Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçeleri arasında yer alıyor. Dilek Yarımadası 1966 yılında, Büyük Menderes Deltası ise 1994 yılında milli park statüsü kazanmış.

Türkiye’nin ve dünyanın en benzersiz doğal alanlarından biri olarak kabul edilen milli park, yarımada bölümünde 10,985 hektar, delta bölümünde ise 16,690 hektar olmak üzere toplamda 27,675 hektarlık bir genişliğe sahip.

Dilek-Yarimadasi-Buyuk-Menderes
Dilek Yarımadası kıyıları tekne turlarının vazgeçilmezleri arasında

Uluslararası Sulak Alanlar Sözleşmesi (Ramsar), Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunmasına Yönelik Sözleşme (Bern), Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması (Rio) ve Akdeniz’in Kirliliğine Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona) kapsamında koruma altında olan milli park; kuş, bitki, memeli ve doğa alanları açısından önem taşıyor.

Her yıl 1 milyona ulaşan yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan milli parka iki farklı bölgeden giriş bulunuyor. Dilek Yarımadası girişi, Kuşadası’nın Güzelçamlı Mahallesi’nden, Büyük Menderes Deltası girişi ise Söke ilçesi üzerinden yapılıyor. Delta ile yarımada arasında askeri alan bulunması nedeniyle siviller her iki bölge arasında geçiş yapamıyor.

Dilek-Yarimadasi
Dilek Yarımadası kıyıları

Çevre düzenlemesi yapılmış, bakımlı tesislerin bulunduğu milli parkta doğa sporları, yürüyüş, yüzme, dağ bisikleti, kuş gözlemciliği, botanik turu, fotoğrafçılık, manzara izleme, olta balıkçılığı, kültürel yürüyüş gibi aktiviteler yapılabiliyor.

Dünyada bir başka örneği olmayan milli parkta, Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar kıyılarda yayılım gösteren neredeyse tüm bitkilerin doğal olarak bir arada görüldüğü botanik bahçe; yırtıcı kuşları ve vahşi hayvanlarıyla bir dağlık arazi ve onu çevreleyen su altı zenginlikleri, yüzlerce kuş türünü barındıran, zengin balık çeşitleriyle bir delta ve bütün bunları çevreleyen tarihi ve kültürel zenginlikler görülebiliyor.

Buyuk-Menderes-Deltasi
Büyük Menderes Deltası

Milli park florasında 95 familyaya ait 804 adet bitki türü bulunuyor. Bu türlerden 6’sı sadece burada görülen endemik türler. Akdeniz maki florası ile Kuzey Anadolu ormanlarına özgü küçük orman topluluklarının birlikte görülebiliyor olması heyecan verici.

Avrupa Konseyi tarafından bu zengin özellikleri nedeniyle bio genetik rezerv alanı ilan edilen milli parkın delta bölümünde ise 256 adet kuş türü ürüyor, barınıyor ve besleniyor.

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçesi arasında yer alıyor. Milli parkın 2 farklı girişi var. Dilek Yarımadası girişi için Kuşadası’nın Güzelçamlı Mahallesi’ni, delta girişi için ise Söke, Doğanbeyli Köyü yolunu takip etmek gerekiyor.

Milli park Kuşadası ilçe merkezinden 27 km, Aydın’dan 68 km, İzmir‘den 129 km, Ankara’dan 655 km, İstanbul’dan ise 595 km mesafede. Giriş ücreti araç başına alınıyor. Otomobille girişler 10 TL.

Dünyanın en özgün bitki ve hayvan türlerinin görülebildiği Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Türkiye‘nin saklı cennetleri arasında.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın