Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı, İç Anadolu Bölgesi’nde Çorum il sınırları içerisinde yer alıyor. 1988 yılından bu yana milli park statüsünde olan alan 2,634 hektar genişliğinde.

Anadolu’nun en eski uygarlıklarından Hitilerin başkenti Hattuşaş (Boğazköy) ve çevresindeki tarihi ve arkeolojik alanları barındıran milli park, yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da en etkileyici açıkhava müzeleri arasında.

Aslanlikapi-Corum
Aslanlı Kapı

Hattuşaş şehrinin arkeolojik değerlerinden kent surları, yer kapı, aslanlı kapı ve yazılıkaya şehrin en önemli eserleri arasında. Alanda yapılan arkeolojik kazılarda 5 kültür katı ortaya çıkarılmış. Bizans, Roma, Galat, Frig, Hitit, Asur ve Hatti medeniyelerinin kalıntılarına ulaşılan şehir MÖ 14 ile MÖ 12. yüzyıl arasında Hitit İmparatorluğu’nun başkenti unvanını taşımış. Milli park alanı aynı zamanda 1986 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde de yer alıyor. Kazılarda ortaya çıkarılan çivi yazısı ile yazılmış tabletler ise 2001 yılından bu yana Dünya Belleği Listesi‘nin bir parçası.

Hattusas-Aslanli-KapiHattuşaş antik kentinin içerisinde 31 tapınak, 11 yer altı silosu ve yerleşim yerlerinin izlerini görmek mümkün. Kentin en etkileyici ve büyük dini alanı olan Yazılıkaya Tapınağı’nda 90’dan fazla tanrıça, tanrı, hayvan ve hayali yaratığın izi kaya üzerinde işlenmiş.

1834 yılında Fransız Charles Texier tarafından keşfedilen arkeolojik alanda ilk kazılar 1906 yılında başladı. Boğazkale ilçesinin kurulduğu Budaközü Ovası’nın sonundaki engebeli arazide bulunan milli park, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan tarihi bir değere sahip.

Boğazköy-Alacahöyük Milli Parkı Nerede

Boğazköy-Alacahöyük Milli Parkı Nasıl Gidilir

Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı Boğazkale’ye 500 metre, Çorum’a 87 km, İzmir‘e 791 km, Ankara’ya 200 km, İstanbul’a ise 650 km mesafede. Milli parka en yakın havalimanı Ankara Esenboğa. Amasya Merzifon Havalimanı da alternatifler arasında.

Bogazkoy-Alacahoyuk-Milli-ParkiMilli parka kara yoluyla ulaşmak isteyen ve batıdan gelecek olanların Ankara-Çorum Karayolu’nu takip etmeleri gerekiyor. Kırıkkale, Delice ve Sungurlu’dan sonra Boğazkale ilçesi sapağından ilçe merkezine ulaşılıyor. Doğudan ise Tokat, Zile ya da Yozgat üzerinden direkt ulaşım var. Şehirlerarası otobüsler ile Çorum merkeze ulaştıktan sonra Boğazkale dolmuşları kullanılabilir.

Anadolu tarihine ışık tutan Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı, dünyanın en etkileyici arkeolojik alanlarından biri. Tarih, kültür ve seyahat düşkünlerinin mutlaka görmesi gereken yerlerden olan milli park, ziyaretçilerini bekliyor.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın