Hangi ülke dünyanın en hızlı internet bağlantı hızına sahip? Aklınıza ilk hangi ülkeler geliyor? İngiltere, ABD, Almanya… hangisi? Peki Güney Kore hiç aklınıza geldi mi? Kendi küresel ağına günde 1 trilyonu aşan istek alan ve internet kullanımı ile ilgi veri toplayan şirketlerden biri olan Akamai,  üç ayda bir yayınladığı raporla dünyanın en hızlı internetine sahip ülkeleri açıkladı.

Yapılan bu araştırmaların verilerine güre dünyanın en hızlı interneti 17.5 Mbps bağlantı hızı ile Güney Kore’de. Akamai, global ortalama hızın 2.6 Mbps olduğunu vurguluyor. İnternetin yaratıldığı ülke Amerika’da ise internet hızı 5.8 Mbps olarak belirlenmiş. Eğer internet üzerinden yürüttüğünüz bir işiniz varsa ve gezmeyi seviyorsanız belki de seyahat programınızı bu ülkeleri kapsayacak şekilde yapmak isteyebilirsiniz.

1. Güney Kore

Great South Gate
Great South Gate (Namdaemun), Seoul, South Korea. Flickr by Bencito

Ortalama bağlantı hızı: 17.5 Mbps. %5 daha hızlı.

Güney Kore’de ortalama internet bağlantı fiyatı 25 TL civarında. G. Kore’de devlet 1990’lardan bu yana internete ve kullanımına çok önem verip,politikalarını internetin temel bir ihtiyaç olması üzerine kurmuş olması yatıyor.

Devletin internet hizmeti veren kurumları denetlemesi ve bunun yanında halkı eğitip yüksek hızlı internet kullanılması için iştahlandırması, zaman zaman düşük gelir sahipleri için sübvansiyon yapmasının internet kullanımı ve buna bağlı olarak da hızının artmasının sebepleri olduğu söyleniyor.

Artan rekabet de şirketlerin daha fazla rekabet yapmaları sonucu sistemlerin geliştirilmesiyle sonuçlanmış.

1 YORUM

  1. Dogrudur,ben bunun biraz daha hizli oldugunu biliyordum, ornegin ben Kore’deyken bu hizin 84 Mbps oldugunu ogrenmistim, siz burada 17,5 demissiniz. Bilmiyorum, beklki de oyledir, yine de en hizlisi G.Kore’dedir!

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın