Küresel çağda dünyanın her bölgesi birbirine daha da yakınlaştı. Seyahat etmenin kolaylaşması, ulaşım imkanlarının artması, uygun uçak bileti seçeneklerinin çoğalması ve gelişen teknoloji farklı yerlere gitmek isteyenleri harekete geçiriyor.

Seyahat etme kolaylığı ile birlikte yurtdışında eğitim alan öğrenci sayısı da artıyor. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitiminin yanında kısa süreli kurslar, öğrenci değişim programları ve sosyal sorumluluk projelerine katılan gençler dünyanın farklı şehirlerini tanıma fırsatı buluyor.

Her yıl açıklanan QS En İyi Öğrenci Şehirler Endeksi 2016 sıralaması belli oldu. Üniversite sıralaması, ekonomiklik, öğrenci etkileşimi, çekicilik ve şehrin işveren varlığı olmak üzere 5 ayrı kategoride değerlendirmenin yapıldığı endekse göre dünyada öğrenciler için en iyi şehirler sıralandı.

Öğrenciler İçin En İyi 10 Şehir

10. Seul

Seul-Egitim

Güney Kore‘nin başkenti Seul, işveren etkinliği kategorisinde zirvede bulunuyor.

Çok uluslu birçok şirketin eğitimli nüfusa sunduğu staj olanakları ve öğrencileri mezun olur olmaz işe alması en büyük avantaj olarak belirtiliyor.

Şehirdeki hoşgörü ortamı, öğrenciler için uygun konaklama imkanları ve yabancı nüfus varlığı da öne çıkan özellikler arasında.

12 YORUMLAR

  1. Berlin, kesinlikle. Dünyanın her yerinden insanların bir arada yaşadığı, kimsenin kimseyi yargılamadığı, maddi-manevi rahat yaşanan, ulaşımı dünyanın en iyilerinden olan bir şehir. Üniversite ya ücretsiz ya da uluslararası öğrencilerin düşük bir miktar ödemesi gerekiyor… Almanya’nın dokuz Schengen ülkesine sınırının olması da, seyahat açısından kolaylık..

  2. Çok fazla Güneydoğu Asya ve Okyanusya şehri var, çok şaşırtıcı. Hele ki Boston’ın olmaması daha da ilginç. Neyden kaybetti acaba.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın