Backpacker yada Türkçe anlamıyla Sırtçantalı gezginleri birçoğumuz görmüştür. Bir çoğumuz da belki sırtçantalıyız. Ülkemiz vatandaşları arasında henüz popüler bir gezi tarzı olmasa da dünyada milyonlarca insan bu tarz geziyi bir yaşam felsefesine dönüştürmüş durumda. Sırtçantalı gezi demek olan backpacking birçok gelişmiş Avrupa ülkesinde lise sonrası gençlerin mutlaka yapması gereken bir seremoni/gelenek gibidir neredeyse. Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde doğan çocuklar neredeyse sırtçantalı olarak doğuyor. Daha bebeklik çağlarındayken ya karavandalar, ya kampta ya da bir yurtdışı gezisinde.

Ülkemizdeyse sırtçantalı gezginlere bitli turist lakabı yakıştırılır. Aslında illa bir yakıştırma yapılacaksa tahta kurulu gezgin dense belki daha doğru olabilirdi. Cracked.com sitresinde ise backpackerlerin anatomisini anlatan ilginç ve komik bir çizim var. Yine bunun dışında  sırtçantalıları tarif eden 2 ayrı çizim daha internette buldum ki, bir tanesi oldukça espirili. Siz ne düşünüyorsunuz?

AnatomyofaBackpacker-Backbacking-Sırtçantalı

Anatomy_of_a_Backpacker

Backbacking

SonrakiDünyanın En Korkutucu 10 Köprüsü
1981 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Galatasaray Lisesi sonrasında Galatasaray Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın Eyfel Başarı Bursu ile IAE de Nice’de Pazar Araştırması Yüksek Lisansı yaptı. Gezi ve otomobil bloğu Çokgezenadam’ı kurdu. The Gate, Urbanista ve Digitalage dergisinde yazıları yayınlanıyor. Hazar Strateji Enstitüsü’nde Medya İlişkileri ve Dijital Medya Koordinatörü olarak görev yapıyor. Fransızca ve İngilizce biliyor.

3 YORUMLAR

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın