Balat, tarihi dar sokakları, Rum mimarisine sahip şirin evleri, farklı dinleri ve kültürleri birleştiren kozmopolit yapısıyla İstanbul’un geçmişini yansıtan sayılı yerleşim yerlerinden biri. Bu tarihi semt, Balat ismini ise Blachernae Sarayı’na olan yakınlığından dolayı ‘Saray Kapısı’ anlamına gelen ‘Palation’ kelimesinden almış.

Bir dönem tarihi dokusunu kaybetme tehlikesi altında kalsa da yakın dönemde gerçekleşen dönüşüm ve düzenleme çalışmaları ile semte eski dokusu ve yapısı geri kazandırılmış. Bu süreçte evleri ve sokakları bakıma alınan Balat, kaybolan İstanbul ruhunu yeniden hissetmek isteyen seyahat severlerin kaçış noktalarından biri oluyor.

Balat Gezilecek Yerler

1. Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

Dünya Ortodoks Hristiyan Kiliselerinin evrensel merkezi olarak kabul edilen Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, kısaca ‘Fener Patrikhanesi’ olarak biliniyor. Osmanlı zamanında İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in ve Cumhuriyet dönemi hükümetlerinin Ortodokslara yönelik hoşgörülü yaklaşımının da etkisiyle gücünü ve varlığını günümüze dek sürdürebilen Patrikhane, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

2. Fener Rum Erkek Lisesi

Fener Rum Erkek Lisesi

Mimarisi ve tarihi yapısıyla Fener’in en güzel binaları arasında gösterilen bu tarihi lise, İstanbul’un sayılı Rum eğitim kurumlarından biri. 1454 yılında kurulan okul, yapımında kullanılmak için Fransa’dan getirilen kırmızı tuğlalar sebebiyle ‘Kırmızı mektep’ olarak da anılıyor. Görkemli yapısı ve ortasında bulunan kalın kubbesiyle de dikkat çeken lise, ihtişamı yüzünden zaman zaman Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi ile karıştırılabiliyor.

3. Sveti Stefan Kilisesi

Sveti Stefan Kilisesi

İçerisinde altı büyük çan bulunan ve Bulgar Eksarhhanesine bağlı bir kilise. olan Sveti Stefan, Balat ve Fener semtleri arasında bulunuyor. Bu tarihi ibadethane, yaklaşık 500 ton demir kullanılarak inşa edildiği için halk arasında ‘Demir Kilise’ olarak da anılıyor. Prens Stefan Bogoridi’nin bağışladığı arazi üzerindeki ahşap yapının yıkılması ile yapılan ve 1898 yılında tamamlanan bu kilise, dünyadaki tek demir kilise olma unvanına da sahip.

4. Atik Mustafa Paşa Camii

Atik Mustafa Paşa Camii

Hazreti Cabir Camii olarak da bilinen bir Bizans kilisesi olan ve Osmanlı zamanında camiye dönüştürülen Atik Mustafa Paşa Camii, Roma döneminden bu yana Ayvansaray semtindeki varlığını koruyor. Gerçek isminin ne olduğu konusundaki tartışmaların hala devam ettiği Atik Mustafa Paşa Camii‘nin, tarihte önemli bir yere sahip olan Aya Tekla Kilisesi olması ihtimali üzerinde duruluyor.

5. Balat Meydanı

Balat Meydanı

Son dönemde birbiri ardına açılan dükkanların ve kafelerin de etkisiyle daha da kalabalık bir semt olmaya başlayan Balat, etkileyici görünümü ile dün ve bugünü birleştiren bir buluşma noktası havası yaratıyor. İki üç katlı cumbalı evler ile çevrili olan Balat’a geldiğinizde, meydanda dolaşarak semtin muhteşem yapısını ve insanlarını yakından tanıma imkanı bulmak mümkün.

6. Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi Kilisesi

Fener Rum Patrikhanesine ev sahipliği yapan Aya Yorgi Kilisesi’nin avlusunda kütüphane ve Aya Haralambos Ayazması da yer alıyor. Hazreti İsa’nın Kudüs’te kırbaçlandığına inanılan taşın da kutsal emanet olarak saklandığı bu
ibadethane Türkiye’nin en güzel 10 kilisesinden biri olarak biliniyor. 12’nci yüzyılda inşa edilen ve 1601 yılına kadar Kadınlar Manastırı olarak kullanılan kilise, daha sonra Ortodoks Rum Patrikhane Kilisesi olarak kullanılmaya başladı.

7. Küçük Mustafa Paşa Hamamı

Küçük Mustafa Paşa Hamamı

Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırılan ve bin 900 metrekare genişliği ile İstanbul’un en büyük hamamlarından biri olan Küçük Mustafa Paşa Hamamı, yenilenen yüzü ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. 15. yüzyıldan bu yana hala ayakta olmasına rağmen hamam işlevini 1995’li yıllarda kaybeden bu tarihi yapı, günümüzde kültür ve sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapan bir alan olarak kullanılıyor.

8. Fener Mahallesi

Fener Mahallesi, Balat

Dik yokuşlu sokaklarıyla ziyaretçilerini soluksuz bırakan Fener Mahallesi, eski ama rengarenk evleri ve sokaklarında oyun oynamak için koşuşturan çocuklarıyla görenleri kendine hayran bırakan bir yer. Haftasonları, ellerindeki fotoğraf makineleri ile Fener’in sokaklarını arşınlayan insanlarla dolup taşan bu güzel mahalle, konuklarını şehrin unutulan yapısına doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

9. Ferruh Kethüda Camii

Ferruh Kethüda Camii

Eskiden mahkemelerin Ferruh Kethüda Camii avlusunda görülmesi nedeni ile Mahkemealtı adını alan cadde üzerinde bulunan bu tarihi camii, Mimar Sinan tarafından Sadrazam Semiz Ali Paşa’nın kahyası olan Ferruh Kethüda adına inşa edilmiş. Arka duvarında bir güneş saati de bulunan bu eser, Osmanlı döneminde Halvetiyye tarikatının Sünbüliye koluna ait bir tekke olarak da kullanıldığı için o dönemde Balat Tekkesi olarak da isimlendirilmiş.

Her biri ayrı bir tarihi ve yaşanmışlığı yansıtan muhteşem yapıları ile ziyaretçilerini ağırlayan Balat, İstanbul’un eskimeyen güzelliklerini üzerinde taşımaya devam ediyor.

6 YORUMLAR

  1. Merhaba

    Minik Kalpler Balat diye de bir çocuk aşevi var Balat Yıldırım sokakta.
    Belki onu da listenize ekleyebilirsiniz (instagram Minik.Kalpler.Balat)
    Yaklasık 70 cocuk oradan sabah corba ve oglen / aksam yemegi yiyorlar. gonullu destekleriyle cocuklara kıyafet, kırtasiye malzemesi, bot, mont sağlanıyor. Erzak veya para yardımı da yapılabilir.

    Balat’ı gezerken Yıldırım caddesine hafif kıvrılarak bu harika yere bağış yapılmasını sağlayabilirsiniz bu listeye sokarak. Tesekkurler

  2. Merhaba öncelikle makalenizin faydalı olduğunu söylemek isterim ancak insanları yanıltmamak adına Fener Rum Patrikhanesi’nin fotoğrafını da yüklerseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.Çünkü insanlar sürekli Rum Lisesi’ni patrikhane zannediyorlar.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın