İzmir şehir merkezine 120 km mesafede bulunan Dikili, köklü tarihi, masmavi denizi ve uzun kumsallarıyla dikkat çekiyor. Burası ayrıca, yüzyıllardır şifa dağıtan termal kaynakları ve kaplıcaları, doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri ve Ege’nin serin sularıyla birleşen yaklaşık 40 km’lik sahil şeridiyle gelenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan ilçe, festivalleriyle de ilgi görüyor. Dikili, içinde ve çevresindeki görülecek çok sayıda yeriyle İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında bulunuyor. Bizler de bu güzel bölgede gezilecek mekanların bir listesini hazırladık.

Dikili Gezilecek Yerler

1. Atatürk Botanik Bahçesi

Dikili-Botanik-Bahce
Botanik bahçedeki renkler, görenleri kendine hayran bırakıyor.

Yaklaşık 30 hektarlık bir alana kurulan Atatürk Botanik Bahçesi, tropik bölgelerden Alp Dağları’na kadar çok geniş bir coğrafyaya ait bitki türlerini barındırıyor. Yaklaşık 3,000 çeşit bitkinin bulunduğu alan, renkleriyle görenlerin beğenisini topluyor. Ülkemizdeki en yetkin ve uluslararası tek botanik bahçesi olma özelliği gösteren yer, dünya literatürüne de girmeyi başarısı göstermiş. Burada ayrıca, kurutulmuş bitki örneklerinin korunduğu ve üzerinde bilimsel çalışmaların yapıldığı bir Herbaryum Merkezi de yer alıyor. Botanik bahçede en çok ilgi çeken yerlerin başındaysa, bitkilerle “ATA” kelimesinin ay yıldız şekliyle yapılan çevre düzenlemesi oluyor.

2. Atarneus Antik Kenti

Dikili-Atarneus-Kenti
Atarneus Antik Kenti günümüze ulaşmayı başaramayan yerler arasında.

Akalılar tarafından MÖ. 4,000 yıllarından kurulan Atarnetus Antik Kenti, merkezi Dikili olmak üzere Ağılkale’de kurulan ilk kent devleti. Burasının, çevresinde bulunan sıcak su kaynakları ve pınarlar dolayısıyla kutsal kaynak ya da ana tanrıça kaynağı anlamına gelen “Atarnetus” adını aldığı biliniyor. Yalnızca yüzeysel çalışmaların yapıldığı antik şehirde, ortaya çıkarılan seramik ve kalıntılar, buranın döneminin en büyük ve en zengin yeri olduğunu gösteriyor. Buna rağmen, şehir salgın hastalıklardan dolayı terkedilmiş. Antik kentten günümüze pek fazla kalıntı ulaşmayı başaramamış.

3. Nebiler Köyü

Dikili-Nebiler-Selalesi
Burası, “Aşıklar Şelalesi” olarak da biliniyor.

Dikili’ye birkaç km mesafede bulunan Nebiler Köyü, şelaleleri, mağara ve nehirleriyle görenleri büyülüyor. Dikili’de gezilecek yerler arasındaki Nebiler Şelalesi, etrafındaki mağaralar ve yaşlı ağaçları ile keyifli ve huzurlu zaman geçirmek isteyenlerin tercihleri arasında. Burası, muhteşem şelale ve düdenlerin yanı sıra sahip olduğu doğası ve trekking parkurları ile ilgi görüyor. Gelenler, güzel bir doğa yürüyüşü sonrasında köydeki kaplıca ve ılıcalar sayesinde, açık havada termal suyla duş yapma imkanına da sahip.

4. Bademli Ilıcası

Dikili-Bademli-Ilicasi
Ilıca, deniz kenarında bulunan havuzlarındaki sıcak suyuyla ilgi görüyor.

Zeytinlikler arasındaki Bademli Ilıcası, Dikili ilçesindeki Bademli Köyü’nde bulunuyor. Eskiden Aiolis Ilıcası olarak bilinen kaynak, bölgede muhteşem turkuaz deniziyle bilinen Kalem Adası’nın bitiminde, deniz kenarında yer alıyor. Havuzlar şeklinde düzenlenen kaynakların tarihi de antik dönemlere kadar uzanıyor. Burası, sit alanı ilan edildiği için çevresine herhangi bir tesis yapılmamış nadir ılıcalardan. İçerisinde bulunan hidroasetat ve arsenik sayesinde birçok hastalığa iyi gelen ılıca, çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor.

5. Çandarlı Kalesi

Dikili-Candarli-Kalesi
Kale, görkemiyle daha uzun yıllar ayakta kalacağının mesajını veriyor.

Dikili’nin sahil beldesi olan Çandarlı, amazon kadın savaşçıların egemen olduğu bir yer olarak biliniyor. Burada bulunan Çandarlı Kalesi ise günümüze neredeyse tamamını ulaştırmayı başaran yapılar arasında yer alıyor. Geçmişte kenti dış saldırılara karşı koruyan kale, denize karşı olan konumuyla gelenleri etkiliyor. Tarih boyunca yenilenerek görkemini kaybetmeyen kalenin deniz manzarası kadar, içi de gelenlerin beğenisini topluyor. Dikili gezilecek yerler listenize ekleyin.

6. Pitane Antik Kenti

Dikili-Pitane-Müze
Bergama Müzesi’ndeki Pitane Bölümü, ilgi gören yerler arasında.

Kelime anlamı olarak suyu bol anlamında gelen Pitane Antik Kenti, bölgede en çok ilgi gören yerler arasında. Çandarlı’da bulunan antik kentin kuruluş tarihiyle ilgili pek fazla bir bilgi bulunmasa da Helen öncesi dönemden olduğu düşünülüyor. Kent hakkındaki bilgi azlığına rağmen, burada çıkarılan vazolar, kadehler, mezarlar, ölü külü kapları ve en önemlisi arkaik bir erkek heykeli görülmeye değer kalıntılardan. Eserlerin bir kısmı Bergama Müzesi’nde sergileniyor. Meraklıları için burada bulunan kalıntıları inceleyerek dolaşmak oldukça keyifli.

Tarih, sağlık, kültür, doğa ve deniz turizminin bir arada bulunduğu Dikili, gelenleri kendine hayran bırakıyor. İlçe ayrıca, içinde olduğu kadar çevresinde de çok sayıda gezilecek yere sahip oluşuyla da dikkat çekiyor. Ziyaretçilerin rotasına almaları gereken yerler arasında Ayvalık, Bergama ve Assos gibi birbirinden güzel kentler bulunuyor.

1 YORUM

  1. Biz Eylulde kurban bayrami icin dusunduk. İlk defa Ege’de olacağım için heyecanlıyım 🙂

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın