Son yılların gözde tatil destinasyonları arasında yer alan Bozcaada tarihi ve kültürel yapısının yanında birbirinden güzel koyları, harika gün batımı manzarası, lezzetli yerel tatları ve etkinlikleri ile ziyaretçilerine keyifli tatil imkanı sunmasıyla öne çıkıyor.

Özellikle İstanbul’dan ulaşımın kolay olduğu ada sevdiği kişiyle romantik bir haftasonu, arkadaş grubuyla etkinlik dolu, hareketli ve eğlenceli bir hafta veya bir başına sakin, edebiyat, sanat ve kültür dolu günler geçirmek isteyen herkes için imkanlar sunuyor.

Bozcaada-Plajlari

Butik Bozcaada otelleri ve bir çoğu adaya özgü mimariye sahip evlerde hizmet veren Bozcaada pansiyon seçenekleri ile bütçenize uygun konaklama imkanı bulmanız da son derece mümkün.

Bozcaada Görülecek 10 Yer

1. Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri

1861 yılında denizden 32 metre yükseğe yapılan Polente Feneri özellikle gün doğumu ve gün batımı saatlerinde sevgililerin uğrak noktasıdır. Harika manzaraya sahip Polente Fenerinin bulunduğu noktadan Gökçeada, Seddülbahir, Mehmetçik, Kumkale ve Kefalos fenerleri de buranın güzelliğine güzellik katmaktadır. Sezon başlangıcında gün batımı saatlerinde minibüslerle bu alana ulaşmak mümkün.

Bozcaada-Gezilecek-Yerler

2. Akvaryum Koyu

Tertemiz ve berrak suyu ile Akvaryum Koyu Bozcaada’nın en güzel koylarının başında gelir. Akvaryum koyunda kamp yapmanız ve gece yıldızların altında keyifli saatler geçirip sabahın ilk ışıkları ile denizin tadını çıkarmanız mümkün. Ay ışığında suyun altındaki çakılları bile görebileceğiniz güzellikteki bu koyu daha derinlerde keşfetmek için gözlük ve şnorkellerinizi yanınızda taşımayı unutmayın.

3. Şarap Fabrikaları

Bozcaada şarap bağları ile adeta birlikte anılır. Şarapları ve bağları ile ünlü adada 3’ü merkezde olmak üzere toplam 5 adet şarap fabrikası bulunur. Şarap tadım günleri sırasında fabrikaların düzenlediği şarap tadım turlarına katılabilir, lezzetli Bozcaada şaraplarını tadarken üretimi hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Bozcaada-Otelleri

4. Bozcaada Kalesi

İlk olarak Fenikeliler zamanında yapılan kale zaman içinde Cenevizliler ve Venedikliler tarafından da korunarak günümüze kadar varlığını korumuştur. Küçük kasaba merkezine göre oldukça büyük bir yapı olan Bozcaada kalesi Türkiye’nin en güzel görünüme sahip kalesi olarak kabul edilir. Gün içinde 10:00 – 20:00 saatleri arasında ziyarete açık olan kaleden adanın ve denizin harika manzarasını izleyebilirsiniz.

5. Ada Sokakları

Bozcaada’nın merkezi Türk ve Rum mahalleleri olarak iki farklı mimariye sahiptir. Arnavut kaldırımlarıyla popüler Rum mahallesinin tam ortasında yer alan kiliseyi ve saat kulesini de görebilirsiniz. Kilise Pazar günleri ayin saatleri dışında ziyarete kapalı.

Kıvrımlı sokakları ve ahşap yapıları ile karakterize Türk mahallesi ise daha sakin ve kendi halindedir. Ada merkezini yürüyerek bir saatte dolaşmanız mümkün olsa da özellikle fotoğraf meraklıları için daha uzun süre vakit geçirmek gerekebilir.

Bozcaada-Sokaklari

6. Ayazma Manastırı

Adanın güneyinde bulunan Ayazma çift oluklu tarihi çeşmesi, 8 adet yaşlı çınarı, küçük bir manastır ve 2 tane tek katlı yapıyı barındırıyor. 1734 yılında Manolaki Manolidis tarafından yapılan manastır her zaman açık değil. Halk arasında Ayazma Panayırı olarak bilinen, Rumların Aya Paraskevi günü olan 26 Temmuz Ayazma Manastırını ziyaret edip yerel etkinliğe de katılmak için harika bir gündür. Burada bir ağaca yaslanıp deniz manzarasının ve temiz havanın tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.

7. Meryem Ana Kilisesi

Adanın Rum mahallesinin tam ortasında bulunan kilise aynı zamanda adanın ibadete açık tek kilisesidir. Venedikliler zamanında yapıldığı düşünülen kilisenin girişinde 1869 tarihi yer almaktadır. Yakın geçmişte bir kaç kez restore edilmiş kilise 2007 yılında yapılan kule restorasyonu ile ada merkezine eski silüetini kazandırmıştır. Meryem Ana Kilisesini ziyaret etmek için Pazar sabah 08:00’de yapılan ayine katılmalısınız. Diğer günler kilise ziyarete kapalı.

Bozcaada-Gorulecek-Yerler

8. Göztepe

Adanın en yüksek noktasına (192 mt) çıkıp kuş bakışı manzaranın tadını çıkarmaya ne dersiniz? Şansınız yerinde ise açık havada Gökçeada ve ardından yükselen Semadirek Adası, Çanakkale Boğazı ve Midilli adasını da görebilirsiniz. Göztepe’ye çıkan dar ve dik araba yolundan yürüyerek yarım saatte zirveye ulaşabilirsiniz. Adanın bu yüksek noktasında esen rüzgarlardan korunmak için üstünüze rüzgarlık veya mont almayı ve gün batımının tadını çıkarmak için bir şişe şarap almayı unutmayın.

9. Bozcaada Müzesi

Adanın tarihi ve kültürünü yakından tanımak isteyenler için adres Bozcaada müzesi olacaktır. Alıştığımız müzelerin aksine son derece keyifli sunumlar ve detaylı bilgiler ile müze her ziyaretçiyi memnun ediyor. Müzede yer alan eserlerin yanında mağazasından adaya özgü hatıralıklar almanız da mümkün.

10. Sanat Galerileri

Uzun yıllar öncesinde adaya yerleşmeye başlayan birçok sanatçı Bozcaada’nın kültürel yapısına da büyük faydalar sağlamıştır. Yaz günlerinde ressamların evleri, ada sokakları birer sergi alanına dönüşüyor. Birbirinden güzel eserlerin sergilendiği galerileri dolaştıkça adanın huzurlu atmosferine sanatın da keyifle eşlik ettiğine tanıklık edebilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Suyu çok soğuktur, çivi gibi derler ya öyle işte, ama alıştıktan sonra da çıkasınız gelmez, berrak ve temiz, en azından 10 yıl önce öyleydi. Rakı balık için de güzel bir kaçamak yeri.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın