Küresel çağda dünyanın her bölgesi birbirine daha da yakınlaştı. Seyahat etmenin kolaylaşması, ulaşım imkanlarının artması, uygun uçak bileti seçeneklerinin çoğalması ve gelişen teknoloji farklı yerlere gitmek isteyenleri harekete geçiriyor.

Seyahat etme kolaylığı ile birlikte yurtdışında eğitim alan öğrenci sayısı da artıyor. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitiminin yanında kısa süreli kurslar, öğrenci değişim programları ve sosyal sorumluluk projelerine katılan gençler dünyanın farklı şehirlerini tanıma fırsatı buluyor.

Her yıl açıklanan QS En İyi Öğrenci Şehirler Endeksi 2016 sıralaması belli oldu. Üniversite sıralaması, ekonomiklik, öğrenci etkileşimi, çekicilik ve şehrin işveren varlığı olmak üzere 5 ayrı kategoride değerlendirmenin yapıldığı endekse göre dünyada öğrenciler için en iyi şehirler sıralandı.

Öğrenciler İçin En İyi 10 Şehir

10. Seul

Seul-Egitim

Güney Kore‘nin başkenti Seul, işveren etkinliği kategorisinde zirvede bulunuyor.

Çok uluslu birçok şirketin eğitimli nüfusa sunduğu staj olanakları ve öğrencileri mezun olur olmaz işe alması en büyük avantaj olarak belirtiliyor.

Şehirdeki hoşgörü ortamı, öğrenciler için uygun konaklama imkanları ve yabancı nüfus varlığı da öne çıkan özellikler arasında.

9. Berlin

Berlin-Egitim

Kültür, tarih, yaşam ve eğitim kalitesiyle yüksek standart sağlayan Almanya‘nın başkenti Berlin, eğitimli nüfusun mezun olduktan sonra iş bulabileceği imkanları da yaratıyor.

8. Hong Kong

Hong-Kong-Egitim

Farklı kültürlerin buluştuğu bir coğrafyada kurulan Hong Kong, finans merkezleri, kaliteli eğitim kurumları, yabancı nüfus varlığından dolayı var olan hoşgörülü yaklaşım ile listenin 8. sırasında.

7. Montreal

Montreal-Egitim

Kanada‘nın kültür başkenti olarak anılan Montreal, dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri. Farklı kültürlere olan hoşgörülü yaklaşım ve yüksek eğitim kalitesi de dikkat çekici.

6. Singapur

Singapur-Egitim

Son yıllarda giderek popülerleşen Singapur, düşük işsizlik, yüksek refah, güvenlik ve nitelikli eğitim kurumları ile öne çıkıyor. Uygun iklimi ve çevresindeki ülkeler öğrenciler için cazibe merkezine dönüşüyor.

5. Londra

Londra-Egitim

Kültürel yaşamı, müzeleri, gece hayatı, öğrenim ücretleri, sosyal imkanlar ve staj fırsatları ile İngiltere‘nin başkenti Londra öğrenciler için en iyi şehirler listesinde 5. sırada.

4. Sydney

Sydney-Egitim

Avustralya‘nın Sydney şehri güvenlik, hoşgörü, şeffaflık, çevre ve ikonik noktalara olan yakınlık gibi kriterlerde öne çıkıyor. Kaliteli eğitim ve staj imkanları da öğrenciler için önemli.

3. Tokyo

Tokyo-Egitim

Japonya‘nın başkenti Tokyo, dünyanın önde gelen finans merkezlerine sahip olması, öğrenciler için profesyonel ve staj imkanı sunmasıyla öğrenciler için avantaj sağlıyor.

2. Melbourne

Melbourne-Egitim

Yüksek refah seviyesi, toplumsal hoşgörü ve yabancı öğrencilere bakış gibi kriterlerde ilk sırada çıkan Avustralya‘nın Melbourne kenti, genel klasmanda 2.sırada yer alıyor.

1. Paris

Paris-Egitim

Sıralamanın en üstünde Fransa‘nın başkenti Paris bulunuyor. Kültürel etkinlikler, tarihi miras, şehir yaşamı ve olanaklarla birlikte eğitim kalitesi Paris’i ilk sıraya taşıyor.

Eğitim hayatını yabancı bir ülkede geçirmek, kurs ya da kısa süreli projelerle yurt dışına gitmek isteyenler için, öğrenciler için en iyi şehirler listesi fikir vermeye yardımcı oluyor.

12 YORUMLAR

  1. Berlin, kesinlikle. Dünyanın her yerinden insanların bir arada yaşadığı, kimsenin kimseyi yargılamadığı, maddi-manevi rahat yaşanan, ulaşımı dünyanın en iyilerinden olan bir şehir. Üniversite ya ücretsiz ya da uluslararası öğrencilerin düşük bir miktar ödemesi gerekiyor… Almanya’nın dokuz Schengen ülkesine sınırının olması da, seyahat açısından kolaylık..

  2. Çok fazla Güneydoğu Asya ve Okyanusya şehri var, çok şaşırtıcı. Hele ki Boston’ın olmaması daha da ilginç. Neyden kaybetti acaba.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın