Yurtdışı seyahat planı yapanlar ve gidecek yere karar veremeyenler için, tatili çok uzaklarda aramaya gerek yok. Yeni yerler görmek, deniz, kum ve güneş keyfi yapmak isteyenler için Yunan Adaları tatili gibisi yok!

Tarihi ve doğal güzellikleri, Türk damak tadına uygun lezzetli yemekleri, birbirinden farklı plajları, eğlence hayatı ve Ege Denizi’nin masmavi sularıyla Yunan Adaları, farklı beklentileri karşılayabilen bir yapıda. Türkiye’den feribot, cruise gemileri ya da havayoluyla ulaşılabilen 15 tatil cenneti Yunan Adası’nı bu listede bir araya getirdik.

Tatil Cenneti 15 Yunan Adası

1. Milos

Milos Adasi, YunanistanAdını üzerindeki değirmenlerden alan Milos, Ege Denizi’nin en batısında yer alıyor. Atina Pire Limanı’ndan 4,5 saatte ulaşılabilen adaya, diğer adalardan da feribot seferleri düzenleniyor.

Çevresinde bulunan çok sayıda küçük adacığı da kapsayan tekne turlarında, dalış sevenler için dalış yapma imkanı da bulunuyor. Rengarenk balıkçı evleri, akvaryumu andıran denizi ve birbirinden farklı deniz ürünü ve lezzetli yemekleri ile Milos, ziyaretçilerini etkiliyor.

2. Mikonos

Mykonos, Yunan AdalarıDünya jet sosyetesinin tercihi olan Mikonos, en popüler ve uğrak Yunan adası. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren gece hayatı ve çılgın gece kulüpleri ile ziyaretçilerine sınırsız eğlence sunan ada, 89 km sahil şeridi ile güneş, kum, deniz tatili arayanları da memnun ediyor.

Plaj partileriyle günün erken saatlerinde başlayan eğlence, bir sonraki güne kadar farklı konseptlerle devam ediyor. Adada en çok ilgi gören plajlar arasında Paradise, Agari, Pasaru ve Ornos öne çıkıyor.

3. Ios

Ios Adası, YunanistanYerel halk tarafından Kiklad Adaları’nın en güzeli olarak kabul edilen Ios Adası‘nın ismi Yunanca’da mor menekşe anlamına geliyor. Adanın doğal limanı olan Yialos’a Pire Limanı ve diğer adalardan feribot ile ulaşmak mümkün.

Adanın başkenti Chora, beyaz badanalı kubbeli evleri, dar sokakları ve hemen hemen her tepede bulunan küçük kiliseleriyle görülmeye değer. Birbirinden güzel plajlarda tatilin keyfini çıkarmak, bar, kulüp ve diskolarda gece hayatını deneyimlemek de seçenekler arasında.

4. İstanköy (Kos)

Kos Adasi, Yunan AdalariBodrum’un karşı kıyısında yer alan Kos, Turgutreis Akyarlar’dan rahatlıkla görülebiliyor. Bodrum ve Turgutreis’ten feribotla ulaşılabilen Kos, Osmanlı esintileri taşıyor. Kapıda Vize Uygulaması ile seyahat etmenin kolaylaştığı ada, son yıllarda çok sayıda Türk turisti ağırlıyor.

Küçük kalesi, göz alıcı sahil şeridi, eski Osmanlı eserlerinin görüldüğü sokakları, yeşil bitki örtüsü ve sıcakkanlı, güleryüzlü insanlarıyla Kos, Türklerin hiç yabancılık çekmeyeceği bir ada.

5. Sakız (Chios)

Chios, Sakiz AdasiÇeşme’den 45 dakikalık bir feribot yolculuğu ile ulaşılabilen Sakız Adası, adaya ismini veren sakız ağaçları, küçük ve şirin köyleri, birbirinden farklı karakteristik plajları ve sakin sokakları ile son yıllarda Türk turistlerin akınına uğruyor.

Adanın tarihinde önemli bir yere sahip, terk edilen bir köy olan Anavatos, ilginç mimari yapıları ve dar sokakları ile Pirgi Köyü, liman kıyısındaki restoran ve balıkçılarıyla Mesta Sakız Adası’nda görülmesi gereken yerler arasında.

6. Patmos

Patmos Greece Islandsİncil yazarlarından Yuhanna’nın sürgündeyken Hz. İsa’yı gördüğü ada olarak bilinen Patmos, Hıristiyanların Hac merkezleri arasında yer alıyor. Oniki adanın en kuzeyinde yer alan Patmos’un tarihi merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Yılın her dönemi hac ziyareti için gelenlerin görülebildiği ada, küçük kumlu plajları, beyaz badanalı evlerin bulunduğu dar sokakları ile Bodrum’u anımsatıyor. Agriolivadi Koyu adanın en güzel plajı olarak tanınıyor. Türkiye’den doğrudan ulaşımın olmadığı adaya gitmek için önce Kos’a gitmek gerekiyor.

7. Santorini

Santorini IslandBeyaz badanalı evleri, mavi renkli pencere ve çatılarıyla, en tanınır Yunan adalarından biri olan Santorini, her yıl on binlerce turist ağırlıyor. Muhteşem gün batımı manzarasına sahip olan ada, çiftlerin balayı için tercih ettiği popüler destinasyonlar arasında.

Limandan teleferik ya da eşekle çıkılan tepe, volkanik adalar ve Ege Denizi’ni seyretmek isteyenlerin ilk olarak uğradığı nokta. Her biri sembolleşmiş evlerin bulunduğu daracık sokaklar, Santorini’yi daha iyi tanımak isteyenleri cezbediyor.

Diğer sayfaya geçin…

9 YORUMLAR

  1. Yazılarınız harika ellerinize sağlık. Rhodes Adası görülmeye değer ayrıca Yunanistan’ın en büyük adası. Kesinlikle muhteşem.

  2. Burnumuzun dibindeki Midilli bile bir çok yerimizden daha huzurlu, temiz denizi, temiz ve tarihi sokakları ve daha uygun restoranları var. Tavsiye ederim

  3. Sakız’a gidin hemen Çeşme’nin karşısında, hem Alaçatı’dan daha ucuz, hem de insan gibi sizi ağırlıyorlar.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın