Dünyada şehirleri marka haline getiren, onları diğerlerinden farklı yapan bazı mekanlar ön plana çıkıyor. Bazı şehirler var ki, simgeleri kendi sınırlarını aşarak tüm dünyada bilinir hale geliyor. Turizm açısından oldukça önemli olan bu simgelerin bazılarının kökenleri oldukça eski tarihlere giderken, bazıları çok yakın bir zamana ait olmasına rağmen tanınmayı başarıyor.

Dünyanın en ünlü şehir simgeleri, birçok seyahat severin rotasında yer alırken, sadece bu sembol yapıları görmek üzere yola çıkanlara rastlanıyor. İhtişamları ve şöhretleri kıtaları aşan şehir simgelerinin bir listesini de bizler hazırladık.

Dünyanın En Ünlü 19 Şehir Simgesi

19Westminster Sarayı, Saat Kulesi, Londra, İngiltere

Westminster Sarayı’nda hala bazı önemli katafalk törenleri yapılıyor.

Londra’nın en bilinen simgelerinden Westminster Sarayı ve Saat Kulesi aynı zamanda İngiliz yaşam tarzının da sembolü. İngiliz Parlamentosu’na ev sahipliği yapan saray, yaklaşık 1,100 odası, 100 merdiven çıkışı ve toplamda 4,8 km’lik uzun koridorlarıyla oldukça etkileyici bir plana sahip. 19. yy’dan kalma binadaki bazı özel kraliyet odaları muhafızlarca korunuyor.

Şehrin bir diğer ünlü sembolü olan Big Ben olarak da bilinen saat kulesi, Westminster Sarayı’nın yanında bulunuyor. Burası, 96,3 metre yüksekliğiyle, dünyanın en büyük ikinci dört taraflı saati unvanının da sahibi. Victoria Gotik stilinde inşa edilen kule aslında sarayın bir parçası olarak dikiliyor. Saat kulesinde bulunan çanının adı olan Big Ben, çaldığında sesi 14 km mesafeden duyulabiliyor.

6 YORUMLAR

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın