İzmir merkeze 100 km mesafede olan Bergama, tarihin en eski yerleşim yerlerinden. Ion, Roma ve Bizans uygarlıklarına ev sahipliği yapan kent, Pergamon Krallığı’nın da başkenti olarak biliniyor. Burası, antik dönemin önemli sağlık merkezlerinden Asklepion, ilk yerleşim alanı olan Akropol ve MS 2. yy’a ait Kızıl Avlu gibi eserler sayesinde turistik önemini arttırıyor.

İzmir gezilecek yerler arasında yer alan Bergama, güzellik ılıcaları, meşhur Kozak yaylası ve plajlarıyla ünlü çok sayıda yere yakınlığıyla gelişmeye oldukça açık. Gezilecek yerlerinin yanı sıra, dokumacılık ve kilimciliğiyle de ünlü olan şehir, turistlerin de ilgisini çekiyor. Bizler de, burada gezilebilecek yerlerin bir listesini hazırladık.

Bergama’da Görülmesi Gereken Yerler

1. Pergamon Antik Kenti

Bergama-Antik-Tiyatro
Oldukça dik bir yamaca kurula tiyatro, antik kentin en önemli kalıntılarından.

Bergama merkezinin yerinde kurulu olan Pergamon Antik Kenti, MÖ 282-133 arasında krallığın başkenti olarak biliniyor. Bu dönemde yapılan saray, tapınak, tiyatro gibi yapılan çok sayıda eser günümüzde görülebilir durumda. 1870’lerde başlayan kazı çalışmalarının hala sürdüğü antik kentte, yaklaşık 300 metre yükseklikteki tepede Akropolis, 10,000 kişilik, Batı Anadolu’nun en dik tiyatrosu, Athena Tapınağı, Dionysos Tapınağı ve saraylardan kalanlar ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Bölgede görülebilecek çok sayıda eser olmasına rağmen, Zeus Sunağı, 1897’de yurtdışına götürülenler arasında.

3 YORUMLAR

  1. Sayın Eyüp Eriş hocamın “Bergama Uygarlık Tarihi” isimli kitabını okumanızı ısrarla tavsiye ederim.

  2. Bergama turistik açıdan zengin bir kent olmasına karşın yaşamak için de bir o kadar boğucu ve sıkıcı bir yer. Yine de antik kalıntıları sayesinde çok fazla turist çekebilen bir yer.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın