Maldivler, resmî adıyla da Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda, Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre (435 mil) güneybatısında yer 1.200 adadan oluşan bir devlet. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı tahmin edilen 1.200 adanın 281’inde yaşayan Maldivler halkına, 15 Kasım 2005 yılı itibarıyla Avustralya’ya sığınma hakkı verilmiş. 

Maldivler

Yerleşim olarak kullanılan 281 adanın 195’inde Maldivliler, 86 ada ise resortlar için kullanılıyor. Maldiv halkının % 97’si Müslüman olup, devlet “başkanlık” tipi cumhuriyet ile yönetiliyor.

MaldivlerPhotos

Ülke Bilgileri
Resmi Din:Müslüman
Resmi Dil: Dhivehi ana dil olup, otellerde İngilizce konuşulur.
Para Birimi: Rufiyaa
Saat Farkı: Türkiye’ den 2 saat ileridir
Elektrik: 220 / 240 volt
İletişim: Türkiye’yi aramak için ülke çıkış kodu 00 dır. Ardından Türkiye nin kodu 90, şehir kodu ve telefon numarası gelecektir. GSM hatları çalışmaktadır.
Vize :Vize ülkeye girişte verilmektedir.

MaldivlerPhoto

Turizmin gelişmesi, ada ülkesinin ekonomisinin de büyüttü. Doğrudan ve dolaylı olarak istihdam ve gelir artışı sağlanmış. Günümüzde turizm ülkenin en büyük döviz kaynağı haline gelmiş ve ülke ekonomisinin %20’sini oluşturuyor.

Maldivler-Fotograflari

Maldiv Adaları 84 turistik tesisi ile 2000 yılında 467,154 turisti, 2008 yılında ise 683.012 turisti ağırlamış. En fazla turistin geldiği ülkeler ise: İngiltere, Italya, Almanya, Rusya ve Fransa olmuş.

Maldives

Maldivler’de resortlar adalar üzerine kurulmuştur ve her resort genelde adanın adıyla anılıyor. Resortlardan en ünlüleri: One and Only Reethi Rah Resort, Huvafen Fushi Resort, Naladhu Resort, W Retreat Resort, Banyan Tree Resort, The Beach House at Manafaru Resort, Ayada Resort ve Sheraton Resort’tur.

Maldives

Resortlarda iki ayrı oda kategorisi bulunmaktadır: Beach Bungalow (Sahil Villa) ve Water Bungalow (Suüstü Villa). Water Bungalowlar, denizin üstüne çakılan kazıklar üzerine inşa edilmiştir. Bir çok resortta “no news-no shoes” uygulaması vardır. (haber okumak yok, ayakkabı yok !)

Maldivler

Tesislerin çoğunda “buttler” (bir çeşit uşak, sadece size hizmet eden görevli) bulunur. Ayrıca, bir çok resorta 12 yaş altı çocuk kabul edilmemektedir. (The Beach House, W Retreat, Baros Island Resort gibi). Water Bungalowlar 12 yaş altı çocuklar için güvenlik gerekçesiyle yine yasaktır.

Maldivler Fotoğrafları

Türkiye’den iki havayolu şirketi Maldivlere Dubai ya da Doha aktarmalı olarak uçuyor. Toplam 8 saat uçuş süresi. Turizmciler, vize istenmemesi ve diğer adalara göre ulaşımın daha uygun olması nedeniyle Maldivlerin tercih edildiğini vurguluyor.

Maldivler

Her bir tesis küçük bir mercan adacığı üzerinde kurulmuş vaziyette. Ana adanın adı Male. Uluslararası havalanının olduğu Male’ye deniz uçağı ya da sürat tekneleriyle transfer yapılıyor.

Maldivler Plaj

Maldiv adalarında bol yağmurlu ekvator iklimi hakim. Maldiv Adaları’na yıl boyu gidilebilse de Mayıs’tan ekime kadar yağışlı olabilir. Maldivlerde bin 200 adanın 200’ünde insan yaşıyor. Yerleşim bulunan 200 adadan 90’nında Maldivliler, 110 ada ise “otel ada” şeklinde kullanılıyor.

6 YORUMLAR

 1. Ben Yalova ilinden Selami = FOTOGRAFLAR VE DEGERLİ BİLGİLERİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. VİZESİZ 10 ÜLKE ÇOK DİKKATİMİ ÇEKTİ.. ALLAH RAZI OLSUN. FAVORİM MALDİVLER VE MALEZYA,!
  BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM

  • Tüm Dünya’dan turistlerin tercih ettiği tatil merkezlerinden birisi. Turkuaz deniz, hindistan cevizi ağaçları ve tropikal iklim. Görülmeli…

   • Ben Yalova ilinden Selami = FOTOGRAFLAR VE DEGERLİ BİLGİLERİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. VİZESİZ 10 ÜLKE ÇOK DİKKATİMİ ÇEKTİ.. ALLAH RAZI OLSUN. FAVORİM MALDİVLER VE MALEZYA,!
    BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.