Beyşehir Gölü Milli Parkı, Isparta ve Konya illeri arasında yer alan Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü. Toplamda 86,855 hektarlık yüzölçümüne sahip olan milli park denizden 1,121 metre yükseklikte bulunuyor.

Beyşehir Gölü çevresinde yer alan ada, sulak alan, orman ve farklı ekosistemler hem insan hayatı hem de doğal yaşamın devamlılığı için büyük önem taşıyor. 1993 yılından bu yana milli park unvanını taşıyan göl; Türkiye’de Van ve Tuz göllerinden sonra en büyük üçüncü büyük göl olarak biliniyor.

Beysehir-Golu-KonyaHavza tabanının fazla çökmesi ve çevredeki dağların da evreler halinde yükselmesi nedeniyle gölün günümüzdeki coğrafi durumu oluşmuş. Yağışa bağlı olarak 26 akarsu ve 45 adet kaynaktan beslenen Beyşehir Gölü’nü en çok katkı sağlayan bölüm Sultan Dağları ile Anamas Dağları.

Oldukça zengin bir floraya sahip olan gölde 900’ü aşkın bitki türü, 153 kuş, 9 balık ve 6 yılan türüne rastlanıyor. Turkuaz renkli göl sularının üzerinde bulunan irili ufaklı adalar farklı türdeki hayvanların yaşam alanına dönüşmüş. Sığ kıyılarda pelikan, dalgıç, balıkçıl ve yaban ördekleri kuluçka yapıyor. Göç döneminde su kuşları sürüler halinde göle uğruyor.
Gölün çevresinin uzunluğu 154 km’ye ulaşıyor. Kıyılarında çok sayıda koy ve körfezin bulunduğu göl, farklı doğa manzaraları için elverişli.

Beysehir-Golu-Milli-ParkiYerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği milli parkta trekking (doğa yürüyüşü), hiking (kırda gezinti), biking (dağ bisikletiyle gezi) ve piknik alanları, jeep safari güzergâhları, çadır ve karavanla kamp yapabilme olanakları bulunuyor.

Göl içindeki adalar ve göl çevresindeki yörenin 9 bin yıllık geçmişini yansıtan tarihi eserler ve mağaralar ile birlikte kamping, piknik alanları ve Karaburun mevkiindeki plaj alanı da güzel havalarda tercih ediliyor.

Beysehir-Milli-ParkiBeyşehir Gölü Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Beyşehir Gölü Milli Parkı Konya’ya 90 km, Isparta’ya 175 km, Antalya’ya 210 km ve Nevşehir’e 315 km uzaklıkta. Milli parka ulaşmak için Konya üzerinden Beyşehir ilçesine geçmek gerekiyor. En yakın havalimanı Konya’da. Şehirlerarası otobüs seçeneği ile önce Konya’ya, Konya’dan da Beyşehir’e bağlantı sağlanıyor. Farklı şehirlerden Konya’ya uçakla gelip, havalimanında araç kiralama yapmak da öneriler arasında.

Etkileyici doğası, turkuaz renkli suları, adaları ve parkurları ile Beyşehir Gölü Milli Parkı, Anadolu’nun en güzel seyahat rotalarından biri.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın