Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünya birbirine daha yakın bir hale geldi. İnsanların seyahat alışkanlıklarının değişmesi, ulaşım imkanlarının ve iletişim olanaklarının artması dünyanın farklı bölgelerine ziyaret etmek isteyenleri olumlu etkiliyor. Kimi şehirler dünyaca ünlü simgeleriyle dikkat çekerken, kimi tarihi ve doğal güzellikleriyle turistleri etkilemeye yetiyor.

Şehirlerin en çok ziyaretçi çeken yerleri arasında İstanbul’dan Tokyo’ya çok sayıda yer bulunuyor. Hazırlamanın oldukça zor olduğu listeyi, 1 yıl boyunca ağırladıkları kişi sayısına göre en çok ziyaret edilen 10 yer arasından seçtik.

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen 10 Yeri

1. Kapalıçarşı, İstanbul  / 91,2 milyon

Istanbul Kapali Carsi

Kapalıçarşı’da hediyelik eşyadan, pahalı mücevherlere her şeyi bulmak mümkün

İstanbul’un merkezinde, Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasında yer alan Kapalıçarşı, dünyanın en eski ve en büyük çarşılarından. Yıllık ziyaretçi sayısının 91 milyonu aştığı yerde yaklaşık 4,000 dükkan bulunuyor. Günün en yoğun saatlerinde içeride yarım milyona yakın insan olduğu söylenen çarşıda yaklaşık 25,000 kişi çalışıyor.

Dünyanın en fazla turist çeken yeri olan Kapalıçarşı, artık yalnızca tabelalarda kalan meslek grupları Yorgancılar, fesçiler gibi isimleri olan 57 sokak, 29 han ve 11 ana kapıya sahip. Yapıldığı tarihten bu güne kadar hareketliliğini kaybetmeyen bu alanda aranan her şeyi bulmak mümkün.

3 YORUMLAR

  1. Super, 1. Sirada Istanbul, Kapali Çarşı. Memleketimizin değerini unutmayalım. .. koruyalım. ..

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın