Özellikle yaz döneminde ziyaretçi akınına uğrayan Çeşme, yalnızca İzmir’de değil Türkiye’de de tatil denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri. Altın sarısı kumsallarıyla Ilıca, şık butik otelleri, restoranları, tasarımcıları ve sörf okullarıyla Alaçatı, Eritrai Antik Kenti ve doğal yaşamıyla Ildır Köyü, Çeşme’de görülmesi gereken yerler arasında.

Ulaşımın oldukça kolay sağlandığı Çeşme, Türkiye’de bir şehirle ilçe merkezi arasında inşa edilen tek otoyola sahip. İzmir şehir merkezinden 80 km uzaklıkta bulunan ilçeye özel araçla 1 saat gibi kısa bir sürede ulaşmak mümkün.

Alaçatı, Çeşme
Alaçatı, Çeşme’de son yıllarda yıldızı parlayan yerlerden

Çeşme’ye Nasıl Gidilir?

1. Çeşme-İzmir Havaalanı Ulaşımı

İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile ilçe arasında HAVAŞ otobüsleri sefer düzenliyor. Seferler, Nisan-Kasım döneminde, 03.00-05.00-07.00-09.00-11.00-13.00-15.00-19.00-21.00 saatlerinde, havalimanından ilçe yönüne gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 90 dakika süren yolculuğun ücreti 25,00 TL.

2. Çeşme-İzmir Otogar Ulaşımı

İzmir Otogarı’ndan ilçeye, Çeşme Seyahat otobüsleri ile gitmek mümkün. Yoğun dönemde (Nisan-Kasım) her saat başı, yılın diğer döneminde ise daha seyrek gerçekleştirilen seferler yaklaşık 1,5 saat sürüyor, ücret ise 15,00 TL. ayrıca yaz döneminde İstanbul, Ankara gibi şehirlerden Kamil Koç, Pamukkale, Metro Turizm ve Ulusoy-Varan turizmin seferleri bulunuyor.

3. Çeşme-Üçkuyular Semt Garajı Ulaşımı

Üçkuyular Semt Garajı, İzmir’den ilçeye yapılan yolculuklarda en çok kullanılan merkez durumunda. Çeşme Seyahat’in otobüslerinin Üçkuyular-Alaçatı-Ilıca-Çeşme güzergahındaki seferleri 13,00 TL. Yolculuk yaklaşık 70-90 dakika sürüyor. Üçkuyular Semt Garajı, İzmir Metro’nun Fahrettin Altay İstasyonu’nun yanında bulunuyor.

4. Çeşme’ye Belediye Otobüsü İle Ulaşım

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şehir içi ulaşım hizmeti veren ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 760 numaralı Urla-Çeşme otobüsü ile Urla’dan Çeşme’ye gidilebiliyor. Urla-Çeşme arası ulaşım, İzmirim Kart ile tam 4,50, öğrenci 2,45, öğretmen ise 2,75 TL. İzmir şehir merkezinden Urla’ya gitmek için, 725 numaralı F. Altay-Urla otobüsüne binmek gerekiyor. Fahrettin Altay-Urla-Çeşme arasındaki 2 otobüslü (aktarmalı) yolculuk tam 8,45, öğrenci 4,60, öğretmen 5,15 TL tutuyor.

5. Özel Araçla Çeşme’ye Ulaşım

İzmir-Çeşme Otoyolu’na Narlıdere gişelerden girdikten sonra ilçeye yaklaşık 80 km’lik mesafe bulunuyor. Yolculuk özel araçla yaklaşık 1 saat sürüyor.

Deniz, kum, güneş turizmin yanı sıra SPA merkezleri, ören yerleri ve doğal güzellikleri ile de tanınan, İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında bulunan Çeşme’ye ulaşmak çok kolay. Özel araçla otoyoldan 1 saat gibi kısa bir sürede ulaşılan Çeşme’ye belediye otobüsü, HAVAŞ ve ilçe otobüsleri ile gidilebiliyor.

4 YORUMLAR

  1. Ya da havaalanından shuttle servisleri ile gidebilirsiniz arkadaşlar. Sadece 35 TL’ye havaalanından istediğiniz yere götürüyorlar. Şuan için en düşük fiyat çeşmede. Rezervasyon yapmak isterseniz şu adrese bakın: cesmebook.com

  2. En iyisi araç kiralayıp veya araçla Çeşme yaramadsının hepsini gezmek. Urla’dan başlayıp Mordoğan, Karaburun, Çeşme, Alaçatı, Demircili… Hatta Sığacık, Seferihisar…

Bir Yorum Yaz