Denizciliğiyle ünlü Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yapan Birgi, İzmir‘in Ödemiş ilçesinde bulunuyor. İzmir çevresinde görülmesi gereken yerlerden biri olan Birgi, Lidyalılardan başlayıp, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan köklü bir tarihe sahip.

Koruma altına alınarak, kentsel SİT alanı ilan edilen Birgi, sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlikleriyle adeta bir açık hava müzesi. Bizler de, tarihi evleri, konakları, camileri ve türbeleri gibi pek çok mekanıyla bir tablo kadar güzel Birgi’de gezilecek yerlerin listesini hazırladık.

Birgi’de Görmeniz Gereken Yerler

1. Eski Birgi Evleri

Birgide Gezilecek yerler
Tarihi evler, bölgenin en turistik yerleri.

Tarihi Birgi Evleri, beldenin en çok turist çeken yerleri olarak biliniyor. Ancak bu evlerden bir tanesi diğerlerinden biraz daha farklı. Çakırağa Konağı’nın biraz aşağısında bulunan Eski Birgi Evi, Ödemişli bir iç mimar tarafından restore ediliyor. Şimdilerde çalışma ofisi ve sanat evi olarak kullanılan ev, ilk görüşte dikkatleri çekmeyi başarıyor. Ziyarete açık olan bu binada ne yazık ki fotoğraf çekmek yasak.

8 YORUMLAR

  1. Birgi doğasıyla,tarihi dokusuyla ve sıcakkanlı insanlarıyla gezip,görülecek yerleriyle Ege’nin çok şirin bir köyü.Biz bugün oradaydık,sakin ve doğal halini çok sevdik.Bu güzel yere tekrar gelme konusunda kendimize söz verdik.Tanıtımına da ayrıca önem vermek gerekiyor,biz kendi çapımızda bu konuya eğilmek istiyoruz.

  2. “Birgi’yi, bir’de Yaşar Kemal’in Çakırcalı’sını okuyup öğle gezin her adım’da göğüs kafesi kalbi nasıl sıkıştırıyormuş görün…

  3. Birgi dedemin köyü, yılda 1 defa gitmeye çalışırım. Her geçen yıl daha da güzelleşiyor. Yapılan tanıtım ve iyileştirme projeleri işe yarıyor, ancak daha çok duyurulmaya ihtiyacı var. Sadece günübirlik değil konaklamalı gidilecek bir köy olarak tanıtılsa ne güzel olur.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın