Başkomutan Tarihi Milli Parkı, İç Batı Anadolu’da Afyonkarahisar ve Kütahya illeri arasında bulunuyor. Kurtuluş Savaşı’nda 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz’un 30 Ağustos’ta zaferle taçlandırılmasıyla sonuçlanan harekatın yaşandığı alanları kapsayan milli parkta, Kurtuluş Savaşımıza ait tarihi yerler, anıtlar ve şehitlikler bulunuyor.

Başkomutan Meydan Savaşının geçmiş olduğu Kocatepe, Beytepe, Belentepe, Kurtkayası, Kalecik Sivrisi, Erkmentepe, Çiğiltepe, Tınaztepe, Zafertepe, Berberçamtepe, Adatepeler ile Çalköy ve Dumlupınar gibi yerleşim alanlarını da içerisinde barındıran milli park, 40,940 hektarlık bir alanı kapsıyor. Otsu florası ve endemik türleri de barındıran milli park her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Buyuk-Taarruz-Sehitligi
Büyük Taarruz Şehitliği

Murat Dağları’nın doğuya bakan yamaçlarına kadar uzanan tarihi savaş alanlarının korunması, gelecek nesillere aktarılması, öğretilmesi ve tanıtılması amacıyla 1981 yılında milli park ilan edilen bölge, Kocatepe ve Dumlupınar olmak üzere 2 ana bölümden oluşuyor. Milli Park içinde 11 adet anıt ve şehitlik, 1 adet tanıtım parkı ve 2 adet müze bulunuyor.

Kocatepe Bölümü’nde, Kocatepe Anıtı ve Kitabesi, Yüzbaşı Agah Efendi Şehitliği, Zafer Müzesi, BüyükTaarruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı, Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliği ziyaret edilebilecek yerler arasında.

Tarihi-Baskomutan-Milli-ParkiDumlupınar Bölümü’nde ise Zafertepe Anıtı, Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı, Şekip Efendi Şehitliği, Üç Tepeler Şehitliği (Büyük Aslanlılar Şehitliği), Dumlupınar Müzesi, Dumlupınar Anıtı ve Atatürk Evi, Dumlupınar Şehitliği ziyaretçilere açık.

Bölgenin milli park ilan edilmesinde en önemli sebeplerden biri jeolojik yapı ve zengin bitki örtüsü. Kocatepe ve Dumlupınar bölümlerinde yer alan ormanlık alanlar içerisinde tüm yıl su bulunan vadiler, göletler, endemik türlerin yer aldığı bitki örtüsü ve yaban hayatı kaynak değerini oluşturuyor.

Meşe ormanının içerisinde bulunan Tınaztepe Göleti, su kuşlarının yaşam alanı. Aynı zamanda ziyaretçilere dinlenme imkanı sağlayan gölet, keyifli bir ziyaret rotası.

Baskomutan-Milli-ParkiDumlupınar bölümünde yer alan Zafertepe-Çalköy Göleti, sazlık ve sulak alanlarıyla doğal yaşam ortamı sunuyor. 1,315 metre yükselikteki Dumlupınar Göleti de mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Milli Park, Afyonkarahisar ve Kütahya illerine oldukça yakın bir konumda. Her iki şehrin merkezinde konaklama için alternatif mekanlar bulunuyor.

Başkomutan Tarihi Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Başkomutan Tarihi Milli Parkı, Afyonkarahisar ve Kütahya illeri sınırında yer alıyor. Ankara-İzmir Karayolu ve Ankara-Antalya Karayolu’nu kullanarak milli parka ulaşmak mümkün. Park geniş bir alanı kapsadığından özel araçla gezilmesi öneriliyor. Şehirlerarası otobüsle geleceklerin Kütahya ya da Afyonkarahisar şehir merkezinden dolmuşları kullanması gerekiyor. En yakın havalimanı Zafer Havalimanı.

Tarihi milli park, İzmir‘den 346 km, İstanbul’dan 425 km, Ankara’dan ise 278 km, Afyonkarahisar’dan ise 17 km mesafede.

Başkomutan Tarihi Milli Parkı Nerede

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecine tanıklık eden Başkomutan Tarihi Milli Parkı, ülkemizin en güzel seyahat rotaları arasında.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın