın kolaylaştığı şu günlerde keyifli bir seyahat için rotanıza alabileceğiniz en güzel Avrupa şehirlerini bir araya getirdik. Instagram’dan takip edin  @yoldaolmak

Görmeniz Gereken En Güzel Avrupa Şehirleri

10Saraybosna

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna, yakın geçmişte zor zamanlar yaşadı. Farklı inançların bir arada hoşgörü ile yaşadığı şehirde görülebilecek çok yer var. Zengin koleksiyonu ile Ulusal Kütüphane, Osmanlı izlerini taşıyan Başçarşı bu yerlerden birkaçı. Etkileyici camileri, Romeo ve Jülyet Köprüsü, Saraybosna Tarih Müzesi ve leziz yemeklerin sunulduğu küçük esnaf lokantaları şehirde yapılabileceklerden. Bosna Hersek vizesiz ülkeler arasında.

49 YORUMLAR

 1. Gercekten en guzel su sehirler demek cok zor. Yukarida yazilan sehirlerin tamamina katiliyorum. Ben de Düsseldorf demek istiyorum. Bu sehir eski ve yeni karisimi, moda sehri, canli bir sehir. Siralamayi tekrarlamak istemem ancak Brugge henuz goremedim. Çok methediliyor sanirim. İlk ziyaret edecegim sehirler arasinda olacak.

 2. Amsterdam da harika bir sehir. Ozgurlukler kenti wondel park ta dolaşıp kanal turu yapıp herkesle ingilizce konuşabilir,Bisikletle gezerek butun sehri dolaşabilirsiniz. her kesimden insanın olduğu çok özgür bir şehir. Gene gideceğim heralde

 3. Sarajevo ve Dublin var Roma Lüksemburg Viyana Prag Paris yok ..Bunu yayınlayan kardeşim bence biraz daha objektif olmalisin

 4. Geçtiğimiz hafta Budapeşte’deydim. Gerçekten nefis bir şehir! Ama Avrupa’nın çok güzel ufak şehirleri var. Birçoğu bilinen büyük kentlerden güzel. Almanya’da yaşıyorum bir senedir. Masal gibi şehirler gezdim. Mesela Heidelberg!

 5. Budapeşte rüya gibi bir şehir kesinlikle tavsiye ederim! Roma ve Floransa da güzeldi ama ben İtalya’da en çok Toscana bölgesindeki San Gimignano’yu sevdim, cennet gibiydi…

 6. Slovakya’nın Banska Stiavnica şehri de olmalı. Zaten şehir olarak (tamaen) UNESCO Dünya Mirası listesinde..

 7. Floransa ve Prag benim gezdiğim Avrupa şehirleri içerisinde en sevdiğim ve en çok keyif aldığım yerler. Birbirine de benzemelerindendir belki bu akdar sevmem ikisini de.

  • Roma, tam anlamıyla bir müze şehir, açık hava müzesi. Avrupa gezisine çıkacakların ilk gitmesini önerdiğim şehir. Ama öyl1 1-2 günlük hızlandırılmış turlarla değil, 1 haftalık zaman ayırmalı bu harika şehre. Yoksa şehrin ruhunu anlaşılmaz.

 8. Amsterdam favorim, yaşanacak en güzel şehirlerden biri…Etrafınızda bir sürü dilin konuşulduğu ama nerdeyse herkesin sular seller gibi İngilizce bildiği bir yer…Güzel derleme için teşekkürler!

  • Bence de kesinlikle Amsterdam. 🙂 İzmir’de yaşamaktan çok mutluyum. Avrupa’da ilk tercihim Amsterdam olurdu heralde. Şehrin havası çok farklı ve insanları çok mutlu.

  • Bunu tartışabiliriz. İstanbul şu an da dünyanın en çok turist çeken ilk 5 şehrinden birisi. Ama Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olduğu tartışılır. Tarihi Yarımada’yı saymazsak İstanbul gökdelen ve apartmanlardan oluşan bir şehir.

   • Tarihi yarımada dışında istanbul yok gibi bi yorum büyük haksızlık. Moda, Üsküdar, bebek, tüm Boğaz kenarı semtler, hisar, karaköy, Anadolu feneri, sayısız…
    Kaldı ki şu an BJK de oynayan zamanında fakat zamanında transferi için gönülsüz Fransız futbolcunun dediği gibi , insan dünyanın merkezinde hissediyor kendini, İstanbul’da yaşarken

  • 7-8 yıl önce Budapeşte’deydim, ama yeterince keşfetme fırsatım olmamıştı. Ağustos’ta yine oradayım ve bu defa her köşesini gezicem. katılıyorum.

 9. Gerçekten iyi bir derleme olmuş. Özellikle Amsterdam ve Venedik dikkat çekici. Ama favorilerim arasında Saray Bosna’da yer almakta. Zira görünüm ve özellikler olarak Edinburg da hoş geldi gözüme. Sanırım ileride listeme alacağım yerlerden biri olacak. Özellikle kalelerini merak ettim. Avrupa seyahati düzenleyenlerin merkez şehirler olduklarına şüphe yok.

  • Benim favorilerim arasında da Venedik yer alıyor. Şehirlerin dokusu önemli ve Venedik bu açıdan eşsiz bir şehir. Budapeşte de en sevdiğim Avrupa başkentlerinden diğer birisi.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın