Geçmişte birçok ‘ilk ve en’e sahne olan, UNESCO Dünya Mirası Bergama, İzmir‘e bağlı bir ilçe. Bakırçay Havzası’nda, Pergamon Antik Kenti‘nin yer aldığı yamacın eteklerinde kurulu Bergama, Kozak Yaylası ile Edremit Körfezi arasında yer alıyor.

En parlak ve tarihe iz bırakan dönemi Bergama Krallığı ve hemen sonrası Roma Devleti’nin ilk zamanları olan Bergama toprakları, hala o günlerin izlerini taşıyor. Şehir, bilim, sağlık, kültür, ticaret ve mimaride dünya ile boy ölçüşen önemli gelişmelerle anılıyor. Bergama hakkında bilmediğimiz şeylerin birçoğu dünya tarihine damgasını vurmuş.

Bergama Hakkında Bilinmeyen 10 Şey

10. İlk tıp ve eczacılık simgesi olan yılan

Asklepion Antik Kenti‘nin giriş meydanına dikilen mermer sütun üzerinde bulunan yılan figürü günümüzde eczacılığın simgesi olarak kabul ediliyor. Efsaneye göre, derdine deva aramak için Asklepion’a gelen bir hasta, girişte iki yılanın bir taş oyuğunun içinden süt içtiğini ve sütü zehirleri ile karıştırıp taşa geri boşalttığını tesadüfen görmüş.

Yilanli-Sutun-Bergama

Hasta, iyileşmeyeceği görüşüyle Asklepion’a alınmayınca acı çekmeden ölmek umuduyla oyuktaki süt-zehir karışımını içer ama ölmek yerine iyileşir.

Yılan zehrinin şifa verici yönünü böylece ortaya çıkınca Eski Çağ’ın ünlü hekimi Bergamalı Galen, Asklepion’un sembolünün çifte yılan olmasına karar vermiş. Mermer sütun Bergama Müzesi’nde sergileniyor.

10 YORUMLAR

  1. Sevgili Eyüp Eriş hocamın Bergama uygarlık tarihi adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim!!! Toprakları şimdiki Ege bölgemizden büyük olan dönemin Pergamon kırallığını tüm gizemiyle yorumunuza sunuyor!!!

  2. Talebelik zamanlarimda cebimdeki üc kurusla Bergama ya gittim. Okulda bir Alman hoca Bergama gibi tarihi zengin bir belde yok demisti. 60 senelerde rehberimiz Bergama da bize bir sürü tepe gösterdi ve buralaria “Höyük” tabir edildigini, altinda henüz kazisi yapilmamis antik kalintilar oldugunu söyledi. Bahsi gecen hastahanede su sesi ile ve telkinle psikolojik hastaliklari olanalara yardim edildigini anlatti. Bergama herseyden evvel burdan götürülen Zeus Sinagi ile meshur. Calindi deniliyor. Hayir, biz öyle bir kiymet bilmez ulusuz ki, adam gözümüzün önünde taslari gemilere yükleyip götürmüs. Zamanin padisahi da ihbar üzerine,”Memleketin tasi alinmakla eksilmez!” deyivermis. Yarabbim ne cehalet!

  3. Hijyen kelimesi Asklepios un kizi Hygieia dan gelmektedir. Ayrica asklepion da sismanlarinda zayiflamasi için kultur fizik yapabilecekleri alan bulunmaktadir. Tabi kozak yaylasinda dogal beslenen hayvanlarin etinden yapilan bergama koftesinden bahsetmeden gecmemek lazim 🙂

  4. Herkes memleketini sever över ama Eski Bergama daha ihtisamli daha ilklerin sehri ama tarihin derinlillerinde simdikinden daha guzel anlamliymis. Pergamon ve Antik Yunan uygarligi Incil’de adi gecen kilise, dunyanin dik tiyatrosu, 400,000 kitaplik kutuphane hesinden bahsediliyor. Bir de cok guzel Bakircay Ovasi topraklari ve pamuguyla da domatesi peyniri ile de gunumuzde onemli ozellikleridir.

  5. Malesef ki Bergama Antik Şehri’nin büyük bölümü ve Zeus Sunağı ile yüzlerce duvar kabartması Berlin’de sergileniyor. Müzeye girdiğinizde ilk bunları buraya nasıl getirdiler sorusu kafanıza takılıyor. Eşimle beraber o zamanın parasıyla 100 Alman Markı vererek gezdiğim müzede, avazım çıktığı kadar bağırıp bu eserler Anadolu’nun bizim demek istedim.

  6. Bergama’nın şehir ve belediyecilikle ile ilgili erteli birçok sıkıntısı var. Onlar gündeme gelmeli. Şehrin bu görsel güzellikleri yapılmayan doğrular ve yapılan yanlışlara maske olarak kullanılmasın artık yeter.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın