İzmir‘in kuzeyinde, Bakırçay Havzası’nda bulunan Bergama, antik dönemden bu yana önemli bir yerleşim yeri. Tarihteki birçok ilke sahne olan Bergama, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyor.

İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında bulunan Bergama, antik kentleri, müzeleri, yaylaları, han ve hamamları, butik otelleri, el sanatları, lezzetli ve sağlıklı yemekleriyle çok sayıda alternatif sunan bir seyahat rotası.

Bergama-Ulasim
Akropol, Bergama

Bergama’ya Nasıl Gidilir

1. Bergama – İzmir Otogarı ulaşımı

İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden (İZOTAŞ) yarım saatte bir kalkan minibüslerle Bergama’ya ulaşmak mümkün. 110 km’lik mesafe yaklaşık 1,5 saat sürüyor. İzmir Otogarı ile Bergama arasında Metro Turizm ile Bergamalılar Kooperatifi hizmet veriyor. Otobüs bileti 15-18 TL arasında değişiyor.

2. Bergama’ya belediye otobüsü ile ulaşım

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs işletmesi ESHOT‘un 835 numaralı Bergama-Aliağa Aktarma hattını kullanarak uygun fiyatlı ulaşımdan yararlanmak mümkün. Bergama-Aliağa arasında İzmirim Kart ile ulaşım tam 4,50 TL, öğrenci 2,45 TL, öğretmen ise 2,75 TL. Aliağa’dan İZBAN hattı aracılığı ile İzmir şehir merkezine ulaşılabiliyor. İZBAN’a İzmirim Kart’la binişlerde tam 2,25 TL, öğrenci 1,25 TL, öğretmenler ise 1,60 TL ödüyor.

Bergama-Nasil-Gidilir
Asklepion, Bergama

3. Bergama’ya trenle ulaşım

Bergama’ya en yakın tren istasyonu Manisa’nın Soma ilçesinde bulunuyor. İzmir Basmane Tren Garı’ndan Manisa-Balıkesir-Bandırma arasında sefer yapan Karesi Ekspresi, Soma’da duruyor. Soma ile Bergama arasındaki mesafe 45 km. Yarım saatte bir kalkan dolmuşlara binerek 45 dakikada Soma’dan Bergama’ya ulaşılıyor.

4. Bergama – İzmir Adnan Menderes Havalimanı ulaşımı

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Bergama’ya 130 km mesafede. Havalimanından Bergama’ya ulaşmak için, önce İZBAN’a (İzmir banliyö hattı) binerek Aliağa İstasyonu’na gelmek, Aliağa’dan Bergama minibüsü ya da 835 numaralı ESHOT otobüsüne binmek gerekiyor.

Bergamaya-Nasil-Gidilir
Kızılavlu, Bergama

5. Bergama’ya özel araçla ulaşım

İzmir’den geleceklerin Çanakkale karayolunu kullanarak Bergama sapağından ilçeye dönüş yapmaları gerekiyor. 110 km’lik yol özel araçla 1 saat 15 dakika gibi bir sürede aşılıyor. İstanbul yönünden gelenlerin Soma ve Kınık üzerinden ya da Ayvalık rotasını kullanmaları öneriliyor.

İstanbul, Ankara, Bursa ve Çanakkale gibi şehirlerden dönemsel olarak otobüs seferlerinin gerçekleştirildiği Bergama gezilecek yerleri ile Türkiye’nin en önemli turistik çekim merkezlerinden biri. Özellikle tarih ve arkeolojiye merakı olanlar için çok sayıda alternatif bulunan Bergama’yı keşfetmek için harekete geçmek gerekiyor.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın