Balat, tarihi dar sokakları, Rum mimarisine sahip şirin evleri, farklı dinleri ve kültürleri birleştiren kozmopolit yapısıyla İstanbul’un geçmişini yansıtan sayılı yerleşim yerlerinden biri. Bu tarihi semt, Balat ismini ise Blachernae Sarayı’na olan yakınlığından dolayı ‘Saray Kapısı’ anlamına gelen ‘Palation’ kelimesinden almış.

Bir dönem tarihi dokusunu kaybetme tehlikesi altında kalsa da yakın dönemde gerçekleşen dönüşüm ve düzenleme çalışmaları ile semte eski dokusu ve yapısı geri kazandırılmış. Bu süreçte evleri ve sokakları bakıma alınan Balat, kaybolan İstanbul ruhunu yeniden hissetmek isteyen seyahat severlerin kaçış noktalarından biri oluyor.

Balat Sokaklarında Keşfetmeniz Gereken Yerler

1. Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

Fener Rum Ortodoks PatrikhanesiDünya Ortodoks Hristiyan Kiliselerinin evrensel merkezi olarak kabul edilen Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, kısaca ‘Fener Patrikhanesi’ olarak biliniyor. Osmanlı zamanında İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in ve Cumhuriyet dönemi hükümetlerinin Ortodokslara yönelik hoşgörülü yaklaşımının da etkisiyle gücünü ve varlığını günümüze dek sürdürebilen Patrikhane, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın