Dünya turu yapmak bir çoğumuzun hayali. Eğer hali hazırda planlarınızı hayata geçirmeye çok yaklaştıysanız aşağıdaki tavsiylerime göz atın.

Dünya turu planlıyorsanız bu kuralları akılda tutmak, seyahatin her adımında anımsamak, gezinizin daha keyifli ve güvenli olmasını sağlar.

Aşağıda bunlardan bazılarını bulabilirsiniz:

1. Yavaşlayın

Dünya turu planlayanların bir çoğu bütçe ve zaman dengesini koruyup, mümkün olan en fazla yeri görmeyi amaçlar. Çok yer görmek belki güzel olabilir, ancak gidilen yerin kültürünü anlamak, özümsemek için zaman gerekir. Gittiğiniz yerin hem gündüzünü hem de gecesini görün.

2. Hareket Edin

Gittiğiniz yerde 1 haftadan fazla kalmayın. Eğer gittiğiniz yer ve kültürü hakkında önceden araştırmalar da yaptıysanız bu süre yeterli olacaktır. Belki kültürü derinlemesine anlamanıza yetmeyecektir, ancak unutmayın siz bir dünya turundasınız. Sokaklar, halk pazarları, alışveriş mekanları, yeme-içme alanları ve kutsal mekan bölgeleriniz ziyaret ettiğinizde kültüre daha çok yakınlaşırsınız.

3. Yerel İnsanlara Her Zaman Güvenmeyin

Güvensizlik endişesi içerisinde seyahat etmek keyifli olmayacaktır, ancak başınıza gelecek olumsuz şeyler için önceden önlem almak iyidir. Pasaportunuz ve kredi kartlarınız çalınmış halde kimse ortada kalmak istemez sanırım. Yanınıza güler yüzle yaklaşan ve sizle havadan sudan konuşan hoş sohbet bir yerli aslında gözünü sizin cüzdanınıza dikmiş olabilir. Ne yazık ki bununla karşılaşacaksınız.

4. İçtiğiniz Suya Dikkat Edin

Nerede olursanız olun, ne yaparsanız yapın öncelik verilmesi gereken konu sağlığınızdır. özellikle yalnız seyahat ediyorsanız bu daha da önem kazanır. Normal yaşantınızda kendinize hijyenik bir cam fanus kurmuşsanız ve sağlık açısından kırılgansanız ne yediğinize ve içtiğinize dikkat edin. Yok eğer benim gibi benim gibiyseniz sorun yok; dağdan gelen yağmur suyunu içebilirsiniz.

Surabaya-Indonesia-Kids
Jawalı çocuklar. Surabaya, Endonezya

5. Fotoğraf ve Video Çekin

Ne bulursanız çekin, evet ne bulursanız. Egzotik plajları, heybetli dağları, sokak satıcılarını, çocukları ve hatta elektrik soketlerini bile çekin. Hepsini olmasa da bazısını Facebook’a yükleyin, yorum almadığınızı veya yeteri kadar beğen olmadığını takmayın. Video çekin, video çekin, video çekin! Birkaç saniyelik de olsa anları yakalayın ve video çekin. Bir çocuğun yüzündeki gülümsemeyi yakalayın, kumsaldaki dalgaları, gün batımını kaydedin. Döndüğünüzde her bilgisayarda olan basit video araçları ile onları birleştirin ve sosyal medyada paylaşın. Görün bakın neler oluyor!

Seyahat etmeyi kim sevmez ki! Sadece bazılarımız henüz bunun önemini kavrayamamış durumda. Seyahat etmekten, dünya turuna çıkmaktan korkmayın. Tavsiyelere biraz kulak vermeniz yeterli.

Yol ise en iyi öğretmeniniz olacaktır.

4 YORUMLAR

  1. Ben şuan yaşım küçük ama ben ve 3 arkadaşım ileride dünya turu yapmak istiyoruz ve araştırmalara başladık anladık ki zor ama biz başarabiliriz. Tavsiyeler harika teşekkürler

  2. Cevredekilerin dediklerine bakarsak herkez otur oturdugun yerde diyor. Bense parami biriktirip sonrasinda kendimi yola vuracagim.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın