Yurt dışı seyahati için gerekli belgeler arasında bulunan pasaport, farklı ülkelere ziyaret planı yapanların hazırlık listesinin en üst sırasında yer alıyor. Yolculuk yapan kişinin kimliğini tespit etmek için kullanılan pasaport fiyatları ülkeden ülkeye değişiyor.

Veri analizi şirketi Statista‘nın 2015 verilerine göre yaptığı araştırmada dünyanın en pahalı pasaportları sıralandı. 1 Şubat 2015 kurları üzerinden, dolara çevrilerek hesaplanan pasaport bedelleri ile ülke vatandaşlarının kaç saat çalışarak pasaport alabileceği de ortaya çıktı.

Dünyanın En Pahalı Pasaportları

10Birleşik Krallık

Resmi adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı olan Birleşik Krallık‘ta Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda vatandaşları 110$ karşılığında pasaport alabiliyor. Birleşik Krallık’ta pasaport alabilmek için, asgari ücret düzeyinde minimum 11 saat çalışmak gerekiyor.

20 YORUMLAR

 1. Günaydınlar.
  Dünyanın en pahalı pasaportu ama üç beş ülkenin dışında hiçbir ülkede kabul görmüyor.

 2. AB pasaportu Güney Kıbrıs’ta 10 yıllığına 25 euro. Hem de iflas ediyor dedikleri Kıbrıs Rum Kesimi. Her Kıbrıslı Türk’e bu pasaportu veriyor. (Bugünkü kur ile 75 TL.)

  • Al işte en güzel örnek. Bizde devlet bunu para kazanma aracı görüyor.

 3. Bu sene öğrencilerden bir tek defter ücreti alınacak diye okumuştum. Aslında sanki açıklamayı da dinledim ama emin değilim. Ne zamana olacak acaba? En azından biraz rahat nefes alırım.

 4. Dünyanın en pahalı benzini, dünyanın en pahalı eti, dünyanın en pahalı sigarası, dünyanın en pahalı internetini kullanan bir ülkeye, dünyanın en pahalı pasaportu koyar mı be:)))

 5. Sadece pasaport fiyatı yanıltır. Gelir durumuda göz önüne alınmalı, orantı kurulmalı bence.

  • Elbette değil, her ülkenin vergi sistemi farkı. 85 şirketin gezegenin %’50 sine sahip olduğu gerçeğini de orantılamak gerek. İnsanlar devlete, devletler şirketlere çalışır. Vergi sistemi ve kanunlar bu doğrultuda hazırlanır 😬

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın