İzmir‘in Selçuk ilçesi sınırlarında bulunan Efes Antik Kenti‘nin tarihi MÖ 6,000 yıllarına uzanıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne 2015’te giren antik şehir, ülkemizde en çok ziyaret edilen ören yerleri arasında.

Türkiye’nin en güzel antik şehirleri arasında bulunan Efes, geçmişte Doğu ile Batı arasında önemli bir geçiş noktasıydı. Roma Dönemi’nde Asya eyaletinin başkenti olan şehir, dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı‘nın bulunması nedeniyle önemini artırıyor.

Efes-Antik-Kenti-Ulasim

Efes Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? 

1. İzmir’den Efes’e ulaşım

İzmir’den Efes’e nasıl gidilir sorusunun yanıtı, İzmir Şehirlerarası Otogarı’ndan (İZOTAŞ) Selçuk minibüslerine binmek ya da Basmane Tren Garı’ndan kalkan Denizli trenini kullanarak Selçuk İstasyonu’nda inmek şeklinde özetlenebilir.

İzmir ile Selçuk arası 80 km’lik bir mesafe bulunuyor. Bu mesafe minibüsle 1 saat, trenle ise 1 saat 15 dakika sürüyor. Selçuk’a İzmir’den özel araçlarıyla geleceklerin, İzmir-Aydın Otoyolu’nu takip ederek, Selçuk kavşağından çıkması gerekiyor. Otoyolu kullanmak istemeyenler ise İzmir-Aydın arasındaki eski yolda, Torbalı’yı geçtikten sonra Selçuk tabelasını takip etmeli.

2. Selçuk’tan Efes’e ulaşım

Selçuk Otogarı’ndan Efes’e ulaşım için minibüsler kullanılıyor. İlçe ile antik kent arasında 3,5 km’lik mesafe bulunuyor. 2,5 TL karşılığında yolcu taşıyan minibüslerle yolculuk 10 dakikadan kısa sürüyor.

Efes-Nasil-Gidilir

3. Kuşadası’ndan Efes’e ulaşım

Efes Antik Kenti’ni ziyaret eden yabancı konukların büyük bir bölümü Kuşadası üzerinden geliyor. Kuşadası Limanı’na uğrayan kruvaziyer gemiler Efes’e günübirlik turlar düzenliyor. Kuşadası, Selçuk’a yaklaşık 20 km uzaklıkta. Kuşadası Otogar’dan kalkan minibüslerle Selçuk’a varmadan önce Efes Antik Kenti sapağında inerek, ören yerine girilebiliyor. Bu yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor.

Efese-Nasil-Gidilir

Türkiye’nin farklı bölgelerinden, yaz aylarında Selçuk ve Kuşadası yönüne gerçekleştirilen otobüs seferleri ile bu tarihi yere gelmek oldukça kolaylaşıyor. Antik şehre en yakın havalimanı ise İzmir Adnan Menderes. Havalimanından şehre gelmek isteyenleri 75 km’lik yol bekliyor. Efes Antik Kenti’ne özel araçla girmek için Selçuk Belediyesi’nin işlettiği alana otopark ücreti ödemesi gerektiğini de hatırlatmakta yarar var.

Sadece ülkemizin değil, dünyanın da en iyi seyahat rotaları arasında bulunan Efes, her yıl 1 milyonu aşkın ziyaretçi ağırlıyor. İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında bulunan şehir; Selçuk, Şirince, Kuşadası gibi seçeneklerle bir arada planlanabilir.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın