Son yıllarda dünyanın farklı bölgelerinde artan şiddet, terör ve istikrarsızlıklar yalnız yaşanan bölgeleri değil, zincirleme olarak her yeri etkisi altına alıyor. İnsanlar hem yaşamak hem de seyahat etmek için öncelikle güvenli ve yaşanabilir yerleri tercih ediyor.

The Economist Intelligence Unit‘in her yıl düzenli olarak yayınladığı ‘Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesi‘, yaşam koşulları, altyapı hizmetleri, suç oranı, sağlık hizmetleri, sosyal kalkınma, kültürel aktiviteler, çevre, eğitim ve siyasi istikrar gibi 30 ayrı ana kriterin değerlendirilmesiyle oluşturuluyor.

Son 3 yılın birincisi Avustralya’nın Melbourne şehri, bu yıl da dünyanın yaşanabilir en iyi şehri seçildi. İşte dünyanın yaşanabilir en iyi 10 şehri listesi.

Dünyada Yaşanabilir En İyi Şehirler

10=. Zürih, İsviçre

Zurih, Isvicre
Zürih, İsviçre

Finlandiya’nın başkenti Helsinki ile birlikte listede 10. sırayı paylaşan İsviçre şehri Zürih, güvenli konumuyla dikkat çekiyor. Çok sayıda yüksek eğitim kurumu, yaşam kalitesi, çevre gibi faktörler Zürih’in listede olmasını sağlayan etkenler arasında.

27 YORUMLAR

  1. salzburg a gidecegim yilbasinda insallah.. kanada guvenli bir ulke ben mutluyum burada yasamaktan.. cok seviyorum burayi, ama avrupa baska guzel, isvicre , finlandia.. burada okulumu bitirip is basvurularimi avrupada yapacagim 🙂

  2. Valla ben Avusturya’da yaşıyorum. Bizi sevmemeleri için 100 tane neden sayabilirim. Bence biz biraz millet olarak toplum içinde nasıl davranacagimizi bilsek gayet de seviliriz. Hep tek taraflı bakıp aman bizi kimse sevmiyor dalgasına kapilmak en çok da kendimize zarar verir diye düşünüyorum. Sonuç olarak Viyana’da yaşamak cidden gayet güzel.:)

  3. Tum listeyi gormek icin neden tek tek tiklamamiz gerekiyor? Salak miyiz biz? Neden asagiya cekerek tum listeyi goremiyoruz?

  4. İstanbulun üstüne tanımam 🙂 hasbel kader yaşıyoruz bu şehirde.kuzey Avrupadan sadece Helsinki olması ilginç.

  5. Avustralya’dan ziyade Kanada’da yaşamak isterdim, suç oranlarının düşük olmasının yanı sıra değişik kökenden insanların uyum içinde yaşadığı ender bir ülke.

    • Listeye girmemesi Lazım bir kaç sene önce yerli gruplar Avustralyalı turistleri maşeti ile kestiler ormanda yürüyüş yaparken, buna rağmen hala daha Avustralya lı giden var, kokoda trail

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın