Ayvalık, Kuzey Ege’nin şirin mi şirin bir ilçesi incisi. Türkiye’nin tescilli en fazla tarihi evlerinin bulunduğu Ayvalık tarihi dokusu, yüz elliden fazla mezeyi içeren leziz mi leziz mutfağı, Ege Denizi’ne yeşil bir inci gibi serpilmiş 22 adası, pırıl pırıl mavi bayraklı koyları ve Şeytan Sofrası’ndan izlenebilen şahane günbatımları ile tatilde ilk gidilmesi gereken bir yer. Üstelik bu saydıklarımızın dışında Ayvalık’ta keşfedilecek, yaşanacak, hissedilecek öyle çok şey var ki!

Ayvalık’ta yapılması gereken şeyler

Ayvalık Taksiyaris KilisesiAyvalık’ın ilk kilisesi olan ve restore edilerek görkemli bir müze haline getirilen Taksiyarhis Kilisesi’nin fresklerini inceleyin, diğer bir göz alıcı yer olan kiliseden çevrilmiş Saatli Cami’yi gezin.

21 YORUMLAR

 1. Ayvalık tostunu ayvalıkta, tostçular çarşısında ve mümkünse Mesut büfede deneyin. Lor tatlısını denemeyi unutmayın ve yine Ayvalık’taki tarihi güler tatlıcısını tercih edin. Vino şarap evinde, sahibi Reyhan hanımın yaptığı ev yapımı likörleri (özellikle sakız, cadıkazanı/tatlı cadı, adaçayı) kesin deneyin.

 2. Cunda ByPipo Beach sizi kendi yerinizde hissettirecek samimiyette olan bir aile işletmesidir.Kum plajı sessiz ve huzurlu ortamıyla Cunda adası Patriça mevkiin de sizleri bekliyoruz.

 3. Üç senedir Ayvalık’ta yaşıyorum. Cunda elbette ki güzel ama Ayvalığın da Tik Mustafa’sını, White Knight’ını, Cafe bistro, o dar sokaklarda tarih kokan güzelim evler, Macaron Konağı’nı, Cafe Caramel’ini, bit pazarını, seramik sanatçılarının atölyelerini, Zeustone’nu…Daha sayamadığım bir sürü şahane yerleri de konuşmak lazım. Ayvalık sırf Cunda değil.

 4. Her sene gittiğim büyük haz aldığım bende anısı çok olan Cunda her şeyinle çok güzel inşallah bu eylül de gidebilirim ali bey adasına kısmet

 5. Biz bir hafta tatil yaptik harikaydi. Cunda Adasi da pahali gelmedi bize. Sakizli dondurmali kavun ve tekne turlari cok eglenceli.

 6. Cunda Adası, Şeytan Tepesi, Ege mutfağı, mezeleri, eski evleri, dar sokakları, şirin kafeleri… Ayvalık candır. Memleketimdir diye demiyorm-um 🙂

 7. Keşke eski evleri onarılsa, o dar sokaklar o iğrenç tabelalarından arındırılsa, daha temiz olsa ne güzel bir yer olur. Her yaz en az 3 günümüzü orada geçiriyoruz. Fiyatları güzel, denizi güzel, Sarımsaklı plajı hoş. Tavsiye ederim.

  • Şu anda elektrik kabloları yer altına alınıyor, sokaklar bu nedenle kazılı durumda. Atatürk Bulvarı’nın trafiğe kapatılması da düşünülüyormuş. Bir de Ayvalık-Cunda arasında bir başka köprü projesi var. Güzel şeyler oluyor, daha iyi olacak inanıyorum (:

 8. Asiklar Tepesi, Rahmi Koc Müzesi ziyaret edilmeden ve Turkiye’nin ilk bogaz koprusu tabelasinin onunde resim cekilmeden gelinmez! 🙂

 9. Ayvalık tostunu ayvalıkta, tostçular çarşısında ve mümkünse Mesut büfede deneyin. Lor tatlısını denemeyi asla unutmayın ve yine ayvalıktaki tarihi güler tatlıcısını tercih edin. Vino şarap evinde, sahibi reyhan hanımın yaptığı ev yapımı likörleri (özellikle sakız, cadıkazanı/tatlı cadı, adaçayı) kesin deneyin.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın