Avustralya, dünyanın en büyük 6. ülkesi olmasına rağmen sadece 22 milyon nüfusa sahip. Ve bu nüfusun %90′ı başta Sydney ve Melbourne olmak üzere doğu kıyılarındaki şehirlerde yaşıyor. Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında birkaç şehri giren Avustralya, dünyanın kişi başı gelire göre en zengin 5. ülkesi ve yaşam kalitesi olarak 2. sırada yer alıyor. Avustralya ismi Latince’de güneyden, güneye ait olan anlamına gelen Australis kelimesinden türetilmiş.

Avustralya’nın çok zengin bir doğal hayatı var. Sadece bu ülke topraklarına özgü bir çok hayvan var; herkesin bildiği kanguru, koala, platipus bunların sadece birkaçı. Ülke aynı zamanda dünyanın en tehlikeli hayvanlarına da ev sahipliği yapıyor. Sadece dünyanın en zehirli on örümcek türünün yedisinin burada yaşadığını söylesem nasıl olur? Denizlerde ise en ölümcül deniz canlısı olan kutu deniz anası dışında büyük beyaz köpekbalıkları ve tuzlu su timsahları gibi çok sayıda tehlikeli hayvan bulunuyor.

Avustralya’nın en güzel doğal güzellikleri

1. Kakadu Milli Parkı

Kakadu National Park
Kakadu National Park

Aborjinlerin en az 40.000 yıldır ev olmuş Kakadu National Park, dünyada en uzun süredir ayakta kalmış ve hala yaşayan insan kültürüne ev sahipliği yapıyor.

7 YORUMLAR

  1. Gelişen teknoloji ve yenilenen sektör, her geçen gün farklı imkanlarla tüketicinin karşısına çıkarken beraberinde de pek çok cazip seçenekleri getiriyor.

  2. Melbourne yaşamak için, Sydney gezmek için deriz biz de 😉 Ama neredeyse 6 yıldır Melbourne’deyiz; Sydney’den Melbourne’e gezmeye gelenler burayı, Melbourne’den Sidney’e gidenler orayı beğeniyor 🙂 🙂

  3. Arkadaşım beş yıl önce oraya yerleşti. Ben de ilerde yanına kalıcı olarak gitmeyi düşünüyorum. Harika! (Y)

  4. Pasaportum yok, yurtdışına hiç çıkmadım ama en çok görmek istediğim ülke Avustralya. Yıllar önce belgeselde Aborjinleri izlemiştim, öylece aklıma çakılıp kalmış. Kısmet olur mu bilmem, hayalim.

    • Avustralya hem gezmek hem de yaşamak için en güzel ülkelerden birisi. Dünya krizdeyken, adamlar bütçe fazlası verdiler. Suç oranı ve işsizlik oranı yok denecek kadar az. Tropikal ormanları da var, çölleri de, en güzel mercan resifleri de, adaları da… Hele Tazmanya dillere destan bir ada.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın