Seyahat etmenin maliyeti olduğu bir gerçek. Uçuşlar, oteller, yiyecek, ulaşım giderlerine bir de turist tuzakları eklendiğinde, farklı ülkelerde düşük bütçe ile seyahat etmek zorluklarda dolu bir deneyime dönüşüyor. Tüm bu zorlukların üstüne, doğru tespitler yapmadan yola çıkmak, bütçenin sarsılmasına neden olabiliyor.

Dünya Ekonomik Forumu, 2015 yılında hazırladığı bir raporda, seyahat edilecek 141 ülkeyi ucuzdan pahalıya doğru sıraladı. Bu raporda gidiş – dönüş uçak biletlerinin ortalaması, ortalama konaklama ücretleri, yaşam masrafları, benzin fiyatları ve satın alma gücü gibi farklı kriterlere yer verildi.

Dünya Bankası verilerine göre Amerikan Doları üzerinden hesaplanan maliyetler, her ülkenin yerel para birimine endekslendi. Raporda yer alan 141 pahalı ülkenin, en pahalı 21’ini sizler için bir araya getirdik.

Dünyanın En Pahalı 21 Ülkesi

21. Finlandiya

Helsinki-Finlandiya
Helsinki, Finlandiya

Kuzey Avrupa ülkelerinden Finlandiya, en ucuz uçak taşımacılığında 30. sırada yer alıyor. Gecelik 123.40 $ ortalama fiyata sahip birinci sınıf oteller ise 141 ülke arasında Finlandiya’yı en ucuz 39. ülke yapıyor. Diğer yandan Finlandiya, ABD’ye göre yüzde 20 daha pahalı bir ülke. 2,07 $/lt benzin fiyatı da eklendiğinde ülke, listenin 21.sırasına yükseliyor.

12 YORUMLAR

 1. Pahalılar ama her birinin de milli geliri bir o kadar yüksek yani orda yaşayıp çalışıyorsanız çok da pahalı değiller. Ama bize göre aşırı pahalı hali ile 🙂

 2. Benim gönlüm Tokyo’da, ama gel gör ki, bütçeyi denkleştirmek gerek. Fiyatlar güzel, ama orada gezmek için henüz gerekli parayı denkleştiremedim. (iç geçiriyor) Ben gidemedim, siz gidin 🙂

 3. 1- Japonya
  2- Norcec
  3- Isvicre
  4- Singapur
  5- Isvec
  6- Danimarka
  7- Finlandiya
  8- Hollanda
  9- Avustralya
  10- Fransa
  ….

 4. İsviçre’ye gelmek isteyenler Ibis hotelleri tercih edebilir. Diğerlerine göre çok daha uygun, yeme içme pahalı ama her bütçeye göre restoranlar var. Kıyafet alışverişi Türkiye’ye kıyasla çok daha ucuz ama çeşit az… Bilginize:)

 5. Türkiye den uçuşlarda İzlanda hariç diğer Avrupa ülkeleri uygun, Asya’ya ulaşmak daha pahalı ancak orada da hayat ucuz.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın