Dünyamız, evrenin en çarpıcı güzellikteki gezegenlerinden birisi. Dünya coğrafyası üzerinde serpilmiş o kadar olağanüstü yerler var ki, çoğu zaman sözlerle tarif etmek mümkün kolay olmuyor.

Dünyanın en ilginç görüntüleri, volkanik olaylar ya da göktaşı düşmesi sonucu oluştuğu gibi, bazıları da milyonlarca yıl süren doğal aşınmalar sonucu ortaya çıkmış. Kimisi çölün ortasında, kimisi denizde. Kimisi yerin altında, kimisine inanmak mümkün değil sanki.

Dünyanın En İlginç Yerleri

9Büyük Mavi Delik, Belize

Büyük mavi çukur olarak de bilinen, Belize açıklarında bulunan bu büyük sualtı obruğu veya deniz çukuru, Belize City’den 70 km uzaklıkta bulunan Lighthouse Resifi’nin merkezinde bulunur. Amerika’nın Belize Eyaleti’nin açıklarında bulunmaktadır.

Çapı 0,4 km olan bu kusursuz bir daire şeklindeki delikte suyun derinliği 145 metreyi buluyor. Dairenin koyu renge çalması, bu coğrafi oluşumun çevresiyle arasında derinlik farkının olmasından kaynaklanmaktadır.

Belize, Orta Amerika’da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karaib Denizi yer almaktadır. 1973’e kadar İngiliz Honduras’ı olarak bilinen ülke 1981 yılında bağımsızlığını ilân etmiştir. 300 metre çapında ve 124 metre derinliğindeki delik dairesel bir biçimdedir.

7 YORUMLAR

  1. Dünyayı hakkıyla gezebilmeye ömrümüz yetmediğinden böyle içerikleri okumak pek keyifli oluyor.

  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Yeni blog yazarları için ilham olabilecek yazılarınız var. Paylaşımınız için teşekür ederim.

  3. Fotoğrafçılık kursu seçmek sanıldığı kadar kolay değildir.Fotoğrafçılık kursu seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor ve fotoğrafçılık kursu seçimi nasıl yapılmalı? Aradığınız soruların cevabı bu sayfada. Daha fazla bilgi için sitemzi ziyaret edebilirsiniz. fotografcilikkurslari.com.tr

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.