İzmir şehir merkezine 120 km mesafede bulunan Dikili, köklü tarihi, masmavi denizi ve uzun kumsallarıyla dikkat çekiyor. Burası ayrıca, yüzyıllardır şifa dağıtan termal kaynakları ve kaplıcaları, doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri ve Ege’nin serin sularıyla birleşen yaklaşık 40 km’lik sahil şeridiyle gelenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan ilçe, festivalleriyle de ilgi görüyor. Dikili, içinde ve çevresindeki görülecek çok sayıda yeriyle İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında bulunuyor. Bizler de bu güzel bölgede gezilecek mekanların bir listesini hazırladık.

Dikili’de Görülmesi Gereken Yerler

1. Atatürk Botanik Bahçesi

Dikili-Botanik-Bahce
Botanik bahçedeki renkler, görenleri kendine hayran bırakıyor.

Yaklaşık 30 hektarlık bir alana kurulan Atatürk Botanik Bahçesi, tropik bölgelerden Alp Dağları’na kadar çok geniş bir coğrafyaya ait bitki türlerini barındırıyor. Yaklaşık 3,000 çeşit bitkinin bulunduğu alan, renkleriyle görenlerin beğenisini topluyor. Ülkemizdeki en yetkin ve uluslararası tek botanik bahçesi olma özelliği gösteren yer, dünya literatürüne de girmeyi başarısı göstermiş. Burada ayrıca, kurutulmuş bitki örneklerinin korunduğu ve üzerinde bilimsel çalışmaların yapıldığı bir Herbaryum Merkezi de yer alıyor. Botanik bahçede en çok ilgi çeken yerlerin başındaysa, bitkilerle “ATA” kelimesinin ay yıldız şekliyle yapılan çevre düzenlemesi oluyor.

1
2
3
4
5
6
ÖncekiKuş Cenneti, İzmir
SonrakiTeos Antik Kenti, İzmir
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

1 YORUM

  1. Biz Eylulde kurban bayrami icin dusunduk. İlk defa Ege’de olacağım için heyecanlıyım 🙂

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın