Bergama Asklepion‘u Eskiçağ’da Epidaurus ve Kos’taki örneklerine eşdeğer önemde bir sağlık tedavi merkeziydi. Pausanias’a göre Bergama’da ilk Asklepios Tapınağı M.Ö. 4. yüzyılın ilk yarısında kurulmuştu. Sağlık tanrısı Asklepios adına M.Ö. IV. yüzyılın ortalarında kentin oldukça dışında Geyikli Dağı’nın yamaçlarında, kuytu bir vadi içersinde, şifa verdiğine inanılan su kaynaklarının bulunduğu düzlükte kurulmuştur.

Kuruluş efsanesine göre, saygın bir kişi ve aynı zamanda Pergamon‘un ilk Prytan’ı olan Arkhias, Yunanistan’da avlandığı sırada ayağından yaralanır. Tedavisi Yunanistan’ın en ünlü Epidauros Asklepeion’unda yapılır. Tedavi sonucu iyileşen Arkhias, sağlık tanrısına şükranlarını sunmak için Epidauros Asklepios kültünün Bergama‘da da kurulmasını sağlar.

Turkey-Pergamon-Bergama

Asklepeion’un kurulduğu alanda yapılan kazılarda ele geçen prehistorik buluntular, bu alanın kullanımının M.Ö IV.yy.’dan daha erkene gittiğini göstermektedir; ancak bu alanın önem kazanması M.Ö IV. yy.’da başlar. Planıyla İmparator Hadrianus (M.S. 117-138) zamanında son şeklini alan kutsal alan uygulanan tedavi yöntemleri, Galenos gibi hekimleriyle özellikle Roma döneminde oldukça ünlenmiştir.

Asklepion hakkında bilgi: Antik Çağın En Önemli Sağlık Merkezi: Asklepion

Asklepion Ziyaret Saatleri

Nisan-Ekim
Yaz Açılış Saati
Nisan-Ekim
Yaz Kapanış Saati
Kasım-Mart
Kış Açılış Saati
Kasım-Mart
Kış Kapanış Saati
Tatil Günü
08:30 19:00 08:00 17:30 Yok

Adres : Zafer Mahallesi Prof. Dr. Frieldhelm Korte Caddesi No:1 Bergama
E-Posta : asklepion@muze.gov.tr
Tel : (232) 631 28 86
Faks : (232) 631 07 77

Asklepion Giriş Ücreti

15 TL. Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebiliyor.

Bergama Asklepion Ören Yeri’ne ait eserler Bergama Müzesi‘nde görülebilir.

1 YORUM

  1. Bergama’da deniz yok ama güzel bir tarih ve doğa var. Her yaz amcamların dağ evine tatile gitmeyi dört gözle bekliyorum. Yaz sıcağında yayla havası. İzmir’den Çanakkale’ye doğru gidenler biraz zaman ayırıp bu tarihi güzellikleri görsünler.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın