Mavi yolculuklar deniz tatillerinin en güzel seçenekleri arasındadır. Her güne yeni bir koyda başlamak, denizin eşsiz maviliği içerisinde yapılan yolculuklar, geçirilen eğlenceli anlarla birlikte oldukça ilgi gören bir tatil şeklidir. Yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça fazla ilgi gören bu yolculuklarda denizin tadını çıkarmak, maviliğin arasında huzurlu vakit geçirmek, dalgaların sesleriyle kendinizi dinlendirmek gibi pek çok fırsata sahip olabilirsiniz. Mavi yolculuklar en basit haliyle Halikarnas Balıkçısı olarak bildiğimiz Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın başlattığı bu yolculuklar konfor ve lüksün eklenmesiyle bugünkü halini almıştır. Bodrum sularında yapacağınız mavi yolculuk turlarıyla oldukça güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Bodrum Mavi Yolculuk Turları; Halikarnas, Yunan Adaları, Hisarönü Körfezi turu rotasında Bodrum’un yer aldığı turlardır. Genel olarak birbirine benzerlik gösteren bu turlardan Halikarnas’ı inceleyelim.

Bodrum’dan başlayarak Gökova’ya uzanan ve tekrar Bodrum’a dönüş yapılan 8 gün 7 gecelik bir programdır. Kesin hareket günleri Cumartesi ve Pazar olan bu yolculukta Bodrum’dan çıkarak Gökova turunda Çökertme’den başlayarak İngiliz Limanı, Kleopatra ve Alakışla’yı gezme imkânı bulabilirsiniz.

Albatros-Yatcilik

Bodrum Mavi Yolculuk Tur Programı:

1.Gün: Bodrum Limanı’ndaki tekneye saat 15.30 sonrasında giriş yapabilirsiniz. İlk gün Bodrum Limanı’nda akşam yemeği ve geceleme yapılmaktadır. Eski adı Halikarnas olan Bodrum tarihi açıdan M.Ö 1200’lere kadar dayanmaktadır. Tarihin Babası olarak bildiğimiz Heredot’un doğum yeri Halikarnas’tır. Dünyanın 7 harikası arasında yer alan Kral Mausolos’un mozolesi de yine burada yer almaktadır. Bodrum’da klasik çağdan günümüze ulaşan tek yapı ise Antik Tiyatro’dur. Bazı gösteriler günümüzde bu tiyatroda sergilenebilmektedir. Görülmesi geren bir başka yapı ise ortaçağdan beri ayakta kalmış olan Sen Peter Kalesi’dir. Aynı zamanda Büyük İskender’in Halikarnas’a giriş yaptığı Mindos Kapısı da görülmeye değer bir yerdir.

2.Gün: Kahvaltı sırasında tur rehberi program ve tekne hakkında bilgiler verecektir. Bu bilgilendirmenin ardından ise tekne Orak Adası’na hareket etmektedir. Adanın berrak ve tertemiz olan sularında denizin tadını çıkarmak için yüzme molası verilmektedir. Öğlen yemeğinin ardından ise akşam yemeği ve gecelemek için Çökertme’ye gidilmektedir. Hava koşullarına bağlı olarak seyir sırasında yelken seyri de yapılabilmektedir. Orak Adası’nda sahilde yürüyüş imkânı da sunulmaktadır.

3.Gün: Sabah oldukça erken bir saatte Yedi Adalar’a hareket başlar. Oldukça fazla sayıda küçük ada ve mercan resiflerinin yer aldığı bölgede oldukça güzel bir gün geçirme fırsatınız bulunmaktadır. Dalış yapmak, yüzmek, dinlenmek, bu huzurlu yerde oldukça zinde uyanacağınız bir uykuya dalmak, çamlarla kaplı tertemiz havaya sahip ormanda kısa yürüyüşler yapmak gibi pek çok imkân bulunmaktadır. İlk durak olan Küfre Koyu’ndan sonra Uzun Liman’a gidilmektedir. Akşam yemeği ve gecelemek için ise İngiliz Limanı olarak da bilinen Değirmen Bükü’ne demirlenmektedir. Turistik yatların demirlenmesine imkân sağlayan irili ufaklı pek çok koyu barındırmaktadır.

Bodrum-Mavi-Tur4.Gün: Sedir Adası’na doğru harekete başlayan teknemiz, eşsiz bir özelliğe sahip olan küçücük bir kumsal ve oldukça berrak bir suyu olan adada gezme imkânı tanımaktadır. Antik Tiyatro, surlar, kubbeli yapılar ve tapınak buradan görülebilmektedir. Antik çağdan kalma yazıların yer aldığı kırık sütun kalıntıları ya da rölyeflerle süslenmiş olan eski taşlar arasında gezinti yapabilme fırsatınız vardır. Yalnızca Kuzey Afrika çöllerinde bulunan bir kumun bulunduğu Kleopatra Plajı’nda oldukça eğlenceli ve huzurlu vakitler geçirebilirsiniz. Buradan sonra ise Karacasöğüt Köyü’ne akşam yemeği ve gecelemek için gidilmektedir. Marmaris’e ulaşımın dolmuşlarla ulaşımın mümkün olduğu bu köy sadece 25 km’lik bir mesafededir. Marmaris ya da Dalyan- Kaunos bölgelerinde gezinti için opsiyonlu olarak düzenlenebilen turlar da bulunmaktadır.

5.Gün: Bu aşamada sabahları yüzmek günlük aktivitelerinizde rutin bir parça olarak yer alacak. Öğle yemeğinde çam ormanlarıyla çevrilmiş olan Longöz Koyu’na hareket başlamaktadır. Burada orman içerisinde kısa yürüyüşler yapılabilmektedir. Ayrıca burada yer alan kafede soğuk içeceklerinizi alabilirsiniz. Akşam yemeği ve gecelemenin yapılacağı ve bir sonraki durak olan Tuzla Koyu’na demir atılmaktadır.

6.Gün: Erken saatlerde harekete başlayan teknemiz Molla İbrahim Koyu olarak da bilinen Kargılı Koyu’na gitmektedir. Öğle yemeğinin ardından ise Kisebükü’ne hareket edilmektedir. Sahildeki Bizans harabelerinde gezme imkânınız bulunmaktadır. Akşam yemeği ve geceleme bu eşsiz güzelliğe sahip koyda geçmektedir.

7.Gün: Mavi turdaki bu son günde kahvaltının ardından Pabuç Burnu’na hareket edilmektedir. Pabuç Burnu’nda öğle yemeği ve yüzme molası verilmektedir. Ardından ise Yalıçiftlik Koyu’na geçilmektedir. Yine opsiyonlu olarak otantik köy yaşantısını görmek isteyenler için köy turu düzenlenmektedir. Daha sonra ise akşam yemeği ve gecelemek için Bodrum Limanı’na giriş yapılmaktadır.

8.Gün: Kahvaltının ardından tekne yolculuğuna katılanlar ve tekne mürettebatlarıyla vedalaşılmakta ve 10.30’a kadar tekneden ayrılmaktadırlar.

Yolculukta hava koşullarına göre değişiklikler olabileceği unutulmamalıdır.

1 YORUM

  1. Yıllar önce Bodrum’da tekne turuna katılmıştım, tekne konaklamalı. Hala aklımda tadı. Yurtdışındayım ve gelirsem mutlaka yine istiyorum sevgilimle. Çok romantikti.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın