Bilim dünyasına göre bir insanın ortalama yaşam süresi 80 yıl. 80 yıllık hayatınızın en enerjik ve en verimli dönemini, ‘sabah 8 akşam 5’ çalışma kuralına göre işleyen mesailerle heba etmek istiyor musunuz? Kalıplar içerisine sıkışıp, kendin olmaktan uzaklaşmak ne kadar mantıklı. Her ne kadar işinizi çok sevseniz de unutmayın: İş iştir yaşamak için zaman lazım.

‘Sabah 8 Akşam 5’ Sarmalında Bir Yaşam

20Düşünebilen bir canlı olduğunu unutma

Dünya üzerinde düşünebilen tek canlı olmasıyla övünen insanoğlu, övünç kaynağı olarak gördüğü bu özelliğini kullanmayı reddediyor ve başkalarının kendisi adına düşünmesine izin veriyor.

1 YORUM

  1. Çalışmak öylesine kutsal bir şey haline getirilmişki, kapitalizmin bir maşası olarak kullanılıyor. Daha çok çalışmak, daha iyi bir hayat sloganlarıyla sistemin içine davet ediliyorlar sizi. Yıllarca mutlu olmak için çalışılan hayatların sonunda sadece emeklilik hayalinin yerini alıyor. Oysaki çok farklı yaşam formlarıda mümkün. En başka sevdiğin işi yaparak hayatını geçirmenin yolunu aramalı insan. Daha sonra bunun için yapılan yanlışların başında eğitim geliyor. Eğitim kavramını ”geçimini sağlamak için bilgi öğrenmek”gibi dar bir kalıba sokmamak gerekiyor. Sosyal çevreden, seyahat etmeye, okumaya, ilişkilere, toplumların inançlarına kadar her şey bir eğitim. Ve tüm bu olan biteni kendi yaşamını nasıl daha kolay ve mutlu yaşarım, nasıl daha çok anlamlandırabilirim diye düşünmeli insan. Ne olursa olsun sonuç olarak buraya kadar olan tüm davranışlar ve yapılacaklar bencilce olacaktır. Ama eğer mutlu yaşamı en azından, basit yaşamayı başarabilmiş insan Bundan sonra sosyal davranışları ve çevresine olan duyarlılıkla daha çok ön plana çıkabailir.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın